Hjulmand om overtids-sejren: Ikke tilfældigt

Island fik skabt problemer mod Danmark i anden halvleg, hvor kun et sent straffespark reddede danskerne.



Landstræner Kasper Hjulmand var tilfreds med 2-1-sejren over Island, men han ærgrede sig over, at danskerne mistede kontrollen med kampen i anden halvleg.

Danmark var længe foran 1-0 på et straffespark af Christian Eriksen, men Island fik udlignet til 1-1 efter 85 minutter.

Og så skulle der et straffespark i overtiden til, før Eriksen kunne gøre det til slutresultatet 2-1.

– Vi startede godt og fik et tidligt mål, og vi kontrollerede kampen uden at afgive chancer. Kontrollen gled os af hænde efter pausen, og vi indkasserede et sent mål.

– Men holdet viste stor karakter, og det er ikke tilfældigt, at vi blev ved med at spille fremadrettet for at få det sidste, sene mål, og det kom. Det er ikke tilfældigt, det er sket før for det her hold, siger Hjulmand.

Island mødte op med en kæmpe skuffelse i bagagen, efter at holdet torsdag aften tabte til Ungarn og missede næste års EM-slutrunde.

– Det var en lige så svær kamp, som vi havde forventet. Jeg vil hylde det islandske hold for at møde op med den attitude, efter at de for tre dage siden var meget skuffede.

– Det kunne man ikke se, for det var et hold, som kæmpede hårdt for det, anerkender Hjulmand.

Landstræneren havde sat en formation op fra start med tre stoppere i bagkæden, og det gav bonus i starten. Men den danske offensiv sprudlede aldrig for alvor mod islændingene.

Det virkede bedre med den formation i anden halvleg mod Sverige i onsdagens testkamp, hvor Danmark scorede to mål og vandt 2-0.

– Vi har jo spillet med to forskellige formationer undervejs i alle de første seks kampe. Vi øvede os også på en trebackkæde mod Sverige.

– Island har spillet langt de fleste kampe i 4-4-2, og en enkelt gang har de spillet med en formation med fem i bagkæden, som de gjorde mod os, siger Hjulmand.

Han erkender, at formationen med tre i bagkæden fungerede bedre mod Sveriges 4-4-2 end mod Islands 5-3-2.

– Det fungerede godt til en start, og vi fik et tidligt mål. Vi var i kontrol, men vi blev også udfordret.

– I anden halvleg skulle jeg have overvejet, om jeg skulle have taget et skridt i en anden retning. Omvendt kom der ikke noget imod os, og vi havde et resultat, forklarer Hjulmand.

Det endte til slut med en ændring i formationen, efter at Island havde udlignet. Angriberen Jonas Wind kom ind i stedet for Jannik Vestergaard og var med til at sikre sejren.

– Da Island udlignede, skiftede vi en ekstra angriber ind og skiftede formation.

– De ting, vi har arbejdet med, kan man altid diskutere, og man kan ikke vide, om det var gået bedre med en anden formation fra start, siger Hjulmand.

/ritzau/





Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Roony Bardghji med drømmekamp

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub