Kasper Hjulmand har fået en vanskelig start som ny landstræner for Danmark.
Mod to af verdens bedste fodboldhold er udbyttet kun blevet til et enkelt point i Nations League.
Danmark spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod England, mens det i lørdags endte med et 0-2-nederlag til Belgien.
Trods de lidt kedelige resultater har der været masser af lyspunkter i spillet, som Hjulmand og resten af holdet kan tage med videre.
Hjulmand havde været i taktikrummet med de danske spillere, som kom anderledes ud til kampen.
Danmark forsøgte sig denne gang med et varieret presspil, hvor spillerne kun i perioder gik højt op og stressede englænderne på samme tid.
Det betød, at England havde bolden mere end Danmark.
Det var en forskel fra kampen mod Belgien, som konstant blev mødt af et højt dansk pres i de første 45 minutter af lørdagens kamp.
Danskerne afventede denne gang lidt mere, og englænderne havde svært ved at skabe farlige situationer.
Derimod havde Danmark flere chancer for at bringe sig foran i kampen.
Den største i første halvleg tilfaldt Nice-angriberen Kasper Dolberg, som blev sat flot op af Christian Eriksen efter 37 minutter.
Eriksen tørrede den engelske stopper Eric Dier og spillede Dolberg helt alene med Englands keeper Jordan Pickford, som reddede skudforsøget.
Martin Braithwaite kom også frem til flere gode muligheder, men for anden kamp i træk viste Barcelona-angriberen manglende skarphed.
Venstrebacken Robert Skov kom mere med frem og havde også et forsøg på frispark, som gik langt over mål.
England blev kun noteret for en afslutning fra Jadon Sancho i første halvleg, men den blev ikke farlig.
I det danske forsvar spillede Andreas Christensen for anden kamp i træk med stor autoritet og neutraliserede Harry Kane, som var forreste mand for England.
Ved siden af sig havde Andreas Christensen ikke anfører Simon Kjær, som blev sparet, men derimod Mathias “Zanka” Jørgensen, som efterlod et godt indtryk. Kjær kom ind til slut.
På midtbane havde Hjulmand fundet plads til debutanten Christian Nørgaard i stedet for Pierre-Emile Højbjerg. Det var de to eneste ændringer på holdet i forhold til kampen mod Belgien.
Nørgaard kom ind og greb chancen som et godt alternativ til Højbjerg. Brentford-spilleren markerede sig blandt andet med nogle syngende tacklinger og sikker boldomgang.
Der blev gået mere til stålet efter pausen, spillerne råbte højere og tacklede hårdere.
Den ekstra tænding medførte også, at selve fodboldkampen i perioder blev mere rodet og uskøn.
Danmark havde svært ved at spille sig igennem de otte englændere, der næsten konstant forsvarede.
Det blev til to danske forsøg fra distancen, men det ene blev blokeret, og det andet voldte ikke Jordan Pickford problemer.
I stedet begyndte England at vise offensiv pondus.
Efter 69 minutter headede Harry Kane lige over mål, og minuttet efter fik Raheem Sterling testet Kasper Schmeichel, som parerede til hjørnespark.
Et kvarter før tid kom Rasmus Falk på banen i stedet for Dolberg og fik dermed sin første landskamp siden 2013 og sin anden af slagsen.
Falk kom uimponeret på banen og gav prøver på sine kreative idéer og smarte vendinger.
I det 81. minut fik Eriksen en af den slags chancer, der bør få måltavlen til at blinke, men han sparkede bolden over mål fra tæt hold, efter at Yussuf Poulsen havde fundet ham fri i feltet.
England fik dog en endnu større chance i overtiden, hvor Harry Kane rundede Kasper Schmeichel og blot skulle finde det tomme net.
Men på målstregen kom Mathias “Zanka” Jørgensen og fik reddet. Og så endte det hele med pointdeling.
Danmark skal spille seks kampe yderligere i den resterende del af 2020.
Den næste kamp er en testkamp mod Færøerne i oktober, og dernæst venter to kampe i Nations League mod Island og England.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
