Landsholdet affinder sig med uperfekt EM-bane

Træningsbanen i Freudenstadt er ikke til topkarakter, men den er bedre end forventet, siger EM-danskere.



Den er ikke tiptop, men bedre end frygtet.

Sådan lyder vurderingen af fodboldlandsholdets allerede omdiskuterede EM-træningsbane i sydtyske Freudenstadt, efter at spillerne har haft en enkelt træning på det nyanlagte græstæppe.

Under tirsdagens træning gik landstræner Kasper Hjulmand rundt og nærstuderede hele banen for at se, om den potentielt kunne være farlig for spillerne, og om nogle områder ville have bedre at blive skånet end andre.

– Jeg gik rundt på de fleste græsstrå. Jeg kiggede på de forskellige områder og forskellige samlinger. Og så prøvede jeg at lære vandingsanlægget at kende, for den skal være våd, når vi træner på den. Græsset er lidt længere, end vi er vant til, men så længe banen er våd, triller bolden fint.

– Alle kan se, at det ikke er en perfekt fodboldbane, men den er ikke totalt værdiløs. Vi får det bedste ud af den. Jeg vil ikke bruge en masse krudt på den, for jeg kan ikke forandre den, så jeg får det bedste ud af den, og det gør spillerne også, siger Kasper Hjulmand onsdag formiddag.

Spørgsmål: Hvilket ord passer til dens nuværende tilstand?

– Det ved jeg ikke. Den er, som den er, svarer landstræneren kryptisk.

Efter at have set billeder af den nylagte bane var spillerne nervøse for, hvad der ventede dem i Freudenstadt. Heldigvis var banen bedre end frygtet, siger Andreas Christensen og Kasper Dolberg.

– Den er meget bedre, end den ser ud. Heldigvis, for den ser ikke så god ud. Vi kan håbe, at den bliver bedre og bedre, og at vejret ikke er for hård ved den.

– Nogle steder er den lidt blød, men det tror jeg altid, man vil kunne føle, når banen er nyanlagt. Man kan også se linjerne i den. Men den er klippet okay, og bolden glider rimelig nemt, hvilket er det vigtigste. Så den er bedre, end jeg havde troet, siger Andreas Christensen.

Den er et niveau under landsholdets normale træningsbane hjemme i Danmark, siger Dolberg.

– Jeg har trænet på bedre baner, men den er ikke så dårlig som frygtet, og som den ser ud. Man kan godt spille på den.

– Den er ikke så god som i Helsingør. Det er ikke så galt, at man tænker på det under hele træningen, men den er lidt blødere, og der er lidt flere huller, end der er i Helsingør.

– Jeg havde selvfølgelig håbet, at vi kom ned til en knivskarp bane, og det ville spille 100 procent, men værre er den ikke. Banen er ikke en kæmpe katastrofe. Selvfølgelig havde vi forventet en bedre bane, men vi må prøve at få det bedste ud af den, siger Dolberg.

De to danske spillere frygter ikke, at banen er i en tilstand, hvor de risikerer, at den forårsager skader.

– Måske tænkte jeg lige over banen i går, men jeg var positiv overrasket, så jeg håber ikke, at det bliver noget, vi kommer til at lægge mere mærke til, siger Andreas Christensen og suppleres af Dolberg:

– Jeg tænker ikke på risikoen for at blive skadet. Jeg har også spillet på rigtig dårlige baner nede i Belgien i den her sæson, siger angriberen.

Landsholdets anden træning på banen i Freudenstadt begynder onsdag klokken 11. Holdet træner også på den torsdag og fredag, inden den får tre døgns hvile, mens landsholdet er i Stuttgart til EM-premieren mod Slovenien.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

De vil have Martin Braithwaite

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘De går amok!’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Spændende OB-nyhed

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FC Midtjylland – FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

AGF – OB

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Stjernetransfer på plads alligevel

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

“De havde det bedste transfervindue”

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

– Han virker frustreret!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet