Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER