Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
Jakob Poulsen med dyster melding
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER