Hjulmand snupper sit første point som landstræner efter remis mod England

Det danske fodboldlandshold spillede 0-0 hjemme mod England i holdets anden kamp under Kasper Hjulmand.



Kasper Hjulmand har fået en vanskelig start som ny landstræner for Danmark.

Mod to af verdens bedste fodboldhold er udbyttet kun blevet til et enkelt point i Nations League.

Danmark spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod England, mens det i lørdags endte med et 0-2-nederlag til Belgien.

Trods de lidt kedelige resultater har der været masser af lyspunkter i spillet, som Hjulmand og resten af holdet kan tage med videre.

Hjulmand havde været i taktikrummet med de danske spillere, som kom anderledes ud til kampen.

Danmark forsøgte sig denne gang med et varieret presspil, hvor spillerne kun i perioder gik højt op og stressede englænderne på samme tid.

Det betød, at England havde bolden mere end Danmark.

Det var en forskel fra kampen mod Belgien, som konstant blev mødt af et højt dansk pres i de første 45 minutter af lørdagens kamp.

Danskerne afventede denne gang lidt mere, og englænderne havde svært ved at skabe farlige situationer.

Derimod havde Danmark flere chancer for at bringe sig foran i kampen.

Den største i første halvleg tilfaldt Nice-angriberen Kasper Dolberg, som blev sat flot op af Christian Eriksen efter 37 minutter.

Eriksen tørrede den engelske stopper Eric Dier og spillede Dolberg helt alene med Englands keeper Jordan Pickford, som reddede skudforsøget.

Martin Braithwaite kom også frem til flere gode muligheder, men for anden kamp i træk viste Barcelona-angriberen manglende skarphed.

Venstrebacken Robert Skov kom mere med frem og havde også et forsøg på frispark, som gik langt over mål.

England blev kun noteret for en afslutning fra Jadon Sancho i første halvleg, men den blev ikke farlig.

I det danske forsvar spillede Andreas Christensen for anden kamp i træk med stor autoritet og neutraliserede Harry Kane, som var forreste mand for England.

Ved siden af sig havde Andreas Christensen ikke anfører Simon Kjær, som blev sparet, men derimod Mathias “Zanka” Jørgensen, som efterlod et godt indtryk. Kjær kom ind til slut.

På midtbane havde Hjulmand fundet plads til debutanten Christian Nørgaard i stedet for Pierre-Emile Højbjerg. Det var de to eneste ændringer på holdet i forhold til kampen mod Belgien.

Nørgaard kom ind og greb chancen som et godt alternativ til Højbjerg. Brentford-spilleren markerede sig blandt andet med nogle syngende tacklinger og sikker boldomgang.

Der blev gået mere til stålet efter pausen, spillerne råbte højere og tacklede hårdere.

Den ekstra tænding medførte også, at selve fodboldkampen i perioder blev mere rodet og uskøn.

Danmark havde svært ved at spille sig igennem de otte englændere, der næsten konstant forsvarede.

Det blev til to danske forsøg fra distancen, men det ene blev blokeret, og det andet voldte ikke Jordan Pickford problemer.

I stedet begyndte England at vise offensiv pondus.

Efter 69 minutter headede Harry Kane lige over mål, og minuttet efter fik Raheem Sterling testet Kasper Schmeichel, som parerede til hjørnespark.

Et kvarter før tid kom Rasmus Falk på banen i stedet for Dolberg og fik dermed sin første landskamp siden 2013 og sin anden af slagsen.

Falk kom uimponeret på banen og gav prøver på sine kreative idéer og smarte vendinger.

I det 81. minut fik Eriksen en af den slags chancer, der bør få måltavlen til at blinke, men han sparkede bolden over mål fra tæt hold, efter at Yussuf Poulsen havde fundet ham fri i feltet.

England fik dog en endnu større chance i overtiden, hvor Harry Kane rundede Kasper Schmeichel og blot skulle finde det tomme net.

Men på målstregen kom Mathias “Zanka” Jørgensen og fik reddet. Og så endte det hele med pointdeling.

Danmark skal spille seks kampe yderligere i den resterende del af 2020.

Den næste kamp er en testkamp mod Færøerne i oktober, og dernæst venter to kampe i Nations League mod Island og England.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpe kærlighedserklæring

– Han har måske været lagt lidt på is

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Var direkte fra træningsbanen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vil have ham væk fra FC København

Narteys krav til ny kontrakt

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han er Eriksen og co’s nye træner

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF