Onsdag bliver formentlig ikke en dag, Pierre-Emile Højbjerg kommer til at huske tilbage på med stor glæde.
Hans klub, Tottenham, blev ekspederet ud af den lille af de to engelske pokalturneringer, Carabao Cup, efter et 0-2-nederlag til Nottingham Forest, og den danske landsholdsstjerne blev pillet ud efter første halvleg.
Pierre-Emile Højbjerg, der selvfølgelig er med i Danmarks VM-trup, var kortvarigt en tur i græsset i første halvleg og så ud til at tage sig til sin ankel. Han spillede dog halvlegen færdig uden at vise tegn på en skade.
Det er uvist, hvad der var årsagen, til at træner Antonio Conte udskiftede danskeren, der har spillet nærmest uafbrudt i denne sæson.
Da Pierre-Emile Højbjerg var blevet skiftet ud, slog Premier League-bundproppen Nottingham Forest til.
Efter 50 minutter scorede Renan Lodi en fremragende kasse, da han trak ind fra højre og krøllede bolden i netmaskerne. Syv minutter senere dukkede Jesse Lingard op i feltet og headede sejren i land.
Richarlison, der skal til VM med Brasilien, så ud til at skabe lidt spænding med ti minutter igen, men han var i offside, da han headede bolden i mål.
Dermed løb Nottingham Forest med sejren.
Også Arsenal, der fører Premier League, måtte lade livet i Carabao Cup onsdag aften. Hjemme på Emirates Stadium tabte Mikkel Artetas tropper med 1-3 til Brighton, selv om de var kommet foran efter 20 minutter.
Rasmus Nissen Kristensen var helt ude af truppen, da Leeds blev slået ud af Wolverhampton, som vandt 1-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Arsenal vinder og lægger pres på City
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED