Fredag blev det danske herrelandshold klogere på, hvem der bliver, og hvem der kan blive modstanderne i det indledende gruppespil ved VM i Qatar.
Det skete ved en lodtrækning, der foregik i Qatars hovedstad, Doha. Her blev Frankrig og Tunesien parret med Danmark, hvis tredje modstander bliver fundet senere på året.
Kasper Hjulmand havde efter lodtrækningen en blandet smag i munden, men gjorde det alligevel klart, at Danmark har en ambition om at gå videre fra gruppen.
– Det er en ambition, vi har. Hvis vi siger, at vi har en ambition om at gå langt i turneringen, så skal vi kunne slå de fleste. Og det er det, vi tror på, at vi kan, siger han og tilføjer:
– Det er sådan lidt en lunken lodtrækning, lyder det fra Hjulmand, som giver danskernes lodtrækning en “mellemkarakter”.
Den danske landstræner er ikke fornøjet over at skulle møde franskmændene, hvilket fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff godt kan forstå.
– Vi møder måske det bedste hold af alle i Frankrig, der er et godt turneringshold, siger Mikkel Bischoff.
Han synes alligevel, at Danmark samlet set har fået en fornuftig lodtrækning.
– Det er en god lodtrækning for Danmark. Jeg synes, at Danmarks muligheder er rigtig gode. Danmark er klart favorit til at gå videre som nummer to.
– Det ville være en kæmpe skuffelse, hvis vi ikke går videre fra den her gruppe, lyder det fra fodboldeksperten.
Han kan dog godt kan se, hvorfor Hjulmand forholder sig afdæmpet i forhold til lodtrækningen.
– Han skal selvfølgelig udtrykke respekt over for de hold, Danmark skal spille imod, og i og med at han ikke ved, hvem der bliver den sidste modstander, siger Mikkel Bischoff.
Hos Danske Spil bliver Kasper Hjulmands hold allerede spået som stor favorit til at gå videre fra gruppen sammen med Frankrig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
