Kasper Hjulmand: Sådan fungerer verden bare ikke

Landstræneren har store forventninger til den kommende EM-slutrunde og efterlyser respekt for finnerne.



Sammenhold og glæde. Det er det, det danske fodboldlandshold skal skabe, når EM går i gang i denne weekend.

Det ønsker landstræner Kasper Hjulmand, som fredag deltog i det sidste pressemøde inden lørdagens opgør mod Finland i Parken.

– Vi står på tærsklen til noget kæmpe stort. EM er en kæmpestor glædelig ting. Jeg har fået utallige glade beskeder. Det er det, landsholdsfodbold kan, som intet andet kan, siger Hjulmand.

Fredag kom det frem, at der kan lukkes op til 9100 tilskuere mere ind til de to sidste gruppekampe mod Belgien og Rusland, og Hjulmand er lettet over udsigten til 25.000 tilskuere i Parken til de kampe.

– Vi vil have så meget gang i gaden som muligt. Og det kan give os nogle ekstra procenter, som kan tippe tingene over på vores side, siger Kasper Hjulmand.

Mod Finland er det fortsat de 15.900 tilskuere, der forventes i Parken, og de skal gerne hjælpe danskerne til en god EM-premiere.

– Vi skal have en god start, det er vigtigt at komme godt ind i turneringen. Vi står et godt sted og er godt forberedt.

– Vi møder et godt hold. Jeg har hørt, at mange siger, at Finland bare er et hold, vi skal slå. Sådan fungerer verden bare ikke. Finnerne har lavet store resultater, og i Europa er der stor respekt for dem.

– De har en god systematik i det, de gør, og er en svær nød at knække, siger Hjulmand.

En journalist ville vide, om Danmark kan gentage bedriften fra 1992, hvor det sensationelt blev til EM-guld.

– Vi tør godt drømme stort. Men vi ved, at der er større hold end os ved EM.

– I første omgang vil vi gå videre fra gruppen, og derfra kan alt ske. Nu gælder det kampen mod Finland, siger Hjulmand.

Danmarks kamp mod Finland går i gang lørdag klokken 18.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Respekt og træthed kan betyde få mål

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

I dialog – stor klub vil have denne dansker

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona