Hjulmand modsiger tidligere Anderlecht-træner: Belgien er bedst i verden

Belgien har et komplet fodboldlandshold, mener Kasper Hjulmand, som vil forsøge at tage kontrol i udekampen.



Belgiens førsteplads på fodboldens verdensrangliste er helt berettiget. Intet landshold kan nemlig spille på samme niveau som belgierne.

Det siger en imponeret dansk landstræner før onsdagens gruppefinale i Leuven nær Bruxelles.

– At møde Belgien er den største udfordring, man kan få som landshold lige nu. Belgien har et meget komplet hold, og det er det landshold, der har imponeret mig mest i forhold til, hvor mange forskellige ting de kan.

– De er så langt i deres proces med spillet, at de minder om et klubhold, hvor mange andre landshold har nogle huller, fordi man ikke kan nå det hele og få det til at hænge 100 procent sammen. Og så har Belgien bare en generation af spillere, som er ved at toppe nu.

– Det er helt på sin plads, at de ligger i toppen af verdensranglisten. De har ikke tabt i 24 hjemmekampe, og de har en målscore, på jeg ved ikke hvad, siger Kasper Hjulmand.

At Belgien er en fortjent verdensetter, mener den tidligere Anderlecht-træner Hein Vanhaezebrouck imidlertid ikke – læs her hvorfor. 

Skal hæve niveauet
I den ene ende af banen har Belgien Real Madrid-keeper Thibaut Courtois bag et rutineret forsvar, mens det i den anden ende af banen er mesterkreatøren Kevin De Bruyne, hurtigløberen Dries Mertens og brølstærke Romelu Lukaku, der skal gøre ondt på Danmark.

Landstræner Hjulmand vurderer det som dødsdømt, hvis Danmark stiller sig tilbage og udelukkende satser på at vinde via kontraangreb.

– Vi bliver nødt til at være modige og selv være i kontrol i perioder af kampen. Vi har også set i Belgiens andre kampe, at hvis man presser dem virkelig højt, så kan der komme noget positivt ud af det.

– Vi skal et niveau eller to op i forhold til kampen mod Island, og så må vi for alt i verden ikke komme bagud, for belgierne er uhyggelige til at lukke af, når de først er foran, siger Hjulmand.

I september tabte Danmark 0-2 til Belgien i Parken. Her mærkede Pierre-Emile Højbjerg på egen krop, hvor hurtige, stærke og fodboldkloge spillerne hos Danmarks kommende EM-gruppemodstander er.

– Det er måske det bedste landshold, jeg nogensinde har mødt. Og hvis vi skal slå dem, så skal vi nok spille vores bedste nogensinde og håbe på, at de ikke helt rammer niveau.

– De har bare så mange dygtige spillere, der gennem flere år har fulgt den samme opadgående kurve, siger Højbjerg.

Danmark skal vinde udekampen for at snuppe førstepladsen i Nations League-gruppen. I så fald sikrer Danmark en plads i turneringens slutspil samt en VM-livline, der kan bruges, hvis den normale VM-kvalifikation måtte kikse.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Første gang nogensinde for Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter 16-årig i FC København

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Stor overraskelse til FCM-træning

Vil gøre det onde ved Brøndby

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Det er en frustration for os alle

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’