Både det danske og det kroatiske landshold har sine største styrker i at have bolden, og derfor forventer landstræner Kasper Hjulmand hård kamp om initiativet, når de to lande mødes torsdag aften i Nations League.
Det siger landstræneren på et pressemøde i Zagreb onsdag aften.
– Der bliver armlægning om bolden, for begge hold vil gerne styre spillet. Det bliver meget interessant.
– Vi har set alle de andre kampe med Kroatien, og vores analyser går langt tilbage. De er et af de bedste hold i verden i den første fase af spillet. Det er i deres dna at ville spille bolden rundt, siger Kasper Hjulmand.
Derfor skal danskerne agere med kløgt og ikke blive overivrige, når Kroatien har bolden. Ellers kan midtbanestjerner som Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic og Luka Modric gøre livet surt for danskerne.
– Vi skal være kloge og vide, hvornår vi skal gå op på dem, og hvornår vi skal samle os. Vi skal have tålmodighed og klogskab i vores presspil.
– Vi vil også have bolden meget, og det er ikke deres force at forsvare mod det, siger Kasper Hjulmand.
Kampen kan få afgørende betydning for udfaldet i Nations League-gruppen, der også tæller Østrig og Frankrig. Vinder Danmark over Kroatien, har Hjulmand og co. sikret gruppesejren inden sidste spillerunde. Vinder Kroatien, overtager kroaterne førstepladsen.
Derfor betegner Hjulmand opgøret som "en stor kamp mellem to små giganter". Og så afviser han at være på jagt efter et enkelt point for at bevare førstepladsen inden sidste spillerunde.
– Vi går efter sejren, siger landstræneren bestemt.
Hjulmand kan også fortælle, at Jesper Lindstrøm ikke er blevet klar til kampen, men han ventes at støde til den danske landsholdslejr på fredag i Helsingør. Lindstrøm har døjet med sygdom.
For landsholdsanfører Simon Kjær bliver opgøret på Stadion Maksimir hans første landskamp siden november sidste år grundet en grim knæskade, han pådrog sig i december. Han lover, at han er i en god forfatning.
– Det er sindssygt fedt at være tilbage. Jeg har glædet mig som en lille dreng.
– Jeg synes, at jeg står rigtig godt. Det har været ni lange måneder. Men på alt, der kan måles, ved jeg, at jeg har det bedre. Jeg glæder mig bare til at spille bold hver dag, siger Simon Kjær.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Magiske Messi slår til igen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
MEDIE