Ekspert: Det er Danmark favorit til ved VM

Fodboldekspert Mikkel Bischoff kalder Danmarks VM-lodtrækning for “god”. Kasper Hjulmand er mere splittet.



Fredag blev det danske herrelandshold klogere på, hvem der bliver, og hvem der kan blive modstanderne i det indledende gruppespil ved VM i Qatar.

Det skete ved en lodtrækning, der foregik i Qatars hovedstad, Doha. Her blev Frankrig og Tunesien parret med Danmark, hvis tredje modstander bliver fundet senere på året.

Kasper Hjulmand havde efter lodtrækningen en blandet smag i munden, men gjorde det alligevel klart, at Danmark har en ambition om at gå videre fra gruppen.

– Det er en ambition, vi har. Hvis vi siger, at vi har en ambition om at gå langt i turneringen, så skal vi kunne slå de fleste. Og det er det, vi tror på, at vi kan, siger han og tilføjer:

– Det er sådan lidt en lunken lodtrækning, lyder det fra Hjulmand, som giver danskernes lodtrækning en “mellemkarakter”.

Den danske landstræner er ikke fornøjet over at skulle møde franskmændene, hvilket fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff godt kan forstå.

– Vi møder måske det bedste hold af alle i Frankrig, der er et godt turneringshold, siger Mikkel Bischoff.

Han synes alligevel, at Danmark samlet set har fået en fornuftig lodtrækning.

– Det er en god lodtrækning for Danmark. Jeg synes, at Danmarks muligheder er rigtig gode. Danmark er klart favorit til at gå videre som nummer to.

– Det ville være en kæmpe skuffelse, hvis vi ikke går videre fra den her gruppe, lyder det fra fodboldeksperten.

Han kan dog godt kan se, hvorfor Hjulmand forholder sig afdæmpet i forhold til lodtrækningen.

– Han skal selvfølgelig udtrykke respekt over for de hold, Danmark skal spille imod, og i og med at han ikke ved, hvem der bliver den sidste modstander, siger Mikkel Bischoff.

Hos Danske Spil bliver Kasper Hjulmands hold allerede spået som stor favorit til at gå videre fra gruppen sammen med Frankrig.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Markant ændring i Silkeborg

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’