Vil have Eriksen i flere farlige situationer

Danmark skal være bedre til at finde altid farlige Christian Eriksen i gunstige positioner, mener landstræner.



Det vil være en fordel for det danske fodboldlandshold, hvis Christian Eriksen kan blive sat bedre i scene under kampene.

Det siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter torsdagens 1-2-nederlag på udebane til Kroatien i Nations League.

De gange, hvor Eriksen fik bolden i en god position nær feltet, blev det farligt. Eriksen scorede på det ene af sine to langskud, og han var også tæt på at spille Danmark frem til en kæmpe chance.

– Han gør en masse gode ting for os, han er konstant farlig. Han er dygtig til så mange ting, at han både er god at have langt tilbage på banen for at sætte spillet, men også at have længere fremme i lommerne på banen.

– Når vi har ham langt fremme, så skal vi blive bedre til at få bragt ham i spil flere gange, siger Hjulmand.

Eriksen udlignede til 1-1 med et kvarter igen med et utageligt langskud. Det var fynboens måske bedste mål i landsholdstrøjen. Udbyttet kunne dog have været større for ham, mener Hjulmand.

– Ud over målet havde han også et godt skud i første halvleg med venstrebenet, og han havde en cutback-aflevering i anden halvleg, der var meget tæt på at blive farlig.

– Jeg synes, det er fantastisk at have ham tilbage på holdet, for han gør det fremragende. Det sværeste for mig er, at jeg gerne vil have ham mange steder på banen, siger Hjulmand.

Fynboen er ikke i højt humør efter det bitre nederlag til kroaterne, som scorede sejrsmålet blot to minutter efter Eriksens fuldtræffer.

– Der er ikke meget mere at tage med herfra end en flot scoring, siger Eriksen.

Hjulmand er også skuffet over, at Eriksens mål ikke rakte til point.

– Christian lavede et fantastisk mål, men det mest irriterende i kampen var de to minutter efter vores mål.

– Vi ved, at det handler om at være ekstra kompakte, lige efter at vi har scoret, men det var vi ikke, siger Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico

Åbner op for sommertransfer

Marokko – Haiti

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny bejler til dansk guldfugl

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion