Har luret Kroatien: Det er ikke deres force

Landstræneren går benhårdt efter en sejr i Zagreb, så Danmark vinder sin gruppe. Det kræver kløgt, mener han.



Både det danske og det kroatiske landshold har sine største styrker i at have bolden, og derfor forventer landstræner Kasper Hjulmand hård kamp om initiativet, når de to lande mødes torsdag aften i Nations League.

Det siger landstræneren på et pressemøde i Zagreb onsdag aften.

– Der bliver armlægning om bolden, for begge hold vil gerne styre spillet. Det bliver meget interessant.

– Vi har set alle de andre kampe med Kroatien, og vores analyser går langt tilbage. De er et af de bedste hold i verden i den første fase af spillet. Det er i deres dna at ville spille bolden rundt, siger Kasper Hjulmand.

Derfor skal danskerne agere med kløgt og ikke blive overivrige, når Kroatien har bolden. Ellers kan midtbanestjerner som Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic og Luka Modric gøre livet surt for danskerne.

– Vi skal være kloge og vide, hvornår vi skal gå op på dem, og hvornår vi skal samle os. Vi skal have tålmodighed og klogskab i vores presspil.

– Vi vil også have bolden meget, og det er ikke deres force at forsvare mod det, siger Kasper Hjulmand.

Kampen kan få afgørende betydning for udfaldet i Nations League-gruppen, der også tæller Østrig og Frankrig. Vinder Danmark over Kroatien, har Hjulmand og co. sikret gruppesejren inden sidste spillerunde. Vinder Kroatien, overtager kroaterne førstepladsen.

Derfor betegner Hjulmand opgøret som "en stor kamp mellem to små giganter". Og så afviser han at være på jagt efter et enkelt point for at bevare førstepladsen inden sidste spillerunde.

– Vi går efter sejren, siger landstræneren bestemt.

Hjulmand kan også fortælle, at Jesper Lindstrøm ikke er blevet klar til kampen, men han ventes at støde til den danske landsholdslejr på fredag i Helsingør. Lindstrøm har døjet med sygdom.

For landsholdsanfører Simon Kjær bliver opgøret på Stadion Maksimir hans første landskamp siden november sidste år grundet en grim knæskade, han pådrog sig i december. Han lover, at han er i en god forfatning.

– Det er sindssygt fedt at være tilbage. Jeg har glædet mig som en lille dreng.

– Jeg synes, at jeg står rigtig godt. Det har været ni lange måneder. Men på alt, der kan måles, ved jeg, at jeg har det bedre. Jeg glæder mig bare til at spille bold hver dag, siger Simon Kjær.

/ritzau/



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Brøndby bekræfter salg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hård kritik af FC København-stjerne

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Albert Grønbæk skifter agent

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd