Hjulmand jubler: Det hjælper landsholdet

Konkurrencen på landsholdets højre back er skærpet, efter at to af kandidaterne har skiftet klub i denne uge.



Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.

På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.

Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.

– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.

– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.

Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.

– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.

– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.

Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.

Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.

Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.

– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.

– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.

/ritzau/





Daniel Wass overrasker i hitserie på DR




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Vil undgå Bendtner-stunt

– Vi er pressede



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Topscorer færdig

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

På blokken i danskerklub