Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er i gang med en todelt opgave frem mod landsholdets vigtige EM-gruppekamp mod Belgien torsdag.
Først og fremmest skal han sørge for, at han så vidt muligt sender et mentalt parat hold på banen efter Christian Eriksens kollaps i lørdags, men landstræneren skal også finde ud af, hvordan hans hold bedst har en chance for at slå verdensetteren i en kamp uden Danmarks nummer 10.
Der er nemlig ingen i den danske trup, der direkte kan erstatte Eriksens evner som kreativt omdrejningspunkt på Danmarks midtbane.
– Ingen kan erstatte Christian på banen. Ingen. Han er vores bedste spiller på holdet.
– Jeg har sagt, meget apropos, at Christian er hjertet og pulsen på vores hold, han er rytmen i vores spil. Han har en utrolig evne til at opfange tid, rum og boldens fart, så han kan styre rytmen i en fodboldkamp.
– Han er så ikke med på torsdag, men vi har en masse spillere, som vil gøre en masse for, at sammenhængen på vores hold er der. Vi skal finde en anden rytme, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren afslører også, at han gennem flere måneder havde planlagt en uvant rolle til Eriksen i forsøget på at stække belgierne, som Danmark tabte til to gange i efterårets Nations League.
– Jeg havde tiltænkte en anden rolle til ham i den her kamp, end den vi har set ham i før. Jeg har snakket med ham om det i en måned, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren vil ikke ud med, om han forsøger at sætte en anden spiller direkte ind i Eriksens tiltænkte rolle, eller hvilke andre taktiske greb han overvejer.
– Vi har ikke nogen, der kan erstatte Christian, men vi har en fantastisk gruppe, der samlet set kan gøre noget andet. Vi skal nok få sat gruppen sammen, så vi fremstår som en helhed i vores offensiv og defensiv og så videre. Vi har en fantastisk gruppe af spillere, som jeg kan bruge på forskellige måder.
– Vi må se, om vi skifter formation, eller om vi skifter en spiller ind direkte på Eriksens plads, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT