Vil have Eriksen i flere farlige situationer

Danmark skal være bedre til at finde altid farlige Christian Eriksen i gunstige positioner, mener landstræner.



Det vil være en fordel for det danske fodboldlandshold, hvis Christian Eriksen kan blive sat bedre i scene under kampene.

Det siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter torsdagens 1-2-nederlag på udebane til Kroatien i Nations League.

De gange, hvor Eriksen fik bolden i en god position nær feltet, blev det farligt. Eriksen scorede på det ene af sine to langskud, og han var også tæt på at spille Danmark frem til en kæmpe chance.

– Han gør en masse gode ting for os, han er konstant farlig. Han er dygtig til så mange ting, at han både er god at have langt tilbage på banen for at sætte spillet, men også at have længere fremme i lommerne på banen.

– Når vi har ham langt fremme, så skal vi blive bedre til at få bragt ham i spil flere gange, siger Hjulmand.

Eriksen udlignede til 1-1 med et kvarter igen med et utageligt langskud. Det var fynboens måske bedste mål i landsholdstrøjen. Udbyttet kunne dog have været større for ham, mener Hjulmand.

– Ud over målet havde han også et godt skud i første halvleg med venstrebenet, og han havde en cutback-aflevering i anden halvleg, der var meget tæt på at blive farlig.

– Jeg synes, det er fantastisk at have ham tilbage på holdet, for han gør det fremragende. Det sværeste for mig er, at jeg gerne vil have ham mange steder på banen, siger Hjulmand.

Fynboen er ikke i højt humør efter det bitre nederlag til kroaterne, som scorede sejrsmålet blot to minutter efter Eriksens fuldtræffer.

– Der er ikke meget mere at tage med herfra end en flot scoring, siger Eriksen.

Hjulmand er også skuffet over, at Eriksens mål ikke rakte til point.

– Christian lavede et fantastisk mål, men det mest irriterende i kampen var de to minutter efter vores mål.

– Vi ved, at det handler om at være ekstra kompakte, lige efter at vi har scoret, men det var vi ikke, siger Hjulmand.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

LIVE: Slutfløjt i Parken