Det danske landshold vender langsomt tilbage til en lidt mere normal rutine i landsholdslejren i Helsingør.
Torsdag venter Danmarks anden EM-kamp mod Belgien, og mandag var landsholdet tilbage på træningsbanen for første gang, siden kampen mod Finland og Christian Eriksens kollaps.
Selv om følelserne ifølge landstræner Kasper Hjulmand stadig er uden på tøjet efter lørdagens voldsomme episode, så går det stødt og roligt fremad.
– Det helt afgørende er, at Christian har det godt. For mig personligt er jeg gået fra at være bekymret til mere at være taknemmelig og lettet, fordi Christian er her.
– Taknemmeligheden og lettelsen kommer til at tage mere og mere over, som timerne går, og det kan jeg også fornemme hos spillerne og staben, siger landstræneren i et interview på DR1 mandag aften.
Hjulmand har kun få dage til at få indstillet sit hold på mødet med belgierne, og for landstræneren handler det ikke bare om at finde ud af, hvilke 11 spillere der rent taktisk vil give Danmark de bedste kort på hånden.
– Jeg skal fornemme, hvem der egentlig er mest i stand til at spille. Jeg tror, alle gerne vil spille, men der er også nogle følelser, der kan komme op. Træningen i dag (mandag, red.) var rigtig god.
– Jeg kunne se, at vi fra starten af træningen til slutningen af træningen tog det første lille skridt. Det var egentlig en god dag, og så er der en god træning igen i morgen – det er næste skridt.
– Vi har sagt, at vi tager det et minut ad gangen, en time ad gangen og en dag ad gangen. Vi skal være i nuet og fornemme. Det er det, som fodbold handler om. Det er det, der skal drive os.
Danmarks kamp mod Belgien fløjtes i gang torsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
