Landsholdet trænede: Tog det første lille skridt

Landsholdet træning mandag – den første efter Finland-kampen – var “rigtig god”, siger Kasper Hjulmand.



Det danske landshold vender langsomt tilbage til en lidt mere normal rutine i landsholdslejren i Helsingør.

Torsdag venter Danmarks anden EM-kamp mod Belgien, og mandag var landsholdet tilbage på træningsbanen for første gang, siden kampen mod Finland og Christian Eriksens kollaps.

Selv om følelserne ifølge landstræner Kasper Hjulmand stadig er uden på tøjet efter lørdagens voldsomme episode, så går det stødt og roligt fremad.

– Det helt afgørende er, at Christian har det godt. For mig personligt er jeg gået fra at være bekymret til mere at være taknemmelig og lettet, fordi Christian er her.

– Taknemmeligheden og lettelsen kommer til at tage mere og mere over, som timerne går, og det kan jeg også fornemme hos spillerne og staben, siger landstræneren i et interview på DR1 mandag aften.

Hjulmand har kun få dage til at få indstillet sit hold på mødet med belgierne, og for landstræneren handler det ikke bare om at finde ud af, hvilke 11 spillere der rent taktisk vil give Danmark de bedste kort på hånden.

– Jeg skal fornemme, hvem der egentlig er mest i stand til at spille. Jeg tror, alle gerne vil spille, men der er også nogle følelser, der kan komme op. Træningen i dag (mandag, red.) var rigtig god.

– Jeg kunne se, at vi fra starten af træningen til slutningen af træningen tog det første lille skridt. Det var egentlig en god dag, og så er der en god træning igen i morgen – det er næste skridt.

– Vi har sagt, at vi tager det et minut ad gangen, en time ad gangen og en dag ad gangen. Vi skal være i nuet og fornemme. Det er det, som fodbold handler om. Det er det, der skal drive os.

Danmarks kamp mod Belgien fløjtes i gang torsdag klokken 18.

/ritzau/






Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Knuser transferrekord

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor nedtur for Superliga-komet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber