Kasper Hjulmand: Sådan fungerer verden bare ikke

Landstræneren har store forventninger til den kommende EM-slutrunde og efterlyser respekt for finnerne.



Sammenhold og glæde. Det er det, det danske fodboldlandshold skal skabe, når EM går i gang i denne weekend.

Det ønsker landstræner Kasper Hjulmand, som fredag deltog i det sidste pressemøde inden lørdagens opgør mod Finland i Parken.

– Vi står på tærsklen til noget kæmpe stort. EM er en kæmpestor glædelig ting. Jeg har fået utallige glade beskeder. Det er det, landsholdsfodbold kan, som intet andet kan, siger Hjulmand.

Fredag kom det frem, at der kan lukkes op til 9100 tilskuere mere ind til de to sidste gruppekampe mod Belgien og Rusland, og Hjulmand er lettet over udsigten til 25.000 tilskuere i Parken til de kampe.

– Vi vil have så meget gang i gaden som muligt. Og det kan give os nogle ekstra procenter, som kan tippe tingene over på vores side, siger Kasper Hjulmand.

Mod Finland er det fortsat de 15.900 tilskuere, der forventes i Parken, og de skal gerne hjælpe danskerne til en god EM-premiere.

– Vi skal have en god start, det er vigtigt at komme godt ind i turneringen. Vi står et godt sted og er godt forberedt.

– Vi møder et godt hold. Jeg har hørt, at mange siger, at Finland bare er et hold, vi skal slå. Sådan fungerer verden bare ikke. Finnerne har lavet store resultater, og i Europa er der stor respekt for dem.

– De har en god systematik i det, de gør, og er en svær nød at knække, siger Hjulmand.

En journalist ville vide, om Danmark kan gentage bedriften fra 1992, hvor det sensationelt blev til EM-guld.

– Vi tør godt drømme stort. Men vi ved, at der er større hold end os ved EM.

– I første omgang vil vi gå videre fra gruppen, og derfra kan alt ske. Nu gælder det kampen mod Finland, siger Hjulmand.

Danmarks kamp mod Finland går i gang lørdag klokken 18.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC København – Randers FC

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

De overvejer Christian Eriksen

Ny offensiv transfer i FCN?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester City vinder FA Cup

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Nordsjælland køber offensiv profil

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard