Kasper Hjulmand har fået en vanskelig start som ny landstræner for Danmark.
Mod to af verdens bedste fodboldhold er udbyttet kun blevet til et enkelt point i Nations League.
Danmark spillede tirsdag aften 0-0 hjemme mod England, mens det i lørdags endte med et 0-2-nederlag til Belgien.
Trods de lidt kedelige resultater har der været masser af lyspunkter i spillet, som Hjulmand og resten af holdet kan tage med videre.
Hjulmand havde været i taktikrummet med de danske spillere, som kom anderledes ud til kampen.
Danmark forsøgte sig denne gang med et varieret presspil, hvor spillerne kun i perioder gik højt op og stressede englænderne på samme tid.
Det betød, at England havde bolden mere end Danmark.
Det var en forskel fra kampen mod Belgien, som konstant blev mødt af et højt dansk pres i de første 45 minutter af lørdagens kamp.
Danskerne afventede denne gang lidt mere, og englænderne havde svært ved at skabe farlige situationer.
Derimod havde Danmark flere chancer for at bringe sig foran i kampen.
Den største i første halvleg tilfaldt Nice-angriberen Kasper Dolberg, som blev sat flot op af Christian Eriksen efter 37 minutter.
Eriksen tørrede den engelske stopper Eric Dier og spillede Dolberg helt alene med Englands keeper Jordan Pickford, som reddede skudforsøget.
Martin Braithwaite kom også frem til flere gode muligheder, men for anden kamp i træk viste Barcelona-angriberen manglende skarphed.
Venstrebacken Robert Skov kom mere med frem og havde også et forsøg på frispark, som gik langt over mål.
England blev kun noteret for en afslutning fra Jadon Sancho i første halvleg, men den blev ikke farlig.
I det danske forsvar spillede Andreas Christensen for anden kamp i træk med stor autoritet og neutraliserede Harry Kane, som var forreste mand for England.
Ved siden af sig havde Andreas Christensen ikke anfører Simon Kjær, som blev sparet, men derimod Mathias “Zanka” Jørgensen, som efterlod et godt indtryk. Kjær kom ind til slut.
På midtbane havde Hjulmand fundet plads til debutanten Christian Nørgaard i stedet for Pierre-Emile Højbjerg. Det var de to eneste ændringer på holdet i forhold til kampen mod Belgien.
Nørgaard kom ind og greb chancen som et godt alternativ til Højbjerg. Brentford-spilleren markerede sig blandt andet med nogle syngende tacklinger og sikker boldomgang.
Der blev gået mere til stålet efter pausen, spillerne råbte højere og tacklede hårdere.
Den ekstra tænding medførte også, at selve fodboldkampen i perioder blev mere rodet og uskøn.
Danmark havde svært ved at spille sig igennem de otte englændere, der næsten konstant forsvarede.
Det blev til to danske forsøg fra distancen, men det ene blev blokeret, og det andet voldte ikke Jordan Pickford problemer.
I stedet begyndte England at vise offensiv pondus.
Efter 69 minutter headede Harry Kane lige over mål, og minuttet efter fik Raheem Sterling testet Kasper Schmeichel, som parerede til hjørnespark.
Et kvarter før tid kom Rasmus Falk på banen i stedet for Dolberg og fik dermed sin første landskamp siden 2013 og sin anden af slagsen.
Falk kom uimponeret på banen og gav prøver på sine kreative idéer og smarte vendinger.
I det 81. minut fik Eriksen en af den slags chancer, der bør få måltavlen til at blinke, men han sparkede bolden over mål fra tæt hold, efter at Yussuf Poulsen havde fundet ham fri i feltet.
England fik dog en endnu større chance i overtiden, hvor Harry Kane rundede Kasper Schmeichel og blot skulle finde det tomme net.
Men på målstregen kom Mathias “Zanka” Jørgensen og fik reddet. Og så endte det hele med pointdeling.
Danmark skal spille seks kampe yderligere i den resterende del af 2020.
Den næste kamp er en testkamp mod Færøerne i oktober, og dernæst venter to kampe i Nations League mod Island og England.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
