40 mand er i spil til det danske landshold

Efter en intens landsholdstermin fortsætter Kasper Hjulmand sine EM-forberedelser i ind- og udland.



Landstræner Kasper Hjulmand går to travle måneder i møde, før han mandag 27. maj indkalder til den første uofficielle træning før sommerens EM-slutrunde.

Han skal nøje følge den store gruppe af spillere, der er i betragtning til EM, og det gør han både med stor rejseaktivitet og ved at følge spillernes kampe og data foran computeren.

Det siger landstræneren efter at have ført landsholdet gennem en træningsuge og to testkampe, der udmøntede sig i 0-0 mod Schweiz og en 2-0-pligtsejr over Færøerne.

– Nu kommer vi til at have meget arbejde i planlægning og opfølgning for 40 spillere. Vi skal indsamle data omkring dem og have samtaler med dem.

– Jeg er på farten og rejser afsted første gang på torsdag. Jeg skal besøge spillere og klubber. Specielt dem, hvor vi er usikre på, hvordan deres planer ser ud op til EM, siger Kasper Hjulmand.

Fokus på spillerne er topprioritet, selv om der også er andre arbejdsopgaver, der kan forbedre mulighederne for dansk succes ved slutrunden i Tyskland.

– Vi skal have planlagt stabens arbejde, og hvordan vi skal drive EM-lejren, men vi skal først og fremmest følge spillerne tæt. Vi skal have kontakt med spillerne og deres klubber, og vi skal gøre, hvad vi kan for at hjælpe til, at flest muligt af vores bedste spillere står klar i slutningen af maj, siger landstræneren.

Hver eneste gang en EM-bejler går på banen til en klubkamp i de kommende to måneder, er det med risikoen for at få en skade, der kan koste slutrundedeltagelsen.

– Jeg krydser helt klart fingre, hver gang de spiller, siger Hjulmand.

3. juni begynder den officielle EM-træningslejr i Helsingør, og 5. juni venter Sverige i en testkamp.

7. juni skal Hjulmand indlevere listen med sine 23 EM-spillere, og dagen efter spiller Danmark så den afsluttende testkamp mod Norge.

EM-premieren er 16. juni mod Slovenien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Snød FC København for keeper

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Derfor trækker FC København-transfer ud

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start