Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Tottenham præsenterer ny træner
Joakim Mæhle åbner op
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Italien under massivt pres
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER