40 mand er i spil til det danske landshold

Efter en intens landsholdstermin fortsætter Kasper Hjulmand sine EM-forberedelser i ind- og udland.



Landstræner Kasper Hjulmand går to travle måneder i møde, før han mandag 27. maj indkalder til den første uofficielle træning før sommerens EM-slutrunde.

Han skal nøje følge den store gruppe af spillere, der er i betragtning til EM, og det gør han både med stor rejseaktivitet og ved at følge spillernes kampe og data foran computeren.

Det siger landstræneren efter at have ført landsholdet gennem en træningsuge og to testkampe, der udmøntede sig i 0-0 mod Schweiz og en 2-0-pligtsejr over Færøerne.

– Nu kommer vi til at have meget arbejde i planlægning og opfølgning for 40 spillere. Vi skal indsamle data omkring dem og have samtaler med dem.

– Jeg er på farten og rejser afsted første gang på torsdag. Jeg skal besøge spillere og klubber. Specielt dem, hvor vi er usikre på, hvordan deres planer ser ud op til EM, siger Kasper Hjulmand.

Fokus på spillerne er topprioritet, selv om der også er andre arbejdsopgaver, der kan forbedre mulighederne for dansk succes ved slutrunden i Tyskland.

– Vi skal have planlagt stabens arbejde, og hvordan vi skal drive EM-lejren, men vi skal først og fremmest følge spillerne tæt. Vi skal have kontakt med spillerne og deres klubber, og vi skal gøre, hvad vi kan for at hjælpe til, at flest muligt af vores bedste spillere står klar i slutningen af maj, siger landstræneren.

Hver eneste gang en EM-bejler går på banen til en klubkamp i de kommende to måneder, er det med risikoen for at få en skade, der kan koste slutrundedeltagelsen.

– Jeg krydser helt klart fingre, hver gang de spiller, siger Hjulmand.

3. juni begynder den officielle EM-træningslejr i Helsingør, og 5. juni venter Sverige i en testkamp.

7. juni skal Hjulmand indlevere listen med sine 23 EM-spillere, og dagen efter spiller Danmark så den afsluttende testkamp mod Norge.

EM-premieren er 16. juni mod Slovenien.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Scorer kassen på dansk drømmeskifte