Spekulationerne om Mikael Uhres fremtid er mange, og angriberen, hvis kontrakt udløber om godt og vel et år, kan forlade Brøndby til januar. En fremtidig destination kan meget vel være England, hvor muligheden for at spille engelsk fodbold kan lokke. Indtil for nylig var dette dog ikke muligt, men her kan Uhre takke den danske landstræner, Kasper Hjulmand.
Det skriver Ekstra Bladet.
For siden Brexit har det været vanskeligt for udenlandske spillere at få tilladelse til at spille i England. Den tilladelse skal klubben have fra det engelske fodboldforbund FA, og den kaldes for en Governing Body Endorsement. Det er dog svært at få sådan en.
Ifølge Ekstra Bladet skal man som spiller optjene 15 point i et særligt pointsystem for at få denne tilladelse. Den grænse passerede Uhre dog, da han blev indskiftet i den seneste landskamp mod Skotland tilbage i november. Før det havde han 14 point, som han havde tilegnet sig via blandt andet præstationer i Superligaen og i Europa. Landskampen gav ham dog yderligere otte point, da Danmark befinder sig højt på verdensranglisten, hvorfor han nu kan skifte til engelsk fodbold uden problemer.
Det samme er tilfældet med eksempelvis Jonas Wind, Erik Sviatchenko og Jens-Lys Cajuste, der har det til fælles, at de alle har været rygtet til et skifte til engelsk fodbold.
Anderledes forholder det sig for Pep Biel, der med sine nuværende seks point ikke er i nærheden af at kunne opnå tilladelsen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
