Højbjerg fik fuld tid i taktisk opgør mod Chelsea

En taktisk affære mellem Chelsea og Tottenham endte uden mål søndag. Arsenal tabte hjemme til Wolverhampton.



Det var to formstærke London-mandskaber, der søndag aften mødtes i Premier League, hvor Tottenham–manager José Mourinho gæstede sin tidligere hjemmebane Stamford Bridge.

Chelsea og Tottenham spillede om, hvem der skulle indtage en midlertidig førsteplads i den bedste engelske række, men ingen af holdene formåede at åbne målkontoen i kampen, der endte 0-0.

Pierre–Emile Højbjerg spillede hele kampen på Tottenhams centrale midtbane og leverede som altid masser af energi.

Kampens begyndelse bar præg af indbyrdes respekt de to hold imellem.

Gæsterne fra Tottenham skulle efter ti minutter blive det første hold, der kom til en farlig afslutning, da Steven Bergwijn fra kort afstand sparkede bolden tæt over mål.

Nogle minutter efter brød Chelsea bolden midt på banen. Chelseas Timo Werner modtog bolden i feltet og lagde den over i modsatte målhjørne via stolpen.

Men den 24-årige tysker havde bevæget sig ind i den forbudte zone ved afleveringstidspunktet, hvorfor linjedommeren rakte sit gule flag i luften for offside.

Halvlegen igennem skiftedes holdene til at have mest boldbesiddelse. Men boldbesiddelsen førte ikke til mange chancer, da begge hold så ud til at prioritere at stå dybt på egen banehalvdel.

Første halvleg endte altså med at blive en taktisk affære, hvor ingen af holdene turde at tage unødige chancer.

De samme tendenser fortsatte efter pausen, hvor holdene så ud til at være tilfredse med et uafgjort resultat.

Chelsea viste mest initiativ i anden halvleg, men det blev aldrig for alvor farligt.

Chelseas Timo Werner blev erstattet af Christian Pulisic med et kvarter tilbage af kampen, og heller ikke han formåede at skabe bemærkelsesværdige scoringsmuligheder.

Roman Abramovich havde nok håbet på mere i sin kamp nummer 1000 som Chelsea-ejer.

Det ene point til hvert af holdene betyder dog alligevel, at Chelsea indtager en midlertidig tredjeplads i Premier League med 19 point efter 10 kampe, mens Tottenham indfinder sig på førstepladsen med 21 point i den tætte topstrid.

Senere søndag aften tabte Arsenal 1-2 hjemme til Wolverhampton.

I den kamp udgik Wolverhamptons angriber Raul Jimenez, efter at han havde pådraget sig en alvorlig hovedskade i første halvleg.

Efter en luftduel med Arsenal-stopperen David Luiz blev Jimenez tilset af læger i ti minutter inde på banen. De to spillere havde stødt hovederne sammen.

Jimenez kunne ikke spille videre, men skulle ifølge Sky Sports være ved bevidsthed på hospitalet og reagere tilfredsstillende på behandlingen.

Luiz spillede kampen til ende med en bandage om hovedet.

Arsenal er efter nederlaget skuffende placeret som nummer 14 med 13 point efter 10 kampe, mens Wolverhampton er nummer 6 med 17 point.

/ritzau/



Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Manchester United rasende

– Overdrevet og unuanceret

Han er verdens bedste fodboldspiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Albert Grønbæk skifter agent

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Aldrig set før

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’