Hjulmand måber over voldsom fransk kvalitet

Selv om Frankrig mangler en række profiler mod Danmark, er det stadig et klassehold, mener Kasper Hjulmand.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand nedtoner betydningen af, at Frankrig af forskellige årsager må se bort fra mere end et dusin landsholdsspillere i søndagens Nations League-kamp mod Danmark i Parken.

For hvis noget land i verden kan bære så mange afbud og stadig stille med et hold i verdensklasse, så er det Frankrig, mener Kasper Hjulmand.

– De har så mange andre verdensklassespillere at kunne skifte ind. Man kan bare se på den kvalitet, Frankrig har hentet i stedet for de skadede spillere.

– Frankrig har to-tre landshold, der vil kunne konkurrere om et verdensmesterskab. Uanset hvem de stiller med, er de gode, siger Kasper Hjulmand.

Blandt de mest fremtrædende fraværende franskmænd finder man midtbanestrategen N'Golo Kanté, anfører og målmand Hugo Lloris og Ballon d'Or-favorit Karim Benzema.

Sidstnævnte ventes erstattet af Olivier Giroud i angrebet mod Danmark, og ham har danske Andreas Christensen et stort kendskab til qua deres fælles Chelsea-fortid.

– Jeg tror ikke, det gør den store forskel for Frankrig, hvem af Benzema og Giroud der spiller i front.

– Benzema er lidt mere flydende og bevægelig, mens "Oli" er en af verdens bedste targetmænd, der kan bruges som opspilspunkt og er utrolig farlig i boksen. Målt på kvalitet tror jeg ikke, det gør den store forskel, at han spiller i stedet, siger Andreas Christensen.

Frankrigs farligste kort i Parken bliver formentlig en omdiskuteret hurtigløber fra Paris Saint-Germain.

– Frankrig har mange dygtige spillere, men Kylian Mbappé er åbenlyst en særlig spiller. Han kan eksplodere i en kamp. Man kan godt få fornemmelsen af, at man er i kontrol i en kamp, og få sekunder senere kan han have ændret det, siger Kasper Hjulmand.

– Frankrig har nogle ekstreme temposkift i deres spil, og det skal vi være opmærksomme på.

Danmark skal vinde kampen for at have en chance for at vinde Nations League-gruppen, mens Frankrig har brug for en sejr for med sikkerhed at undgå degradering til B-niveau.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Medie: FC København jagter Michael Parker

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vind et gavekort til Unisport