Højbjerg pillet ud i pausen i Tottenham-nedtur

Både Tottenham og Arsenal måtte onsdag lade livet i Carabao Cup. Pierre-Emile Højbjerg fik en halvleg.



Onsdag bliver formentlig ikke en dag, Pierre-Emile Højbjerg kommer til at huske tilbage på med stor glæde.

Hans klub, Tottenham, blev ekspederet ud af den lille af de to engelske pokalturneringer, Carabao Cup, efter et 0-2-nederlag til Nottingham Forest, og den danske landsholdsstjerne blev pillet ud efter første halvleg.

Pierre-Emile Højbjerg, der selvfølgelig er med i Danmarks VM-trup, var kortvarigt en tur i græsset i første halvleg og så ud til at tage sig til sin ankel. Han spillede dog halvlegen færdig uden at vise tegn på en skade.

Det er uvist, hvad der var årsagen, til at træner Antonio Conte udskiftede danskeren, der har spillet nærmest uafbrudt i denne sæson.

Da Pierre-Emile Højbjerg var blevet skiftet ud, slog Premier League-bundproppen Nottingham Forest til.

Efter 50 minutter scorede Renan Lodi en fremragende kasse, da han trak ind fra højre og krøllede bolden i netmaskerne. Syv minutter senere dukkede Jesse Lingard op i feltet og headede sejren i land.

Richarlison, der skal til VM med Brasilien, så ud til at skabe lidt spænding med ti minutter igen, men han var i offside, da han headede bolden i mål.

Dermed løb Nottingham Forest med sejren.

Også Arsenal, der fører Premier League, måtte lade livet i Carabao Cup onsdag aften. Hjemme på Emirates Stadium tabte Mikkel Artetas tropper med 1-3 til Brighton, selv om de var kommet foran efter 20 minutter.

Rasmus Nissen Kristensen var helt ude af truppen, da Leeds blev slået ud af Wolverhampton, som vandt 1-0.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Jagter tidligere FCK-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Skotland henter første VM-sejr i 36 år