Hobro-målmand om karrierestop: Jeg slutter på toppen

Når Hobro-keeper Jesper Rask ligger handskerne på hylden efter sæsonen, er det efter eget udsagn på toppen.



Hobro-målmand Jesper Rask spillede mandag sin sidste hjemmekamp i karrieren, da hans hold tabte 1-2 til Lyngby i det første af to opgør om overlevelse mod nordsjællænderne.

Efter hvad der nok ender med at blive fem sæsoner og 165 kampe i Superligaen, takker den bare 31-årige målmand af i dansk topfodbold, da han har valgt at smide handskerne på hylden efter ti år i klubben.

Selv om 31 år er en noget atypisk pensionsalder for en målmand, mener keeperen dog selv, at han helst vil stoppe nu, mens han er på toppen, da tingene kan gå hurtigt i fodboldens verden.

– Jeg er på toppen af min karriere lige nu, jeg er skadesfri, og jeg stopper, mens jeg stadig synes, det er det fedeste job i hele verden. At slutte noget på toppen, som jeg elsker så meget, er det, der tiltaler mig.

– Der kan ske mange ting i fodbold, og tingene kan gå hurtigt, og derfor føler jeg bare, at det er det perfekte tidspunkt for mig lige nu, siger den høje målmand.

Rask mangler lige en sidste kamp, inden han kan få lov at nyde sit fodboldotium.

Hans træner, Peter Sørensen, er derfor ikke meget for at tale om det snarlige karrierestop, da der stadig venter et meget vigtigt returopgør i Lyngby.

– Jeg synes, at man skal lade ham få sin sidste uge, inden han får lov til at takke af.

– Jeg vil ikke sætte ord på ham endnu. Indtil videre er han her stadigvæk, og vi har en vigtig kamp på mandag, som vi skal have fuldt fokus på, siger Hobro-træneren.

Rask havde dog trods skuffelsen efter kampen overskud til at takke de mange Hobro-fans, der før, under og efter kampen hyldede fanfavoritten.

– Det er med blandede følelser efter sådan en kamp, men det var flot med tilskuerne. De lavede en flot hyldest til mig, og det var flot af dem, synes keeperen.

Derfor er han også opsat på, at det hele skal afsluttes lidt bedre, så han og resten af Hobro-mandskabet kan give noget tilbage til holdets fans.

– Samlet set spillede vi slet ikke godt nok, og vi skal være bedre og mere klar i den anden kamp, så har vi også en chance, påpeger den snart pensionerede målmand.

/ritzau/





Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Meldes på vej mod nyt skifte

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

FCK-boss kan snart præsentere noget

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Afviser millionbud fra Brøndby

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Bach Bak i svime over Uhre

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mareridt for FC Augsburg

Går langt ned i løn

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afviser utroligt tilbud

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud