Højbjerg pillet ud i pausen i Tottenham-nedtur

Både Tottenham og Arsenal måtte onsdag lade livet i Carabao Cup. Pierre-Emile Højbjerg fik en halvleg.



Onsdag bliver formentlig ikke en dag, Pierre-Emile Højbjerg kommer til at huske tilbage på med stor glæde.

Hans klub, Tottenham, blev ekspederet ud af den lille af de to engelske pokalturneringer, Carabao Cup, efter et 0-2-nederlag til Nottingham Forest, og den danske landsholdsstjerne blev pillet ud efter første halvleg.

Pierre-Emile Højbjerg, der selvfølgelig er med i Danmarks VM-trup, var kortvarigt en tur i græsset i første halvleg og så ud til at tage sig til sin ankel. Han spillede dog halvlegen færdig uden at vise tegn på en skade.

Det er uvist, hvad der var årsagen, til at træner Antonio Conte udskiftede danskeren, der har spillet nærmest uafbrudt i denne sæson.

Da Pierre-Emile Højbjerg var blevet skiftet ud, slog Premier League-bundproppen Nottingham Forest til.

Efter 50 minutter scorede Renan Lodi en fremragende kasse, da han trak ind fra højre og krøllede bolden i netmaskerne. Syv minutter senere dukkede Jesse Lingard op i feltet og headede sejren i land.

Richarlison, der skal til VM med Brasilien, så ud til at skabe lidt spænding med ti minutter igen, men han var i offside, da han headede bolden i mål.

Dermed løb Nottingham Forest med sejren.

Også Arsenal, der fører Premier League, måtte lade livet i Carabao Cup onsdag aften. Hjemme på Emirates Stadium tabte Mikkel Artetas tropper med 1-3 til Brighton, selv om de var kommet foran efter 20 minutter.

Rasmus Nissen Kristensen var helt ude af truppen, da Leeds blev slået ud af Wolverhampton, som vandt 1-0.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Neymar er tilbage

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Freiburg – Aston Villa