Belgiens førsteplads på fodboldens verdensrangliste er helt berettiget. Intet landshold kan nemlig spille på samme niveau som belgierne.
Det siger en imponeret dansk landstræner før onsdagens gruppefinale i Leuven nær Bruxelles.
– At møde Belgien er den største udfordring, man kan få som landshold lige nu. Belgien har et meget komplet hold, og det er det landshold, der har imponeret mig mest i forhold til, hvor mange forskellige ting de kan.
– De er så langt i deres proces med spillet, at de minder om et klubhold, hvor mange andre landshold har nogle huller, fordi man ikke kan nå det hele og få det til at hænge 100 procent sammen. Og så har Belgien bare en generation af spillere, som er ved at toppe nu.
– Det er helt på sin plads, at de ligger i toppen af verdensranglisten. De har ikke tabt i 24 hjemmekampe, og de har en målscore, på jeg ved ikke hvad, siger Kasper Hjulmand.
At Belgien er en fortjent verdensetter, mener den tidligere Anderlecht-træner Hein Vanhaezebrouck imidlertid ikke – læs her hvorfor.
Skal hæve niveauet
I den ene ende af banen har Belgien Real Madrid-keeper Thibaut Courtois bag et rutineret forsvar, mens det i den anden ende af banen er mesterkreatøren Kevin De Bruyne, hurtigløberen Dries Mertens og brølstærke Romelu Lukaku, der skal gøre ondt på Danmark.
Landstræner Hjulmand vurderer det som dødsdømt, hvis Danmark stiller sig tilbage og udelukkende satser på at vinde via kontraangreb.
– Vi bliver nødt til at være modige og selv være i kontrol i perioder af kampen. Vi har også set i Belgiens andre kampe, at hvis man presser dem virkelig højt, så kan der komme noget positivt ud af det.
– Vi skal et niveau eller to op i forhold til kampen mod Island, og så må vi for alt i verden ikke komme bagud, for belgierne er uhyggelige til at lukke af, når de først er foran, siger Hjulmand.
I september tabte Danmark 0-2 til Belgien i Parken. Her mærkede Pierre-Emile Højbjerg på egen krop, hvor hurtige, stærke og fodboldkloge spillerne hos Danmarks kommende EM-gruppemodstander er.
– Det er måske det bedste landshold, jeg nogensinde har mødt. Og hvis vi skal slå dem, så skal vi nok spille vores bedste nogensinde og håbe på, at de ikke helt rammer niveau.
– De har bare så mange dygtige spillere, der gennem flere år har fulgt den samme opadgående kurve, siger Højbjerg.
Danmark skal vinde udekampen for at snuppe førstepladsen i Nations League-gruppen. I så fald sikrer Danmark en plads i turneringens slutspil samt en VM-livline, der kan bruges, hvis den normale VM-kvalifikation måtte kikse.
/ritzau/

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Tour de France-hold lukker og slukker

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

FCK-stjernes video går viralt

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

– Det skal I ikke sige til FCK!

Elver bliver hjemme fra VM-test

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Silkeborg IF – FC København

Stor mystik omkring Emil Højlund

Viktor Claesson siger stop

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Antonsen i overraskende exit

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Stor FCK-bet: Profiler ude

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Hylder Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Axelsen kæmper sig videre

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Holger Rune vinder sikkert

Legende revser Højlund-beslutning

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Brøndby-darling chokerer

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet
