Højbjerg fik fuld tid i taktisk opgør mod Chelsea

En taktisk affære mellem Chelsea og Tottenham endte uden mål søndag. Arsenal tabte hjemme til Wolverhampton.



Det var to formstærke London-mandskaber, der søndag aften mødtes i Premier League, hvor Tottenham–manager José Mourinho gæstede sin tidligere hjemmebane Stamford Bridge.

Chelsea og Tottenham spillede om, hvem der skulle indtage en midlertidig førsteplads i den bedste engelske række, men ingen af holdene formåede at åbne målkontoen i kampen, der endte 0-0.

Pierre–Emile Højbjerg spillede hele kampen på Tottenhams centrale midtbane og leverede som altid masser af energi.

Kampens begyndelse bar præg af indbyrdes respekt de to hold imellem.

Gæsterne fra Tottenham skulle efter ti minutter blive det første hold, der kom til en farlig afslutning, da Steven Bergwijn fra kort afstand sparkede bolden tæt over mål.

Nogle minutter efter brød Chelsea bolden midt på banen. Chelseas Timo Werner modtog bolden i feltet og lagde den over i modsatte målhjørne via stolpen.

Men den 24-årige tysker havde bevæget sig ind i den forbudte zone ved afleveringstidspunktet, hvorfor linjedommeren rakte sit gule flag i luften for offside.

Halvlegen igennem skiftedes holdene til at have mest boldbesiddelse. Men boldbesiddelsen førte ikke til mange chancer, da begge hold så ud til at prioritere at stå dybt på egen banehalvdel.

Første halvleg endte altså med at blive en taktisk affære, hvor ingen af holdene turde at tage unødige chancer.

De samme tendenser fortsatte efter pausen, hvor holdene så ud til at være tilfredse med et uafgjort resultat.

Chelsea viste mest initiativ i anden halvleg, men det blev aldrig for alvor farligt.

Chelseas Timo Werner blev erstattet af Christian Pulisic med et kvarter tilbage af kampen, og heller ikke han formåede at skabe bemærkelsesværdige scoringsmuligheder.

Roman Abramovich havde nok håbet på mere i sin kamp nummer 1000 som Chelsea-ejer.

Det ene point til hvert af holdene betyder dog alligevel, at Chelsea indtager en midlertidig tredjeplads i Premier League med 19 point efter 10 kampe, mens Tottenham indfinder sig på førstepladsen med 21 point i den tætte topstrid.

Senere søndag aften tabte Arsenal 1-2 hjemme til Wolverhampton.

I den kamp udgik Wolverhamptons angriber Raul Jimenez, efter at han havde pådraget sig en alvorlig hovedskade i første halvleg.

Efter en luftduel med Arsenal-stopperen David Luiz blev Jimenez tilset af læger i ti minutter inde på banen. De to spillere havde stødt hovederne sammen.

Jimenez kunne ikke spille videre, men skulle ifølge Sky Sports være ved bevidsthed på hospitalet og reagere tilfredsstillende på behandlingen.

Luiz spillede kampen til ende med en bandage om hovedet.

Arsenal er efter nederlaget skuffende placeret som nummer 14 med 13 point efter 10 kampe, mens Wolverhampton er nummer 6 med 17 point.

/ritzau/



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Har talt med Ferguson om United-job

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Manchester United overvejer ham

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Her er Ajax-danskers millionløn

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF