Hobro præsenterer ny cheftræner

Martin Thomsen var en profil, da Hobro første gang var i Superligaen. Nu skal han være træner i klubben.



Fodboldklubben Hobro IK, der spiller i landets næstbedste række, har fået ny træner.

Valget er faldet på klubbens tidligere spiller Martin Thomsen, der senest har været cheftræner i Skive IK.

Martin Thomsen var en del af det Hobro-hold, der tog Superligaen med storm i 2014/15-sæsonen. Med deltidsprofessionelle spillere rykkede klubben op og overlevede overraskende.

Det blev blandt andet til sejre over både Brøndby og FC København undervejs i sæsonen, hvor Martin Thomsen viste, at han var i besiddelse af et stærkt venstreben.

– Martin har som spiller været en stor del af Hobro IK’s succes og kender til klubben og vores værdier, siger klubformand Peter Christensen til klubbens hjemmeside.

– Efter flere samtaler blev vi bekræftet i, at Martin er den rigtige til at overtage cheftrænersædet i Hobro IK. Martin er en fagligt dygtig træner, der kender 1. division rigtig godt, og vi er sikre på, at Martins kompetencer og tilgang til fodbolden bliver en gevinst for Hobro IK, siger formanden.

Martin Thomsen overtager jobbet fra Michael Kryger, der har været midlertidig træner, siden Peter Sørensen sagde op februar.

– Jeg er glad og stolt over at blive præsenteret som cheftræner i Hobro IK, og jeg ser frem til at blive en del af et rigtig spændende projekt.

– Det er en ny start for Hobro IK, og jeg glæder mig til igen at skulle repræsentere klubben. En klub, jeg kender godt, og som har givet mig mange gode oplevelser som spiller, siger Thomsen.

Hobro rykkede sidste år ud af Superligaen og endte i den seneste sæson fjerdesidst i landets næstbedste række. Klubben sagde for nylig farvel til Jens Hammer Sørensen, der i en årrække har tegnet klubben som sportschef.

Martin Thomsens nu forhenværende arbejdsgiver, Skive, rykkede ud af 1. division.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Braithwaite del af stor transferplan

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Atletico Madrid – Arsenal

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet