Hjulmand om overtids-sejren: Ikke tilfældigt

Island fik skabt problemer mod Danmark i anden halvleg, hvor kun et sent straffespark reddede danskerne.



Landstræner Kasper Hjulmand var tilfreds med 2-1-sejren over Island, men han ærgrede sig over, at danskerne mistede kontrollen med kampen i anden halvleg.

Danmark var længe foran 1-0 på et straffespark af Christian Eriksen, men Island fik udlignet til 1-1 efter 85 minutter.

Og så skulle der et straffespark i overtiden til, før Eriksen kunne gøre det til slutresultatet 2-1.

– Vi startede godt og fik et tidligt mål, og vi kontrollerede kampen uden at afgive chancer. Kontrollen gled os af hænde efter pausen, og vi indkasserede et sent mål.

– Men holdet viste stor karakter, og det er ikke tilfældigt, at vi blev ved med at spille fremadrettet for at få det sidste, sene mål, og det kom. Det er ikke tilfældigt, det er sket før for det her hold, siger Hjulmand.

Island mødte op med en kæmpe skuffelse i bagagen, efter at holdet torsdag aften tabte til Ungarn og missede næste års EM-slutrunde.

– Det var en lige så svær kamp, som vi havde forventet. Jeg vil hylde det islandske hold for at møde op med den attitude, efter at de for tre dage siden var meget skuffede.

– Det kunne man ikke se, for det var et hold, som kæmpede hårdt for det, anerkender Hjulmand.

Landstræneren havde sat en formation op fra start med tre stoppere i bagkæden, og det gav bonus i starten. Men den danske offensiv sprudlede aldrig for alvor mod islændingene.

Det virkede bedre med den formation i anden halvleg mod Sverige i onsdagens testkamp, hvor Danmark scorede to mål og vandt 2-0.

– Vi har jo spillet med to forskellige formationer undervejs i alle de første seks kampe. Vi øvede os også på en trebackkæde mod Sverige.

– Island har spillet langt de fleste kampe i 4-4-2, og en enkelt gang har de spillet med en formation med fem i bagkæden, som de gjorde mod os, siger Hjulmand.

Han erkender, at formationen med tre i bagkæden fungerede bedre mod Sveriges 4-4-2 end mod Islands 5-3-2.

– Det fungerede godt til en start, og vi fik et tidligt mål. Vi var i kontrol, men vi blev også udfordret.

– I anden halvleg skulle jeg have overvejet, om jeg skulle have taget et skridt i en anden retning. Omvendt kom der ikke noget imod os, og vi havde et resultat, forklarer Hjulmand.

Det endte til slut med en ændring i formationen, efter at Island havde udlignet. Angriberen Jonas Wind kom ind i stedet for Jannik Vestergaard og var med til at sikre sejren.

– Da Island udlignede, skiftede vi en ekstra angriber ind og skiftede formation.

– De ting, vi har arbejdet med, kan man altid diskutere, og man kan ikke vide, om det var gået bedre med en anden formation fra start, siger Hjulmand.

/ritzau/





Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-fans sender åbent brev

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg IF – OB

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sønderjyske – Viborg FF

Cooper gav hård og ærlig besked

Arsenal snublede i guldkampen

Barcelona klager til UEFA

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

AGF snubler i guldkampen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Tottenham under stregen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Chelsea – Manchester City

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job