Hjulmand jubler: Det hjælper landsholdet

Konkurrencen på landsholdets højre back er skærpet, efter at to af kandidaterne har skiftet klub i denne uge.



Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.

På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.

Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.

– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.

– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.

Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.

– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.

– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.

Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.

Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.

Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.

– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.

– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting: Good on paper – shit on grass

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

OB – Randers FC

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Helt vild med Brøndby-profil

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Steve Cooper storroser stjerne

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden