40 mand er i spil til det danske landshold

Efter en intens landsholdstermin fortsætter Kasper Hjulmand sine EM-forberedelser i ind- og udland.



Landstræner Kasper Hjulmand går to travle måneder i møde, før han mandag 27. maj indkalder til den første uofficielle træning før sommerens EM-slutrunde.

Han skal nøje følge den store gruppe af spillere, der er i betragtning til EM, og det gør han både med stor rejseaktivitet og ved at følge spillernes kampe og data foran computeren.

Det siger landstræneren efter at have ført landsholdet gennem en træningsuge og to testkampe, der udmøntede sig i 0-0 mod Schweiz og en 2-0-pligtsejr over Færøerne.

– Nu kommer vi til at have meget arbejde i planlægning og opfølgning for 40 spillere. Vi skal indsamle data omkring dem og have samtaler med dem.

– Jeg er på farten og rejser afsted første gang på torsdag. Jeg skal besøge spillere og klubber. Specielt dem, hvor vi er usikre på, hvordan deres planer ser ud op til EM, siger Kasper Hjulmand.

Fokus på spillerne er topprioritet, selv om der også er andre arbejdsopgaver, der kan forbedre mulighederne for dansk succes ved slutrunden i Tyskland.

– Vi skal have planlagt stabens arbejde, og hvordan vi skal drive EM-lejren, men vi skal først og fremmest følge spillerne tæt. Vi skal have kontakt med spillerne og deres klubber, og vi skal gøre, hvad vi kan for at hjælpe til, at flest muligt af vores bedste spillere står klar i slutningen af maj, siger landstræneren.

Hver eneste gang en EM-bejler går på banen til en klubkamp i de kommende to måneder, er det med risikoen for at få en skade, der kan koste slutrundedeltagelsen.

– Jeg krydser helt klart fingre, hver gang de spiller, siger Hjulmand.

3. juni begynder den officielle EM-træningslejr i Helsingør, og 5. juni venter Sverige i en testkamp.

7. juni skal Hjulmand indlevere listen med sine 23 EM-spillere, og dagen efter spiller Danmark så den afsluttende testkamp mod Norge.

EM-premieren er 16. juni mod Slovenien.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart