Hjulmand: Jeg er frustreret og ked af det

Kasper Hjulmand er dybt skuffet over præstationerne under VM, som han har forberedt sig på i et helt år.



Tre kampe, én scoring, et enkelt point og en sidsteplads.

Det er status efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien, som betød, at Danmark endte sidst i VM’s gruppe D.

Landstræner Kasper Hjulmand erkender, at han slet ikke fik sine spillere til at præstere på det ventede niveau trods en meget lang og grundig forberedelse på slutrunden.

– Jeg har brugt et år af mit liv på at forberede det her. Vi vidste for et år siden, at vi skulle med, og arbejdet startede dagen efter, vi kvalificerede os.

– Jeg har i stort set alle mine vågner timer forsøgt at forberede os, så godt jeg kunne. Jeg er kæmpe frustreret, siger Hjulmand.

Landstræneren føler, at holdet har præsteret på et højt niveau i hele 2022 og helt op til VM-kampene.

Men præsterer man ikke under en slutrunde, får det omgående konsekvenser, forklarer han.

– Jeg synes, at vi hele vejen op til VM har spillet godt. Staben har arbejdet helt fantastisk, og jeg kan kun give dem kæmpestor kredit. Der er ikke en finger at sætte på det.

– Spillerne har arbejdet godt med en god indstilling, og der har ikke været én træning, hvor jeg ikke følte, de var til stede.

– Dem, der ikke har spillet, har gjort alt, men man har så kort tid og så få dage, hvor den skal rammes lige i røven, og det gjorde det ikke. Det er frustrerende.

Landsholdet samles først igen i marts 2023, hvor kvalifikationen frem mod EM 2024 skydes i gang.

Kasper Hjulmand forklarer, at han som landstræner må acceptere, at der går lang tid, før han får muligheden for at arbejde med sine spillere igen.

– Som landstræner har man så få kampe, og det er det, der er specielt ved at være det. Man er samlet så kort tid og så intenst, og specielt til slutrunder skal vi ramme niveau.

– Når man er klubtræner, er det en lang liga, og så spiller man lige efter, man har tabt, men nu går der fire år før næste VM, hvor man har flere kampe på kort tid, og hvor man skal være der.

– Det var vi ikke, og det irriterer mig. Jeg er frustreret og ked af det, siger Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’