Hverken de danske landsholdsspillere eller landstræner Kasper Hjulmand har lagt skjul på, at det er dejligt, EM til sommer foregår i Tyskland.
Dels er det en stor fodboldnation, og dels er det let for danske fans at komme dertil. Lørdag bliver der trukket lod til EM-gruppespillet, så Danmark får vished for, hvor man skal spille og mod hvem.
Og for at starte med det sidste håber Hjulmand på at komme i gruppe med hold, der spiller offensiv fodbold.
– Jeg tror, vi ligger meget godt til de hold, der vil spille med, så det bliver en kamp, der bølger frem og tilbage, og hvor vi kan bruge det med, at vi er fleksible i vores systemer. Det passer os rigtig fint at møde modstandere, der vil spille med, siger han.
Det vil langt de fleste store nationer, som især udgør seedningslag nummer ét, mens Danmark er i andet lag til lodtrækningen. Derfor har Hjulmand heller ikke en egentlig ønskemodstander fra det lag. Dog er der ét hold, han gerne undgår.
– Jeg synes, vi har krydset nok med Frankrig efterhånden, og jeg synes også, de er stærke. Så der kunne jeg godt tænke mig noget andet, lyder det fra landstræneren.
I tredje lag ligger Holland og Kroatien, som Hjulmand gerne undgår, mens fjerde lag bliver meget afgørende for, om man havner i en dødsgruppe eller ej.
Italiens forsvarende europamestre, Schweiz og Serbien ligger i det lag, mens de tre sidste først findes til marts ved playoffkampene i Nations League.
Det giver kortere forberedelsestid i forhold til den modstander, som ender med at komme ud af det, men den lille ulempe tager Hjulmand gerne.
– Det er helt okay at trække en af dem, fordi det på papiret bliver en lettere opgave end Italien, Serbien eller Schweiz, siger han om de mulige modstandere, der kan blive hold som Polen, Island, Ukraine, Grækenland og Wales.
– Italien, Serbien og Schweiz kunne styrkemæssigt lige så godt ligge i vores seedningslag to – Italien måske endda i lag ét, mener Hjulmand.
Kunne han frit vælge, hvor det vil være fedest både at have base og spille kamp, så vil han gerne være tættest muligt på grænsen til Danmark.
– Fansene skal nok finde frem, om det så bliver München i syd, men det er da klart, at hvis vi skal spille i nord i Hamburg, så vil det da være fantastisk, lyder det inden lodtrækningen.
– Vi ved nok søndag eller mandag, hvor vi får base. Jeg har det selvfølgelig sådan, at jo tættere på Danmark jo bedre. Kunne vi være i Hamburg og skulle spille i Hamburg, så vil det være helt fantastisk, siger Hjulmand.
Lodtrækningen til EM foregår lørdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED