Hjulmands Uhre-gave: Åbner op for England-skifte

Ender Mikael Uhre med et skifte til England, så kan han passende sende en æske chokolade til den danske landstræner som tak.



Spekulationerne om Mikael Uhres fremtid er mange, og angriberen, hvis kontrakt udløber om godt og vel et år, kan forlade Brøndby til januar. En fremtidig destination kan meget vel være England, hvor muligheden for at spille engelsk fodbold kan lokke. Indtil for nylig var dette dog ikke muligt, men her kan Uhre takke den danske landstræner, Kasper Hjulmand. 

Det skriver Ekstra Bladet.

For siden Brexit har det været vanskeligt for udenlandske spillere at få tilladelse til at spille i England. Den tilladelse skal klubben have fra det engelske fodboldforbund FA, og den kaldes for en Governing Body Endorsement. Det er dog svært at få sådan en.

Ifølge Ekstra Bladet skal man som spiller optjene 15 point i et særligt pointsystem for at få denne tilladelse. Den grænse passerede Uhre dog, da han blev indskiftet i den seneste landskamp mod Skotland tilbage i november. Før det havde han 14 point, som han havde tilegnet sig via blandt andet præstationer i Superligaen og i Europa. Landskampen gav ham dog yderligere otte point, da Danmark befinder sig højt på verdensranglisten, hvorfor han nu kan skifte til engelsk fodbold uden problemer. 

Det samme er tilfældet med eksempelvis Jonas Wind, Erik Sviatchenko og Jens-Lys Cajuste, der har det til fælles, at de alle har været rygtet til et skifte til engelsk fodbold.

Anderledes forholder det sig for Pep Biel, der med sine nuværende seks point ikke er i nærheden af at kunne opnå tilladelsen.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Fremhæver Bodø/Glimt

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Jagter FC Barcelona-stjerne

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!