Som noget af det første ønskede landstræner Kasper Hjulmand FC København tillykke med det danske mesterskab, da han tirsdag udtog sit landshold til de fire kampe i juni.
Han ønskede også FC Midtjylland og OB held og lykke i torsdagens pokalfinale, og i det hele taget følger Hjulmand dansk fodbold tæt.
Langt størsteparten af hans trup spiller ellers i udenlandske klubber. Kun FCK’s Nicolai Boilesen og FCM’s Anders Dreyer er fra Superligaen blandt de 29 spillere i den nuværende trup.
Nærmere adspurgt til manglen af superligaspillere opsætter Hjulmand en forholdsvis klar målestok for de håbefulde.
– Da FCK mødte PSV, så vi niveauet. Der er der, hvor superligaspillerne skal kunne konkurrere, for at slå nogle af de andre af, siger Hjulmand.
Han henviste til FCK’s samlede 4-8-nederlag til PSV i Conference League i marts.
I det hele taget understreger landstræneren behovet for, at topholdene giver sine spillere europæisk erfaring.
– Jeg tror, alle er enige om, at vi skal forsøge at være en europæisk faktor. Det er vigtigt for toppen, så andre har noget at stræbe efter. Lokomotiverne må gerne virkelig være ambitiøse, og det ved jeg også, at de er.
Langt størsteparten af Hjulmands udvalgte har en fortid i Superligaen, inden de drog til udlandet, og han er tilfreds med mængden af unge spillere, der får spilletid.
– Flere af dem må gerne være danske, men det er godt at se, at unge spillere generelt får muligheder.
Landstræneren fremhæver et eksempel fra 2011/12, da Esbjerg var nede og vende i 1. division, i sin slet skjulte opfordring til at bruge flere unge danskere.
– Når man kigger på et danmarkskort over, hvor vores landsholdsspillere kommer fra, så ser det ret stærkt ud nede omkring Esbjerg. Det er fordi, at de på et tidspunkt var på spanden og ikke havde nogen penge.
– Så fik Martin Braithwaite, Ankersen-brødrene og Jonas Knudsen med flere lov at spille og kom i Superligaen, og derfra tog det fart.
– Så nogle gange er det af økonomiske årsager eller i mangel af bedre, at de får lov til at spille, siger Hjulmand.
Ud over Hjulmand har lidt mere end 8600 per kamp fulgt Superligaen fra tribunerne i denne sæson – det højeste gennemsnit i 13 år – og landstræneren opfordrer til investeringer i banerne, så spillet bliver mere attraktivt for de fremmødte.
– Det har været fedt at se, at så mange bakker om vores Superliga. Der er fart på derude. Fansene er tilbage og har sultet efter at se fodbold.
– Jeg synes, man skal gøre endnu mere ved banerne. Det har jeg sagt i mange år, men jeg synes stadig, det er et tema. At man giver spillerne muligheden for at spille hurtigt fodbold.
– Nogle er godt med, men også i forhold til træningsbanerne, som jeg har været rundt at se, synes jeg, at det er en af de infrastrukturer, vi skal investere mere i, siger Hjulmand.
Silkeborgs Nicolai Vallys, en af forårets profiler i Superligaen, får muligvis chancen for at træne med nogle af landsholdsspillerne i denne uge, men er ikke udtaget til truppen.
Hjulmand accepterer, at der bliver spurgt til superligaprofilernes fravær, men påpeger også, at der er endnu flere dygtige spillere i udlandet.
– Det er helt fair at spørge til superligaspillerne, men der er ingen, der spørger til Philip Zinckernagel, som har haft en fantastisk sæson og måske er ved at spille Nottingham Forest i Premier League.
– Der er ingen, der spørger til Marcus Ingvartsen, som scorer mål i Bundesligaen.
– Der er en del gode spillere derude, som heller ikke er blevet valgt. Casper Nielsen og Jens Jønsson kunne man også nævne, påpeger Hjulmand.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Medie peger på FC København
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
