Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand nedtoner betydningen af, at Frankrig af forskellige årsager må se bort fra mere end et dusin landsholdsspillere i søndagens Nations League-kamp mod Danmark i Parken.
For hvis noget land i verden kan bære så mange afbud og stadig stille med et hold i verdensklasse, så er det Frankrig, mener Kasper Hjulmand.
– De har så mange andre verdensklassespillere at kunne skifte ind. Man kan bare se på den kvalitet, Frankrig har hentet i stedet for de skadede spillere.
– Frankrig har to-tre landshold, der vil kunne konkurrere om et verdensmesterskab. Uanset hvem de stiller med, er de gode, siger Kasper Hjulmand.
Blandt de mest fremtrædende fraværende franskmænd finder man midtbanestrategen N'Golo Kanté, anfører og målmand Hugo Lloris og Ballon d'Or-favorit Karim Benzema.
Sidstnævnte ventes erstattet af Olivier Giroud i angrebet mod Danmark, og ham har danske Andreas Christensen et stort kendskab til qua deres fælles Chelsea-fortid.
– Jeg tror ikke, det gør den store forskel for Frankrig, hvem af Benzema og Giroud der spiller i front.
– Benzema er lidt mere flydende og bevægelig, mens "Oli" er en af verdens bedste targetmænd, der kan bruges som opspilspunkt og er utrolig farlig i boksen. Målt på kvalitet tror jeg ikke, det gør den store forskel, at han spiller i stedet, siger Andreas Christensen.
Frankrigs farligste kort i Parken bliver formentlig en omdiskuteret hurtigløber fra Paris Saint-Germain.
– Frankrig har mange dygtige spillere, men Kylian Mbappé er åbenlyst en særlig spiller. Han kan eksplodere i en kamp. Man kan godt få fornemmelsen af, at man er i kontrol i en kamp, og få sekunder senere kan han have ændret det, siger Kasper Hjulmand.
– Frankrig har nogle ekstreme temposkift i deres spil, og det skal vi være opmærksomme på.
Danmark skal vinde kampen for at have en chance for at vinde Nations League-gruppen, mens Frankrig har brug for en sejr for med sikkerhed at undgå degradering til B-niveau.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
NYHEDER