Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand tager ud over de tre point to positive ting med fra torsdagens 3-1-sejr over Finland i EM-kvalifikationen.
Landstræneren fik på nærmeste hold set beviser for, at hattrickhelten Rasmus Højlund har højt internationalt niveau, og landstræneren så også, at det danske kollektiv var i stand til at tackle modgang på banen.
Det er tydeligt for Hjulmand, at Rasmus Højlund har løftet sit niveau, siden han senest var udtaget til landsholdet i september sidste år.
– Vi har mærket, at han er kommet ind i lejren på en anden måde end sidste gang. Han har arbejdet godt med sig selv. Han har også i træningerne vist en skærpet kvalitet i dele af sit spil, siger Hjulmand.
Højlund scorede til 1-0 i første halvleg, og han sikrede Danmark sejren med to sene mål i anden halvleg.
– Han var simpelthen så sulten efter at score mål. Det var en drengedrøm for ham at spille i Parken for Danmark og en endnu større drengedrøm at score mål. Det er utrolig dejligt at se en ung fyr brænde det af.
– Ikke nok med at han scorede mål, men han deltog også i det defensive arbejde og gjorde et godt stykke arbejde for holdet.
– Det er vigtigt, at han beholder den perfekte balance mellem ungdommens mod, selvtillid og tro på sig selv og den ekstreme ydmyghed og det hårde arbejde, der skal til for at præstere i en fodboldkamp, siger Kasper Hjulmand.
Inden Rasmus Højlund med sine sidste to mål for alvor stemplede ind som nationalhelt, udlignede Finland til 1-1 ud af det blå.
Kasper Hjulmand frygtede, at hans hold måske ville vise VM-tendenser og falde sammen i modgang, men landstræneren kunne til sin store glæde se en trodsreaktion i stedet.
– Vi kunne godt føle efter 1-1-målet, at der kom en stemning af nervøsitet, og at nu skulle vi i gang igen. Men spillerne løftede sig, der var noget fandenivoldskhed og vilje, der trådte frem.
– Det er en kæmpe forløsning for os af alle mulige årsager, at vi vandt kampen, og den ikke endte 1-1. Spillerne trådte virkelig i karakter.
– Sidste gang vi spillede med modgang mod Australien, fes det hele ud. Det måtte ikke ske igen. Derfor var det vigtigt for vores moral, og for at vi kunne kende os selv.
– Vi skal rejse os, når vi møder modstand, vi skal vise, hvad vi er lavet af. Det gjorde vi, og spillerne har stor ære af, at de trådte op, da det gjaldt, siger landstræneren.
Danmarks næste opgave i EM-kvalifikationen er på søndag i Kasakhstan.
/ritzau/
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
Supercomputer: Værste nogensinde!
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
Klart ønske fra Ruben Amorim
Lerager ser forandret Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
NYHEDER
Benhård transfermelding
Henter dansker – får god pakke
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER