Hjulmand: Jeg er frustreret og ked af det

Kasper Hjulmand er dybt skuffet over præstationerne under VM, som han har forberedt sig på i et helt år.



Tre kampe, én scoring, et enkelt point og en sidsteplads.

Det er status efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien, som betød, at Danmark endte sidst i VM’s gruppe D.

Landstræner Kasper Hjulmand erkender, at han slet ikke fik sine spillere til at præstere på det ventede niveau trods en meget lang og grundig forberedelse på slutrunden.

– Jeg har brugt et år af mit liv på at forberede det her. Vi vidste for et år siden, at vi skulle med, og arbejdet startede dagen efter, vi kvalificerede os.

– Jeg har i stort set alle mine vågner timer forsøgt at forberede os, så godt jeg kunne. Jeg er kæmpe frustreret, siger Hjulmand.

Landstræneren føler, at holdet har præsteret på et højt niveau i hele 2022 og helt op til VM-kampene.

Men præsterer man ikke under en slutrunde, får det omgående konsekvenser, forklarer han.

– Jeg synes, at vi hele vejen op til VM har spillet godt. Staben har arbejdet helt fantastisk, og jeg kan kun give dem kæmpestor kredit. Der er ikke en finger at sætte på det.

– Spillerne har arbejdet godt med en god indstilling, og der har ikke været én træning, hvor jeg ikke følte, de var til stede.

– Dem, der ikke har spillet, har gjort alt, men man har så kort tid og så få dage, hvor den skal rammes lige i røven, og det gjorde det ikke. Det er frustrerende.

Landsholdet samles først igen i marts 2023, hvor kvalifikationen frem mod EM 2024 skydes i gang.

Kasper Hjulmand forklarer, at han som landstræner må acceptere, at der går lang tid, før han får muligheden for at arbejde med sine spillere igen.

– Som landstræner har man så få kampe, og det er det, der er specielt ved at være det. Man er samlet så kort tid og så intenst, og specielt til slutrunder skal vi ramme niveau.

– Når man er klubtræner, er det en lang liga, og så spiller man lige efter, man har tabt, men nu går der fire år før næste VM, hvor man har flere kampe på kort tid, og hvor man skal være der.

– Det var vi ikke, og det irriterer mig. Jeg er frustreret og ked af det, siger Hjulmand.

/ritzau/






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen