Har luret Kroatien: Det er ikke deres force

Landstræneren går benhårdt efter en sejr i Zagreb, så Danmark vinder sin gruppe. Det kræver kløgt, mener han.



Både det danske og det kroatiske landshold har sine største styrker i at have bolden, og derfor forventer landstræner Kasper Hjulmand hård kamp om initiativet, når de to lande mødes torsdag aften i Nations League.

Det siger landstræneren på et pressemøde i Zagreb onsdag aften.

– Der bliver armlægning om bolden, for begge hold vil gerne styre spillet. Det bliver meget interessant.

– Vi har set alle de andre kampe med Kroatien, og vores analyser går langt tilbage. De er et af de bedste hold i verden i den første fase af spillet. Det er i deres dna at ville spille bolden rundt, siger Kasper Hjulmand.

Derfor skal danskerne agere med kløgt og ikke blive overivrige, når Kroatien har bolden. Ellers kan midtbanestjerner som Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic og Luka Modric gøre livet surt for danskerne.

– Vi skal være kloge og vide, hvornår vi skal gå op på dem, og hvornår vi skal samle os. Vi skal have tålmodighed og klogskab i vores presspil.

– Vi vil også have bolden meget, og det er ikke deres force at forsvare mod det, siger Kasper Hjulmand.

Kampen kan få afgørende betydning for udfaldet i Nations League-gruppen, der også tæller Østrig og Frankrig. Vinder Danmark over Kroatien, har Hjulmand og co. sikret gruppesejren inden sidste spillerunde. Vinder Kroatien, overtager kroaterne førstepladsen.

Derfor betegner Hjulmand opgøret som "en stor kamp mellem to små giganter". Og så afviser han at være på jagt efter et enkelt point for at bevare førstepladsen inden sidste spillerunde.

– Vi går efter sejren, siger landstræneren bestemt.

Hjulmand kan også fortælle, at Jesper Lindstrøm ikke er blevet klar til kampen, men han ventes at støde til den danske landsholdslejr på fredag i Helsingør. Lindstrøm har døjet med sygdom.

For landsholdsanfører Simon Kjær bliver opgøret på Stadion Maksimir hans første landskamp siden november sidste år grundet en grim knæskade, han pådrog sig i december. Han lover, at han er i en god forfatning.

– Det er sindssygt fedt at være tilbage. Jeg har glædet mig som en lille dreng.

– Jeg synes, at jeg står rigtig godt. Det har været ni lange måneder. Men på alt, der kan måles, ved jeg, at jeg har det bedre. Jeg glæder mig bare til at spille bold hver dag, siger Simon Kjær.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

FCK går på rov i Viborg

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her kan du se Argentina mod Østrig

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Usbekistan

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Sender opfordring til Superliga-træner

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

Colombia – DR Congo