Ekspert: Det er Danmark favorit til ved VM

Fodboldekspert Mikkel Bischoff kalder Danmarks VM-lodtrækning for “god”. Kasper Hjulmand er mere splittet.



Fredag blev det danske herrelandshold klogere på, hvem der bliver, og hvem der kan blive modstanderne i det indledende gruppespil ved VM i Qatar.

Det skete ved en lodtrækning, der foregik i Qatars hovedstad, Doha. Her blev Frankrig og Tunesien parret med Danmark, hvis tredje modstander bliver fundet senere på året.

Kasper Hjulmand havde efter lodtrækningen en blandet smag i munden, men gjorde det alligevel klart, at Danmark har en ambition om at gå videre fra gruppen.

– Det er en ambition, vi har. Hvis vi siger, at vi har en ambition om at gå langt i turneringen, så skal vi kunne slå de fleste. Og det er det, vi tror på, at vi kan, siger han og tilføjer:

– Det er sådan lidt en lunken lodtrækning, lyder det fra Hjulmand, som giver danskernes lodtrækning en “mellemkarakter”.

Den danske landstræner er ikke fornøjet over at skulle møde franskmændene, hvilket fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff godt kan forstå.

– Vi møder måske det bedste hold af alle i Frankrig, der er et godt turneringshold, siger Mikkel Bischoff.

Han synes alligevel, at Danmark samlet set har fået en fornuftig lodtrækning.

– Det er en god lodtrækning for Danmark. Jeg synes, at Danmarks muligheder er rigtig gode. Danmark er klart favorit til at gå videre som nummer to.

– Det ville være en kæmpe skuffelse, hvis vi ikke går videre fra den her gruppe, lyder det fra fodboldeksperten.

Han kan dog godt kan se, hvorfor Hjulmand forholder sig afdæmpet i forhold til lodtrækningen.

– Han skal selvfølgelig udtrykke respekt over for de hold, Danmark skal spille imod, og i og med at han ikke ved, hvem der bliver den sidste modstander, siger Mikkel Bischoff.

Hos Danske Spil bliver Kasper Hjulmands hold allerede spået som stor favorit til at gå videre fra gruppen sammen med Frankrig.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny kontrakt før VM-åbner

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

De vil have Victor Nelsson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav