Vil have Eriksen i flere farlige situationer

Danmark skal være bedre til at finde altid farlige Christian Eriksen i gunstige positioner, mener landstræner.



Det vil være en fordel for det danske fodboldlandshold, hvis Christian Eriksen kan blive sat bedre i scene under kampene.

Det siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter torsdagens 1-2-nederlag på udebane til Kroatien i Nations League.

De gange, hvor Eriksen fik bolden i en god position nær feltet, blev det farligt. Eriksen scorede på det ene af sine to langskud, og han var også tæt på at spille Danmark frem til en kæmpe chance.

– Han gør en masse gode ting for os, han er konstant farlig. Han er dygtig til så mange ting, at han både er god at have langt tilbage på banen for at sætte spillet, men også at have længere fremme i lommerne på banen.

– Når vi har ham langt fremme, så skal vi blive bedre til at få bragt ham i spil flere gange, siger Hjulmand.

Eriksen udlignede til 1-1 med et kvarter igen med et utageligt langskud. Det var fynboens måske bedste mål i landsholdstrøjen. Udbyttet kunne dog have været større for ham, mener Hjulmand.

– Ud over målet havde han også et godt skud i første halvleg med venstrebenet, og han havde en cutback-aflevering i anden halvleg, der var meget tæt på at blive farlig.

– Jeg synes, det er fantastisk at have ham tilbage på holdet, for han gør det fremragende. Det sværeste for mig er, at jeg gerne vil have ham mange steder på banen, siger Hjulmand.

Fynboen er ikke i højt humør efter det bitre nederlag til kroaterne, som scorede sejrsmålet blot to minutter efter Eriksens fuldtræffer.

– Der er ikke meget mere at tage med herfra end en flot scoring, siger Eriksen.

Hjulmand er også skuffet over, at Eriksens mål ikke rakte til point.

– Christian lavede et fantastisk mål, men det mest irriterende i kampen var de to minutter efter vores mål.

– Vi ved, at det handler om at være ekstra kompakte, lige efter at vi har scoret, men det var vi ikke, siger Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansk klub har lagt hele strategien om

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Spanien har et ekstra øje på Messi

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tuchel føler “den største smerte af alle”