Landsholdet trænede: Tog det første lille skridt

Landsholdet træning mandag – den første efter Finland-kampen – var “rigtig god”, siger Kasper Hjulmand.



Det danske landshold vender langsomt tilbage til en lidt mere normal rutine i landsholdslejren i Helsingør.

Torsdag venter Danmarks anden EM-kamp mod Belgien, og mandag var landsholdet tilbage på træningsbanen for første gang, siden kampen mod Finland og Christian Eriksens kollaps.

Selv om følelserne ifølge landstræner Kasper Hjulmand stadig er uden på tøjet efter lørdagens voldsomme episode, så går det stødt og roligt fremad.

– Det helt afgørende er, at Christian har det godt. For mig personligt er jeg gået fra at være bekymret til mere at være taknemmelig og lettet, fordi Christian er her.

– Taknemmeligheden og lettelsen kommer til at tage mere og mere over, som timerne går, og det kan jeg også fornemme hos spillerne og staben, siger landstræneren i et interview på DR1 mandag aften.

Hjulmand har kun få dage til at få indstillet sit hold på mødet med belgierne, og for landstræneren handler det ikke bare om at finde ud af, hvilke 11 spillere der rent taktisk vil give Danmark de bedste kort på hånden.

– Jeg skal fornemme, hvem der egentlig er mest i stand til at spille. Jeg tror, alle gerne vil spille, men der er også nogle følelser, der kan komme op. Træningen i dag (mandag, red.) var rigtig god.

– Jeg kunne se, at vi fra starten af træningen til slutningen af træningen tog det første lille skridt. Det var egentlig en god dag, og så er der en god træning igen i morgen – det er næste skridt.

– Vi har sagt, at vi tager det et minut ad gangen, en time ad gangen og en dag ad gangen. Vi skal være i nuet og fornemme. Det er det, som fodbold handler om. Det er det, der skal drive os.

Danmarks kamp mod Belgien fløjtes i gang torsdag klokken 18.

/ritzau/





Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Speakman om transfer: En unik situation

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede