Hobro præsenterer ny cheftræner

Martin Thomsen var en profil, da Hobro første gang var i Superligaen. Nu skal han være træner i klubben.



Fodboldklubben Hobro IK, der spiller i landets næstbedste række, har fået ny træner.

Valget er faldet på klubbens tidligere spiller Martin Thomsen, der senest har været cheftræner i Skive IK.

Martin Thomsen var en del af det Hobro-hold, der tog Superligaen med storm i 2014/15-sæsonen. Med deltidsprofessionelle spillere rykkede klubben op og overlevede overraskende.

Det blev blandt andet til sejre over både Brøndby og FC København undervejs i sæsonen, hvor Martin Thomsen viste, at han var i besiddelse af et stærkt venstreben.

– Martin har som spiller været en stor del af Hobro IK’s succes og kender til klubben og vores værdier, siger klubformand Peter Christensen til klubbens hjemmeside.

– Efter flere samtaler blev vi bekræftet i, at Martin er den rigtige til at overtage cheftrænersædet i Hobro IK. Martin er en fagligt dygtig træner, der kender 1. division rigtig godt, og vi er sikre på, at Martins kompetencer og tilgang til fodbolden bliver en gevinst for Hobro IK, siger formanden.

Martin Thomsen overtager jobbet fra Michael Kryger, der har været midlertidig træner, siden Peter Sørensen sagde op februar.

– Jeg er glad og stolt over at blive præsenteret som cheftræner i Hobro IK, og jeg ser frem til at blive en del af et rigtig spændende projekt.

– Det er en ny start for Hobro IK, og jeg glæder mig til igen at skulle repræsentere klubben. En klub, jeg kender godt, og som har givet mig mange gode oplevelser som spiller, siger Thomsen.

Hobro rykkede sidste år ud af Superligaen og endte i den seneste sæson fjerdesidst i landets næstbedste række. Klubben sagde for nylig farvel til Jens Hammer Sørensen, der i en årrække har tegnet klubben som sportschef.

Martin Thomsens nu forhenværende arbejdsgiver, Skive, rykkede ud af 1. division.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AC Horsens – FC Nordsjælland

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Her kan du se de danske hold i Europa

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding