Har luret Kroatien: Det er ikke deres force

Landstræneren går benhårdt efter en sejr i Zagreb, så Danmark vinder sin gruppe. Det kræver kløgt, mener han.



Både det danske og det kroatiske landshold har sine største styrker i at have bolden, og derfor forventer landstræner Kasper Hjulmand hård kamp om initiativet, når de to lande mødes torsdag aften i Nations League.

Det siger landstræneren på et pressemøde i Zagreb onsdag aften.

– Der bliver armlægning om bolden, for begge hold vil gerne styre spillet. Det bliver meget interessant.

– Vi har set alle de andre kampe med Kroatien, og vores analyser går langt tilbage. De er et af de bedste hold i verden i den første fase af spillet. Det er i deres dna at ville spille bolden rundt, siger Kasper Hjulmand.

Derfor skal danskerne agere med kløgt og ikke blive overivrige, når Kroatien har bolden. Ellers kan midtbanestjerner som Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic og Luka Modric gøre livet surt for danskerne.

– Vi skal være kloge og vide, hvornår vi skal gå op på dem, og hvornår vi skal samle os. Vi skal have tålmodighed og klogskab i vores presspil.

– Vi vil også have bolden meget, og det er ikke deres force at forsvare mod det, siger Kasper Hjulmand.

Kampen kan få afgørende betydning for udfaldet i Nations League-gruppen, der også tæller Østrig og Frankrig. Vinder Danmark over Kroatien, har Hjulmand og co. sikret gruppesejren inden sidste spillerunde. Vinder Kroatien, overtager kroaterne førstepladsen.

Derfor betegner Hjulmand opgøret som "en stor kamp mellem to små giganter". Og så afviser han at være på jagt efter et enkelt point for at bevare førstepladsen inden sidste spillerunde.

– Vi går efter sejren, siger landstræneren bestemt.

Hjulmand kan også fortælle, at Jesper Lindstrøm ikke er blevet klar til kampen, men han ventes at støde til den danske landsholdslejr på fredag i Helsingør. Lindstrøm har døjet med sygdom.

For landsholdsanfører Simon Kjær bliver opgøret på Stadion Maksimir hans første landskamp siden november sidste år grundet en grim knæskade, han pådrog sig i december. Han lover, at han er i en god forfatning.

– Det er sindssygt fedt at være tilbage. Jeg har glædet mig som en lille dreng.

– Jeg synes, at jeg står rigtig godt. Det har været ni lange måneder. Men på alt, der kan måles, ved jeg, at jeg har det bedre. Jeg glæder mig bare til at spille bold hver dag, siger Simon Kjær.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er VM-turneringens hold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Nu taler Messi

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Svensson giver status på Huescas