Har luret Kroatien: Det er ikke deres force

Landstræneren går benhårdt efter en sejr i Zagreb, så Danmark vinder sin gruppe. Det kræver kløgt, mener han.



Både det danske og det kroatiske landshold har sine største styrker i at have bolden, og derfor forventer landstræner Kasper Hjulmand hård kamp om initiativet, når de to lande mødes torsdag aften i Nations League.

Det siger landstræneren på et pressemøde i Zagreb onsdag aften.

– Der bliver armlægning om bolden, for begge hold vil gerne styre spillet. Det bliver meget interessant.

– Vi har set alle de andre kampe med Kroatien, og vores analyser går langt tilbage. De er et af de bedste hold i verden i den første fase af spillet. Det er i deres dna at ville spille bolden rundt, siger Kasper Hjulmand.

Derfor skal danskerne agere med kløgt og ikke blive overivrige, når Kroatien har bolden. Ellers kan midtbanestjerner som Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic og Luka Modric gøre livet surt for danskerne.

– Vi skal være kloge og vide, hvornår vi skal gå op på dem, og hvornår vi skal samle os. Vi skal have tålmodighed og klogskab i vores presspil.

– Vi vil også have bolden meget, og det er ikke deres force at forsvare mod det, siger Kasper Hjulmand.

Kampen kan få afgørende betydning for udfaldet i Nations League-gruppen, der også tæller Østrig og Frankrig. Vinder Danmark over Kroatien, har Hjulmand og co. sikret gruppesejren inden sidste spillerunde. Vinder Kroatien, overtager kroaterne førstepladsen.

Derfor betegner Hjulmand opgøret som "en stor kamp mellem to små giganter". Og så afviser han at være på jagt efter et enkelt point for at bevare førstepladsen inden sidste spillerunde.

– Vi går efter sejren, siger landstræneren bestemt.

Hjulmand kan også fortælle, at Jesper Lindstrøm ikke er blevet klar til kampen, men han ventes at støde til den danske landsholdslejr på fredag i Helsingør. Lindstrøm har døjet med sygdom.

For landsholdsanfører Simon Kjær bliver opgøret på Stadion Maksimir hans første landskamp siden november sidste år grundet en grim knæskade, han pådrog sig i december. Han lover, at han er i en god forfatning.

– Det er sindssygt fedt at være tilbage. Jeg har glædet mig som en lille dreng.

– Jeg synes, at jeg står rigtig godt. Det har været ni lange måneder. Men på alt, der kan måles, ved jeg, at jeg har det bedre. Jeg glæder mig bare til at spille bold hver dag, siger Simon Kjær.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jess Thorup fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen