Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand nedtoner betydningen af, at Frankrig af forskellige årsager må se bort fra mere end et dusin landsholdsspillere i søndagens Nations League-kamp mod Danmark i Parken.
For hvis noget land i verden kan bære så mange afbud og stadig stille med et hold i verdensklasse, så er det Frankrig, mener Kasper Hjulmand.
– De har så mange andre verdensklassespillere at kunne skifte ind. Man kan bare se på den kvalitet, Frankrig har hentet i stedet for de skadede spillere.
– Frankrig har to-tre landshold, der vil kunne konkurrere om et verdensmesterskab. Uanset hvem de stiller med, er de gode, siger Kasper Hjulmand.
Blandt de mest fremtrædende fraværende franskmænd finder man midtbanestrategen N'Golo Kanté, anfører og målmand Hugo Lloris og Ballon d'Or-favorit Karim Benzema.
Sidstnævnte ventes erstattet af Olivier Giroud i angrebet mod Danmark, og ham har danske Andreas Christensen et stort kendskab til qua deres fælles Chelsea-fortid.
– Jeg tror ikke, det gør den store forskel for Frankrig, hvem af Benzema og Giroud der spiller i front.
– Benzema er lidt mere flydende og bevægelig, mens "Oli" er en af verdens bedste targetmænd, der kan bruges som opspilspunkt og er utrolig farlig i boksen. Målt på kvalitet tror jeg ikke, det gør den store forskel, at han spiller i stedet, siger Andreas Christensen.
Frankrigs farligste kort i Parken bliver formentlig en omdiskuteret hurtigløber fra Paris Saint-Germain.
– Frankrig har mange dygtige spillere, men Kylian Mbappé er åbenlyst en særlig spiller. Han kan eksplodere i en kamp. Man kan godt få fornemmelsen af, at man er i kontrol i en kamp, og få sekunder senere kan han have ændret det, siger Kasper Hjulmand.
– Frankrig har nogle ekstreme temposkift i deres spil, og det skal vi være opmærksomme på.
Danmark skal vinde kampen for at have en chance for at vinde Nations League-gruppen, mens Frankrig har brug for en sejr for med sikkerhed at undgå degradering til B-niveau.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
NYHEDER