Landstræner Kasper Hjulmand sorterer syv spillere fra truppen på A-landsholdet.
Oliver Abildgaard, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Rasmus Falk, Jesper Hansen, Oliver Christensen og Victor Nelsson glider alle ude af truppen.
Oliver Christensen og Victor Nelsson rykkes dog ned på U21-landsholdet, mens de øvrige rejser hjem. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) til Ritzau.
Det betyder, at Jesper Hansen, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko og Rasmus Falk endte med at sidde i isolation i fire dage fra mandag til fredag på et hotelværelse i Helsingør uden at komme i kamp.
De var dog ude at træne med resten af holdet fredag eftermiddag, inden de blev sendt hjem.
– Det er brutalt. De blev hevet ind med gode chancer for at spille en landskamp og få spilletid mod Sverige. Og i stedet røg de i isolation. Det er så synd for dem.
– Det er bare en unormal situation, vi er i, men derfor gør det ikke mindre ondt. Det er ikke det fedeste at prikke nogen på skulderen og sige, de skal køre hjem, sagde Hjulmand tidligere fredag, inden han skar spillerne fra.
Fem spillere blev siet fra allerede torsdag. Det var Jakob Ahlmann, Andreas Maxsø, Patrick Mortensen, Jesper Lindstrøm og Carlo Holse.
Lindstrøm og Holse blev rykket ned på U21-landsholdet.
Hverken Patrick Mortensen eller Carlo Holse fik spilletid på A-landsholdet i denne omgang. Hjulmand siger farvel til spillerne med venlige tanker.
– Kæmpe tak til dem alle – og til dem, der var med til kampen mod Sverige. Det er en kæmpe fornøjelse at mærke det store engagement og lyst til at spille for Danmark.
– Også tak til klubberne for stor opbakning. Landsholdet er meget mere end de spillere i truppen til kamp, siger Hjulmand på DBU’s twitterkonto.
Danmark skal søndag møde Island i Parken, mens holdet spiller ude mod Belgien på onsdag. Begge kampe er i Nations League og er de sidste i år.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TRANSFER
