Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand tager ud over de tre point to positive ting med fra torsdagens 3-1-sejr over Finland i EM-kvalifikationen.
Landstræneren fik på nærmeste hold set beviser for, at hattrickhelten Rasmus Højlund har højt internationalt niveau, og landstræneren så også, at det danske kollektiv var i stand til at tackle modgang på banen.
Det er tydeligt for Hjulmand, at Rasmus Højlund har løftet sit niveau, siden han senest var udtaget til landsholdet i september sidste år.
– Vi har mærket, at han er kommet ind i lejren på en anden måde end sidste gang. Han har arbejdet godt med sig selv. Han har også i træningerne vist en skærpet kvalitet i dele af sit spil, siger Hjulmand.
Højlund scorede til 1-0 i første halvleg, og han sikrede Danmark sejren med to sene mål i anden halvleg.
– Han var simpelthen så sulten efter at score mål. Det var en drengedrøm for ham at spille i Parken for Danmark og en endnu større drengedrøm at score mål. Det er utrolig dejligt at se en ung fyr brænde det af.
– Ikke nok med at han scorede mål, men han deltog også i det defensive arbejde og gjorde et godt stykke arbejde for holdet.
– Det er vigtigt, at han beholder den perfekte balance mellem ungdommens mod, selvtillid og tro på sig selv og den ekstreme ydmyghed og det hårde arbejde, der skal til for at præstere i en fodboldkamp, siger Kasper Hjulmand.
Inden Rasmus Højlund med sine sidste to mål for alvor stemplede ind som nationalhelt, udlignede Finland til 1-1 ud af det blå.
Kasper Hjulmand frygtede, at hans hold måske ville vise VM-tendenser og falde sammen i modgang, men landstræneren kunne til sin store glæde se en trodsreaktion i stedet.
– Vi kunne godt føle efter 1-1-målet, at der kom en stemning af nervøsitet, og at nu skulle vi i gang igen. Men spillerne løftede sig, der var noget fandenivoldskhed og vilje, der trådte frem.
– Det er en kæmpe forløsning for os af alle mulige årsager, at vi vandt kampen, og den ikke endte 1-1. Spillerne trådte virkelig i karakter.
– Sidste gang vi spillede med modgang mod Australien, fes det hele ud. Det måtte ikke ske igen. Derfor var det vigtigt for vores moral, og for at vi kunne kende os selv.
– Vi skal rejse os, når vi møder modstand, vi skal vise, hvad vi er lavet af. Det gjorde vi, og spillerne har stor ære af, at de trådte op, da det gjaldt, siger landstræneren.
Danmarks næste opgave i EM-kvalifikationen er på søndag i Kasakhstan.
/ritzau/
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Går langt ned i løn
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG