40 mand er i spil til det danske landshold

Efter en intens landsholdstermin fortsætter Kasper Hjulmand sine EM-forberedelser i ind- og udland.



Landstræner Kasper Hjulmand går to travle måneder i møde, før han mandag 27. maj indkalder til den første uofficielle træning før sommerens EM-slutrunde.

Han skal nøje følge den store gruppe af spillere, der er i betragtning til EM, og det gør han både med stor rejseaktivitet og ved at følge spillernes kampe og data foran computeren.

Det siger landstræneren efter at have ført landsholdet gennem en træningsuge og to testkampe, der udmøntede sig i 0-0 mod Schweiz og en 2-0-pligtsejr over Færøerne.

– Nu kommer vi til at have meget arbejde i planlægning og opfølgning for 40 spillere. Vi skal indsamle data omkring dem og have samtaler med dem.

– Jeg er på farten og rejser afsted første gang på torsdag. Jeg skal besøge spillere og klubber. Specielt dem, hvor vi er usikre på, hvordan deres planer ser ud op til EM, siger Kasper Hjulmand.

Fokus på spillerne er topprioritet, selv om der også er andre arbejdsopgaver, der kan forbedre mulighederne for dansk succes ved slutrunden i Tyskland.

– Vi skal have planlagt stabens arbejde, og hvordan vi skal drive EM-lejren, men vi skal først og fremmest følge spillerne tæt. Vi skal have kontakt med spillerne og deres klubber, og vi skal gøre, hvad vi kan for at hjælpe til, at flest muligt af vores bedste spillere står klar i slutningen af maj, siger landstræneren.

Hver eneste gang en EM-bejler går på banen til en klubkamp i de kommende to måneder, er det med risikoen for at få en skade, der kan koste slutrundedeltagelsen.

– Jeg krydser helt klart fingre, hver gang de spiller, siger Hjulmand.

3. juni begynder den officielle EM-træningslejr i Helsingør, og 5. juni venter Sverige i en testkamp.

7. juni skal Hjulmand indlevere listen med sine 23 EM-spillere, og dagen efter spiller Danmark så den afsluttende testkamp mod Norge.

EM-premieren er 16. juni mod Slovenien.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland – Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

USA – Australien

Jonas Lössl stopper karrieren

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Mexico – Sydkorea



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman