Hjulmand måber over voldsom fransk kvalitet

Selv om Frankrig mangler en række profiler mod Danmark, er det stadig et klassehold, mener Kasper Hjulmand.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand nedtoner betydningen af, at Frankrig af forskellige årsager må se bort fra mere end et dusin landsholdsspillere i søndagens Nations League-kamp mod Danmark i Parken.

For hvis noget land i verden kan bære så mange afbud og stadig stille med et hold i verdensklasse, så er det Frankrig, mener Kasper Hjulmand.

– De har så mange andre verdensklassespillere at kunne skifte ind. Man kan bare se på den kvalitet, Frankrig har hentet i stedet for de skadede spillere.

– Frankrig har to-tre landshold, der vil kunne konkurrere om et verdensmesterskab. Uanset hvem de stiller med, er de gode, siger Kasper Hjulmand.

Blandt de mest fremtrædende fraværende franskmænd finder man midtbanestrategen N'Golo Kanté, anfører og målmand Hugo Lloris og Ballon d'Or-favorit Karim Benzema.

Sidstnævnte ventes erstattet af Olivier Giroud i angrebet mod Danmark, og ham har danske Andreas Christensen et stort kendskab til qua deres fælles Chelsea-fortid.

– Jeg tror ikke, det gør den store forskel for Frankrig, hvem af Benzema og Giroud der spiller i front.

– Benzema er lidt mere flydende og bevægelig, mens "Oli" er en af verdens bedste targetmænd, der kan bruges som opspilspunkt og er utrolig farlig i boksen. Målt på kvalitet tror jeg ikke, det gør den store forskel, at han spiller i stedet, siger Andreas Christensen.

Frankrigs farligste kort i Parken bliver formentlig en omdiskuteret hurtigløber fra Paris Saint-Germain.

– Frankrig har mange dygtige spillere, men Kylian Mbappé er åbenlyst en særlig spiller. Han kan eksplodere i en kamp. Man kan godt få fornemmelsen af, at man er i kontrol i en kamp, og få sekunder senere kan han have ændret det, siger Kasper Hjulmand.

– Frankrig har nogle ekstreme temposkift i deres spil, og det skal vi være opmærksomme på.

Danmark skal vinde kampen for at have en chance for at vinde Nations League-gruppen, mens Frankrig har brug for en sejr for med sikkerhed at undgå degradering til B-niveau.

/ritzau/





Supercomputer: De rykker op i Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Han er færdig i Liverpool

De er interesseret i Christian Eriksen

Arne Slot fyret af Liverpool

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Kan sikre millioner til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Mæhle kan hentes for spotpris

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bekræfter: Vender tilbage til FC København