Det vil være en fordel for det danske fodboldlandshold, hvis Christian Eriksen kan blive sat bedre i scene under kampene.
Det siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter torsdagens 1-2-nederlag på udebane til Kroatien i Nations League.
De gange, hvor Eriksen fik bolden i en god position nær feltet, blev det farligt. Eriksen scorede på det ene af sine to langskud, og han var også tæt på at spille Danmark frem til en kæmpe chance.
– Han gør en masse gode ting for os, han er konstant farlig. Han er dygtig til så mange ting, at han både er god at have langt tilbage på banen for at sætte spillet, men også at have længere fremme i lommerne på banen.
– Når vi har ham langt fremme, så skal vi blive bedre til at få bragt ham i spil flere gange, siger Hjulmand.
Eriksen udlignede til 1-1 med et kvarter igen med et utageligt langskud. Det var fynboens måske bedste mål i landsholdstrøjen. Udbyttet kunne dog have været større for ham, mener Hjulmand.
– Ud over målet havde han også et godt skud i første halvleg med venstrebenet, og han havde en cutback-aflevering i anden halvleg, der var meget tæt på at blive farlig.
– Jeg synes, det er fantastisk at have ham tilbage på holdet, for han gør det fremragende. Det sværeste for mig er, at jeg gerne vil have ham mange steder på banen, siger Hjulmand.
Fynboen er ikke i højt humør efter det bitre nederlag til kroaterne, som scorede sejrsmålet blot to minutter efter Eriksens fuldtræffer.
– Der er ikke meget mere at tage med herfra end en flot scoring, siger Eriksen.
Hjulmand er også skuffet over, at Eriksens mål ikke rakte til point.
– Christian lavede et fantastisk mål, men det mest irriterende i kampen var de to minutter efter vores mål.
– Vi ved, at det handler om at være ekstra kompakte, lige efter at vi har scoret, men det var vi ikke, siger Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED