Det danske landshold vender langsomt tilbage til en lidt mere normal rutine i landsholdslejren i Helsingør.
Torsdag venter Danmarks anden EM-kamp mod Belgien, og mandag var landsholdet tilbage på træningsbanen for første gang, siden kampen mod Finland og Christian Eriksens kollaps.
Selv om følelserne ifølge landstræner Kasper Hjulmand stadig er uden på tøjet efter lørdagens voldsomme episode, så går det stødt og roligt fremad.
– Det helt afgørende er, at Christian har det godt. For mig personligt er jeg gået fra at være bekymret til mere at være taknemmelig og lettet, fordi Christian er her.
– Taknemmeligheden og lettelsen kommer til at tage mere og mere over, som timerne går, og det kan jeg også fornemme hos spillerne og staben, siger landstræneren i et interview på DR1 mandag aften.
Hjulmand har kun få dage til at få indstillet sit hold på mødet med belgierne, og for landstræneren handler det ikke bare om at finde ud af, hvilke 11 spillere der rent taktisk vil give Danmark de bedste kort på hånden.
– Jeg skal fornemme, hvem der egentlig er mest i stand til at spille. Jeg tror, alle gerne vil spille, men der er også nogle følelser, der kan komme op. Træningen i dag (mandag, red.) var rigtig god.
– Jeg kunne se, at vi fra starten af træningen til slutningen af træningen tog det første lille skridt. Det var egentlig en god dag, og så er der en god træning igen i morgen – det er næste skridt.
– Vi har sagt, at vi tager det et minut ad gangen, en time ad gangen og en dag ad gangen. Vi skal være i nuet og fornemme. Det er det, som fodbold handler om. Det er det, der skal drive os.
Danmarks kamp mod Belgien fløjtes i gang torsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Sverige – Tunesien
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
