Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand tager ud over de tre point to positive ting med fra torsdagens 3-1-sejr over Finland i EM-kvalifikationen.
Landstræneren fik på nærmeste hold set beviser for, at hattrickhelten Rasmus Højlund har højt internationalt niveau, og landstræneren så også, at det danske kollektiv var i stand til at tackle modgang på banen.
Det er tydeligt for Hjulmand, at Rasmus Højlund har løftet sit niveau, siden han senest var udtaget til landsholdet i september sidste år.
– Vi har mærket, at han er kommet ind i lejren på en anden måde end sidste gang. Han har arbejdet godt med sig selv. Han har også i træningerne vist en skærpet kvalitet i dele af sit spil, siger Hjulmand.
Højlund scorede til 1-0 i første halvleg, og han sikrede Danmark sejren med to sene mål i anden halvleg.
– Han var simpelthen så sulten efter at score mål. Det var en drengedrøm for ham at spille i Parken for Danmark og en endnu større drengedrøm at score mål. Det er utrolig dejligt at se en ung fyr brænde det af.
– Ikke nok med at han scorede mål, men han deltog også i det defensive arbejde og gjorde et godt stykke arbejde for holdet.
– Det er vigtigt, at han beholder den perfekte balance mellem ungdommens mod, selvtillid og tro på sig selv og den ekstreme ydmyghed og det hårde arbejde, der skal til for at præstere i en fodboldkamp, siger Kasper Hjulmand.
Inden Rasmus Højlund med sine sidste to mål for alvor stemplede ind som nationalhelt, udlignede Finland til 1-1 ud af det blå.
Kasper Hjulmand frygtede, at hans hold måske ville vise VM-tendenser og falde sammen i modgang, men landstræneren kunne til sin store glæde se en trodsreaktion i stedet.
– Vi kunne godt føle efter 1-1-målet, at der kom en stemning af nervøsitet, og at nu skulle vi i gang igen. Men spillerne løftede sig, der var noget fandenivoldskhed og vilje, der trådte frem.
– Det er en kæmpe forløsning for os af alle mulige årsager, at vi vandt kampen, og den ikke endte 1-1. Spillerne trådte virkelig i karakter.
– Sidste gang vi spillede med modgang mod Australien, fes det hele ud. Det måtte ikke ske igen. Derfor var det vigtigt for vores moral, og for at vi kunne kende os selv.
– Vi skal rejse os, når vi møder modstand, vi skal vise, hvad vi er lavet af. Det gjorde vi, og spillerne har stor ære af, at de trådte op, da det gjaldt, siger landstræneren.
Danmarks næste opgave i EM-kvalifikationen er på søndag i Kasakhstan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
FC København – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’