Et stort drama udspillede sig, da Lyngby mandag sikrede sig overlevelse i 3F Superligaen og sendte Hobro ned i 1. division, men en situation til allersidst stjal fokus.
Dybt inde i overtiden opstod der nemlig tumult mellem de to mandskaber, hvilket endte med, at Hobro-angriberen Imed Louati spyttede Lyngbys Rezan Corlu i ansigtet, og tre røde kort blev uddelt.
Efter kampen indrømmede Louati sin handling – det kan du læse mere om her – men det var Edgar Babayan, der startede tumulten, da han nedlagde Andre Riel, der var på vej mod et tomt Hobro-mål.
Babayan så ingen anden udvej, fortæller han.
– Det var én-mod-én, og vi havde ikke vores målmand på plads. Han driblede forbi mig, og så valgte jeg at tackle ham og få det røde, fordi vi så havde chancen for at score til allersidst, i stedet for at han løb ned og scorede til 3-2.
– Corlu kom blæsende op efter frisparket, og jeg ved ikke, hvorfor han skulle spille macho på den måde. Han skubbede til mig, og jeg skubbede til ham. Så kom vores holdkammerater, og så blev det et cirkus.
– Vi svinede hinanden til. Jeg tror ikke, folk tænkte over, hvad der blev sagt. Det er fodbold, og vi var i det røde felt. Jeg ved ikke, hvad der præcist blev sagt, men det var ikke pæne ord, siger Babayan og tilføjer:
– Én fra Lyngbys stab tog kvælertag på Mikkel M. Pedersen. Det lignede nærmest brydning. Jeg ved ikke, hvorfor de skulle lave det nummer. Der skulle bare være frispark, rødt kort og så videre med spillet.
Rezan Corlu ønskede efter kampen ikke at udtale sig til den skrevne presse, men Lyngby-spilleren, der er lejet i Brøndby, udtalte følgende til TV3 Sport:
– Jeg blev spyttet i hovedet af Louati. Det er jeg slet ikke tilfreds med, og det overskyggede lidt min aften.
– Jeg har været med til at redde Lyngby i Superligaen, og at det skal slutte sådan her, er jeg slet ikke tilfreds med. Jeg håber, at det røde kort bliver anket, lød det fra Corlu til tv-kanalen.
Mandagens opgør endte 2-2, hvorfor Lyngby overlever med en samlet 4-3-sejr.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Holland – Japan
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TV-ekspert chokerer på direkte tv
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
