Tre kampe, én scoring, et enkelt point og en sidsteplads.
Det er status efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien, som betød, at Danmark endte sidst i VM’s gruppe D.
Landstræner Kasper Hjulmand erkender, at han slet ikke fik sine spillere til at præstere på det ventede niveau trods en meget lang og grundig forberedelse på slutrunden.
– Jeg har brugt et år af mit liv på at forberede det her. Vi vidste for et år siden, at vi skulle med, og arbejdet startede dagen efter, vi kvalificerede os.
– Jeg har i stort set alle mine vågner timer forsøgt at forberede os, så godt jeg kunne. Jeg er kæmpe frustreret, siger Hjulmand.
Landstræneren føler, at holdet har præsteret på et højt niveau i hele 2022 og helt op til VM-kampene.
Men præsterer man ikke under en slutrunde, får det omgående konsekvenser, forklarer han.
– Jeg synes, at vi hele vejen op til VM har spillet godt. Staben har arbejdet helt fantastisk, og jeg kan kun give dem kæmpestor kredit. Der er ikke en finger at sætte på det.
– Spillerne har arbejdet godt med en god indstilling, og der har ikke været én træning, hvor jeg ikke følte, de var til stede.
– Dem, der ikke har spillet, har gjort alt, men man har så kort tid og så få dage, hvor den skal rammes lige i røven, og det gjorde det ikke. Det er frustrerende.
Landsholdet samles først igen i marts 2023, hvor kvalifikationen frem mod EM 2024 skydes i gang.
Kasper Hjulmand forklarer, at han som landstræner må acceptere, at der går lang tid, før han får muligheden for at arbejde med sine spillere igen.
– Som landstræner har man så få kampe, og det er det, der er specielt ved at være det. Man er samlet så kort tid og så intenst, og specielt til slutrunder skal vi ramme niveau.
– Når man er klubtræner, er det en lang liga, og så spiller man lige efter, man har tabt, men nu går der fire år før næste VM, hvor man har flere kampe på kort tid, og hvor man skal være der.
– Det var vi ikke, og det irriterer mig. Jeg er frustreret og ked af det, siger Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Nu vender han tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Snart sker det
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER