Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen

Kasper Dolberg ser virkelig god ud i øjeblikket, lyder det fra landstræner Kasper Hjulmand.



Når Danmarks fodboldlandshold tirsdag aften møder England i Nations League, kan det meget vel være med Kasper Dolberg som den centrale angriber i Kasper Hjulmands 4-3-3-system.

Danmarks nye landstræner foretrak også Dolberg i lørdagens nederlag mod Belgien, og det skyldes, at den 22-årige silkeborgenser aktuelt er i bedre form end det mest oplagte alternativ i front, siger Hjulmand.

– Andreas Cornelius var lige startet med træningen i Italien, da han mødte ind i landsholdslejren, så Dolberg er langt længere fremme i sin træning og har allerede spillet turneringskampe.

– Cornelius havde kun haft tre træninger, inden han kom ind i lejren, og han var ikke i nærheden af at kunne spille 90 minutter mod Belgien i lørdags. Lige nu er det derfor ikke et svært valg mellem de to, siger Kasper Hjulmand og roser Dolberg:

– Man kan se, når han spiller i Nice, at han er fantastisk giftig. Han ser virkelig god ud i øjeblikket.

Landstræneren bringer dog også to andre navne i spil til pladsen som central angriber.

– Vi har også Yussuf Poulsen, som spiller spidsangriber til daglig. Han har nogle kompetencer centralt i banen, og han er også en mulighed derinde.

– Hvis Christian Gytkjær kan ride videre på sin succes efter skiftet til Monza, så ved vi, at han er en målscorer, som kan bruges. Jeg synes, at vi har flere gode muligheder på den position, men lige nu ligger det til Dolberg, siger Hjulmand.

Christian Gytkjær er ikke udtaget til den aktuelle landsholdssamling, men kan være med, når Danmark i oktober spiller testkamp mod Færøerne og Nations League-kampe mod Island og England.

Selv er Kasper Dolberg nogenlunde tilfreds, med det han viste lørdag mod Belgien, hvor han spillede sin sjette landskamp fra start.

– Det var et meget godt tegn at starte inde. Det var fedt, og det er ikke mange gange, jeg har gjort det for Danmark, og jeg har en fin følelse af min egen præstation.

– Som angriber ville jeg selvfølgelig gerne have scoret et mål og været mere synlig offensivt. Der var også en masse justeringer i forhold til tidligere. Vi havde meget fokus på vores presspil, og jeg synes, at jeg leverede på den konto, siger Kasper Dolberg.

Han står noteret for 5 mål i 18 landskampe.

/ritzau/





Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM