Fodboldklubben Hobro IK, der spiller i landets næstbedste række, har fået ny træner.
Valget er faldet på klubbens tidligere spiller Martin Thomsen, der senest har været cheftræner i Skive IK.
Martin Thomsen var en del af det Hobro-hold, der tog Superligaen med storm i 2014/15-sæsonen. Med deltidsprofessionelle spillere rykkede klubben op og overlevede overraskende.
Det blev blandt andet til sejre over både Brøndby og FC København undervejs i sæsonen, hvor Martin Thomsen viste, at han var i besiddelse af et stærkt venstreben.
– Martin har som spiller været en stor del af Hobro IK’s succes og kender til klubben og vores værdier, siger klubformand Peter Christensen til klubbens hjemmeside.
– Efter flere samtaler blev vi bekræftet i, at Martin er den rigtige til at overtage cheftrænersædet i Hobro IK. Martin er en fagligt dygtig træner, der kender 1. division rigtig godt, og vi er sikre på, at Martins kompetencer og tilgang til fodbolden bliver en gevinst for Hobro IK, siger formanden.
Martin Thomsen overtager jobbet fra Michael Kryger, der har været midlertidig træner, siden Peter Sørensen sagde op februar.
– Jeg er glad og stolt over at blive præsenteret som cheftræner i Hobro IK, og jeg ser frem til at blive en del af et rigtig spændende projekt.
– Det er en ny start for Hobro IK, og jeg glæder mig til igen at skulle repræsentere klubben. En klub, jeg kender godt, og som har givet mig mange gode oplevelser som spiller, siger Thomsen.
Hobro rykkede sidste år ud af Superligaen og endte i den seneste sæson fjerdesidst i landets næstbedste række. Klubben sagde for nylig farvel til Jens Hammer Sørensen, der i en årrække har tegnet klubben som sportschef.
Martin Thomsens nu forhenværende arbejdsgiver, Skive, rykkede ud af 1. division.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: OB sælger til Portugal
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TOPNYHED
