Hjulmand modsiger tidligere Anderlecht-træner: Belgien er bedst i verden

Belgien har et komplet fodboldlandshold, mener Kasper Hjulmand, som vil forsøge at tage kontrol i udekampen.



Belgiens førsteplads på fodboldens verdensrangliste er helt berettiget. Intet landshold kan nemlig spille på samme niveau som belgierne.

Det siger en imponeret dansk landstræner før onsdagens gruppefinale i Leuven nær Bruxelles.

– At møde Belgien er den største udfordring, man kan få som landshold lige nu. Belgien har et meget komplet hold, og det er det landshold, der har imponeret mig mest i forhold til, hvor mange forskellige ting de kan.

– De er så langt i deres proces med spillet, at de minder om et klubhold, hvor mange andre landshold har nogle huller, fordi man ikke kan nå det hele og få det til at hænge 100 procent sammen. Og så har Belgien bare en generation af spillere, som er ved at toppe nu.

– Det er helt på sin plads, at de ligger i toppen af verdensranglisten. De har ikke tabt i 24 hjemmekampe, og de har en målscore, på jeg ved ikke hvad, siger Kasper Hjulmand.

At Belgien er en fortjent verdensetter, mener den tidligere Anderlecht-træner Hein Vanhaezebrouck imidlertid ikke – læs her hvorfor. 

Skal hæve niveauet
I den ene ende af banen har Belgien Real Madrid-keeper Thibaut Courtois bag et rutineret forsvar, mens det i den anden ende af banen er mesterkreatøren Kevin De Bruyne, hurtigløberen Dries Mertens og brølstærke Romelu Lukaku, der skal gøre ondt på Danmark.

Landstræner Hjulmand vurderer det som dødsdømt, hvis Danmark stiller sig tilbage og udelukkende satser på at vinde via kontraangreb.

– Vi bliver nødt til at være modige og selv være i kontrol i perioder af kampen. Vi har også set i Belgiens andre kampe, at hvis man presser dem virkelig højt, så kan der komme noget positivt ud af det.

– Vi skal et niveau eller to op i forhold til kampen mod Island, og så må vi for alt i verden ikke komme bagud, for belgierne er uhyggelige til at lukke af, når de først er foran, siger Hjulmand.

I september tabte Danmark 0-2 til Belgien i Parken. Her mærkede Pierre-Emile Højbjerg på egen krop, hvor hurtige, stærke og fodboldkloge spillerne hos Danmarks kommende EM-gruppemodstander er.

– Det er måske det bedste landshold, jeg nogensinde har mødt. Og hvis vi skal slå dem, så skal vi nok spille vores bedste nogensinde og håbe på, at de ikke helt rammer niveau.

– De har bare så mange dygtige spillere, der gennem flere år har fulgt den samme opadgående kurve, siger Højbjerg.

Danmark skal vinde udekampen for at snuppe førstepladsen i Nations League-gruppen. I så fald sikrer Danmark en plads i turneringens slutspil samt en VM-livline, der kan bruges, hvis den normale VM-kvalifikation måtte kikse.

/ritzau/



Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Solgt for 285 millioner

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Spøger i kæmpeklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Pibekoncert til Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Afsløring: FC København binder stortalent

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca