Højbjerg pillet ud i pausen i Tottenham-nedtur

Både Tottenham og Arsenal måtte onsdag lade livet i Carabao Cup. Pierre-Emile Højbjerg fik en halvleg.



Onsdag bliver formentlig ikke en dag, Pierre-Emile Højbjerg kommer til at huske tilbage på med stor glæde.

Hans klub, Tottenham, blev ekspederet ud af den lille af de to engelske pokalturneringer, Carabao Cup, efter et 0-2-nederlag til Nottingham Forest, og den danske landsholdsstjerne blev pillet ud efter første halvleg.

Pierre-Emile Højbjerg, der selvfølgelig er med i Danmarks VM-trup, var kortvarigt en tur i græsset i første halvleg og så ud til at tage sig til sin ankel. Han spillede dog halvlegen færdig uden at vise tegn på en skade.

Det er uvist, hvad der var årsagen, til at træner Antonio Conte udskiftede danskeren, der har spillet nærmest uafbrudt i denne sæson.

Da Pierre-Emile Højbjerg var blevet skiftet ud, slog Premier League-bundproppen Nottingham Forest til.

Efter 50 minutter scorede Renan Lodi en fremragende kasse, da han trak ind fra højre og krøllede bolden i netmaskerne. Syv minutter senere dukkede Jesse Lingard op i feltet og headede sejren i land.

Richarlison, der skal til VM med Brasilien, så ud til at skabe lidt spænding med ti minutter igen, men han var i offside, da han headede bolden i mål.

Dermed løb Nottingham Forest med sejren.

Også Arsenal, der fører Premier League, måtte lade livet i Carabao Cup onsdag aften. Hjemme på Emirates Stadium tabte Mikkel Artetas tropper med 1-3 til Brighton, selv om de var kommet foran efter 20 minutter.

Rasmus Nissen Kristensen var helt ude af truppen, da Leeds blev slået ud af Wolverhampton, som vandt 1-0.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby henter Alexander Drexel

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo