Hverken de danske landsholdsspillere eller landstræner Kasper Hjulmand har lagt skjul på, at det er dejligt, EM til sommer foregår i Tyskland.
Dels er det en stor fodboldnation, og dels er det let for danske fans at komme dertil. Lørdag bliver der trukket lod til EM-gruppespillet, så Danmark får vished for, hvor man skal spille og mod hvem.
Og for at starte med det sidste håber Hjulmand på at komme i gruppe med hold, der spiller offensiv fodbold.
– Jeg tror, vi ligger meget godt til de hold, der vil spille med, så det bliver en kamp, der bølger frem og tilbage, og hvor vi kan bruge det med, at vi er fleksible i vores systemer. Det passer os rigtig fint at møde modstandere, der vil spille med, siger han.
Det vil langt de fleste store nationer, som især udgør seedningslag nummer ét, mens Danmark er i andet lag til lodtrækningen. Derfor har Hjulmand heller ikke en egentlig ønskemodstander fra det lag. Dog er der ét hold, han gerne undgår.
– Jeg synes, vi har krydset nok med Frankrig efterhånden, og jeg synes også, de er stærke. Så der kunne jeg godt tænke mig noget andet, lyder det fra landstræneren.
I tredje lag ligger Holland og Kroatien, som Hjulmand gerne undgår, mens fjerde lag bliver meget afgørende for, om man havner i en dødsgruppe eller ej.
Italiens forsvarende europamestre, Schweiz og Serbien ligger i det lag, mens de tre sidste først findes til marts ved playoffkampene i Nations League.
Det giver kortere forberedelsestid i forhold til den modstander, som ender med at komme ud af det, men den lille ulempe tager Hjulmand gerne.
– Det er helt okay at trække en af dem, fordi det på papiret bliver en lettere opgave end Italien, Serbien eller Schweiz, siger han om de mulige modstandere, der kan blive hold som Polen, Island, Ukraine, Grækenland og Wales.
– Italien, Serbien og Schweiz kunne styrkemæssigt lige så godt ligge i vores seedningslag to – Italien måske endda i lag ét, mener Hjulmand.
Kunne han frit vælge, hvor det vil være fedest både at have base og spille kamp, så vil han gerne være tættest muligt på grænsen til Danmark.
– Fansene skal nok finde frem, om det så bliver München i syd, men det er da klart, at hvis vi skal spille i nord i Hamburg, så vil det da være fantastisk, lyder det inden lodtrækningen.
– Vi ved nok søndag eller mandag, hvor vi får base. Jeg har det selvfølgelig sådan, at jo tættere på Danmark jo bedre. Kunne vi være i Hamburg og skulle spille i Hamburg, så vil det være helt fantastisk, siger Hjulmand.
Lodtrækningen til EM foregår lørdag klokken 18.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE