Hjulmands Uhre-gave: Åbner op for England-skifte

Ender Mikael Uhre med et skifte til England, så kan han passende sende en æske chokolade til den danske landstræner som tak.



Spekulationerne om Mikael Uhres fremtid er mange, og angriberen, hvis kontrakt udløber om godt og vel et år, kan forlade Brøndby til januar. En fremtidig destination kan meget vel være England, hvor muligheden for at spille engelsk fodbold kan lokke. Indtil for nylig var dette dog ikke muligt, men her kan Uhre takke den danske landstræner, Kasper Hjulmand. 

Det skriver Ekstra Bladet.

For siden Brexit har det været vanskeligt for udenlandske spillere at få tilladelse til at spille i England. Den tilladelse skal klubben have fra det engelske fodboldforbund FA, og den kaldes for en Governing Body Endorsement. Det er dog svært at få sådan en.

Ifølge Ekstra Bladet skal man som spiller optjene 15 point i et særligt pointsystem for at få denne tilladelse. Den grænse passerede Uhre dog, da han blev indskiftet i den seneste landskamp mod Skotland tilbage i november. Før det havde han 14 point, som han havde tilegnet sig via blandt andet præstationer i Superligaen og i Europa. Landskampen gav ham dog yderligere otte point, da Danmark befinder sig højt på verdensranglisten, hvorfor han nu kan skifte til engelsk fodbold uden problemer. 

Det samme er tilfældet med eksempelvis Jonas Wind, Erik Sviatchenko og Jens-Lys Cajuste, der har det til fælles, at de alle har været rygtet til et skifte til engelsk fodbold.

Anderledes forholder det sig for Pep Biel, der med sine nuværende seks point ikke er i nærheden af at kunne opnå tilladelsen.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Er de også færdige i OB?

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur