Vil have Eriksen i flere farlige situationer

Danmark skal være bedre til at finde altid farlige Christian Eriksen i gunstige positioner, mener landstræner.



Det vil være en fordel for det danske fodboldlandshold, hvis Christian Eriksen kan blive sat bedre i scene under kampene.

Det siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter torsdagens 1-2-nederlag på udebane til Kroatien i Nations League.

De gange, hvor Eriksen fik bolden i en god position nær feltet, blev det farligt. Eriksen scorede på det ene af sine to langskud, og han var også tæt på at spille Danmark frem til en kæmpe chance.

– Han gør en masse gode ting for os, han er konstant farlig. Han er dygtig til så mange ting, at han både er god at have langt tilbage på banen for at sætte spillet, men også at have længere fremme i lommerne på banen.

– Når vi har ham langt fremme, så skal vi blive bedre til at få bragt ham i spil flere gange, siger Hjulmand.

Eriksen udlignede til 1-1 med et kvarter igen med et utageligt langskud. Det var fynboens måske bedste mål i landsholdstrøjen. Udbyttet kunne dog have været større for ham, mener Hjulmand.

– Ud over målet havde han også et godt skud i første halvleg med venstrebenet, og han havde en cutback-aflevering i anden halvleg, der var meget tæt på at blive farlig.

– Jeg synes, det er fantastisk at have ham tilbage på holdet, for han gør det fremragende. Det sværeste for mig er, at jeg gerne vil have ham mange steder på banen, siger Hjulmand.

Fynboen er ikke i højt humør efter det bitre nederlag til kroaterne, som scorede sejrsmålet blot to minutter efter Eriksens fuldtræffer.

– Der er ikke meget mere at tage med herfra end en flot scoring, siger Eriksen.

Hjulmand er også skuffet over, at Eriksens mål ikke rakte til point.

– Christian lavede et fantastisk mål, men det mest irriterende i kampen var de to minutter efter vores mål.

– Vi ved, at det handler om at være ekstra kompakte, lige efter at vi har scoret, men det var vi ikke, siger Hjulmand.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby uden tre stjerner mod FCM

OB – Vejle Boldklub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Fortsætter vild målform



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ny offensiv transfer i FCN?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil