Ekspert: Det er Danmark favorit til ved VM

Fodboldekspert Mikkel Bischoff kalder Danmarks VM-lodtrækning for “god”. Kasper Hjulmand er mere splittet.



Fredag blev det danske herrelandshold klogere på, hvem der bliver, og hvem der kan blive modstanderne i det indledende gruppespil ved VM i Qatar.

Det skete ved en lodtrækning, der foregik i Qatars hovedstad, Doha. Her blev Frankrig og Tunesien parret med Danmark, hvis tredje modstander bliver fundet senere på året.

Kasper Hjulmand havde efter lodtrækningen en blandet smag i munden, men gjorde det alligevel klart, at Danmark har en ambition om at gå videre fra gruppen.

– Det er en ambition, vi har. Hvis vi siger, at vi har en ambition om at gå langt i turneringen, så skal vi kunne slå de fleste. Og det er det, vi tror på, at vi kan, siger han og tilføjer:

– Det er sådan lidt en lunken lodtrækning, lyder det fra Hjulmand, som giver danskernes lodtrækning en “mellemkarakter”.

Den danske landstræner er ikke fornøjet over at skulle møde franskmændene, hvilket fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff godt kan forstå.

– Vi møder måske det bedste hold af alle i Frankrig, der er et godt turneringshold, siger Mikkel Bischoff.

Han synes alligevel, at Danmark samlet set har fået en fornuftig lodtrækning.

– Det er en god lodtrækning for Danmark. Jeg synes, at Danmarks muligheder er rigtig gode. Danmark er klart favorit til at gå videre som nummer to.

– Det ville være en kæmpe skuffelse, hvis vi ikke går videre fra den her gruppe, lyder det fra fodboldeksperten.

Han kan dog godt kan se, hvorfor Hjulmand forholder sig afdæmpet i forhold til lodtrækningen.

– Han skal selvfølgelig udtrykke respekt over for de hold, Danmark skal spille imod, og i og med at han ikke ved, hvem der bliver den sidste modstander, siger Mikkel Bischoff.

Hos Danske Spil bliver Kasper Hjulmands hold allerede spået som stor favorit til at gå videre fra gruppen sammen med Frankrig.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se de danske hold i Europa

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’