Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er i gang med en todelt opgave frem mod landsholdets vigtige EM-gruppekamp mod Belgien torsdag.
Først og fremmest skal han sørge for, at han så vidt muligt sender et mentalt parat hold på banen efter Christian Eriksens kollaps i lørdags, men landstræneren skal også finde ud af, hvordan hans hold bedst har en chance for at slå verdensetteren i en kamp uden Danmarks nummer 10.
Der er nemlig ingen i den danske trup, der direkte kan erstatte Eriksens evner som kreativt omdrejningspunkt på Danmarks midtbane.
– Ingen kan erstatte Christian på banen. Ingen. Han er vores bedste spiller på holdet.
– Jeg har sagt, meget apropos, at Christian er hjertet og pulsen på vores hold, han er rytmen i vores spil. Han har en utrolig evne til at opfange tid, rum og boldens fart, så han kan styre rytmen i en fodboldkamp.
– Han er så ikke med på torsdag, men vi har en masse spillere, som vil gøre en masse for, at sammenhængen på vores hold er der. Vi skal finde en anden rytme, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren afslører også, at han gennem flere måneder havde planlagt en uvant rolle til Eriksen i forsøget på at stække belgierne, som Danmark tabte til to gange i efterårets Nations League.
– Jeg havde tiltænkte en anden rolle til ham i den her kamp, end den vi har set ham i før. Jeg har snakket med ham om det i en måned, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren vil ikke ud med, om han forsøger at sætte en anden spiller direkte ind i Eriksens tiltænkte rolle, eller hvilke andre taktiske greb han overvejer.
– Vi har ikke nogen, der kan erstatte Christian, men vi har en fantastisk gruppe, der samlet set kan gøre noget andet. Vi skal nok få sat gruppen sammen, så vi fremstår som en helhed i vores offensiv og defensiv og så videre. Vi har en fantastisk gruppe af spillere, som jeg kan bruge på forskellige måder.
– Vi må se, om vi skifter formation, eller om vi skifter en spiller ind direkte på Eriksens plads, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg