Højbjerg fik fuld tid i taktisk opgør mod Chelsea

En taktisk affære mellem Chelsea og Tottenham endte uden mål søndag. Arsenal tabte hjemme til Wolverhampton.



Det var to formstærke London-mandskaber, der søndag aften mødtes i Premier League, hvor Tottenham–manager José Mourinho gæstede sin tidligere hjemmebane Stamford Bridge.

Chelsea og Tottenham spillede om, hvem der skulle indtage en midlertidig førsteplads i den bedste engelske række, men ingen af holdene formåede at åbne målkontoen i kampen, der endte 0-0.

Pierre–Emile Højbjerg spillede hele kampen på Tottenhams centrale midtbane og leverede som altid masser af energi.

Kampens begyndelse bar præg af indbyrdes respekt de to hold imellem.

Gæsterne fra Tottenham skulle efter ti minutter blive det første hold, der kom til en farlig afslutning, da Steven Bergwijn fra kort afstand sparkede bolden tæt over mål.

Nogle minutter efter brød Chelsea bolden midt på banen. Chelseas Timo Werner modtog bolden i feltet og lagde den over i modsatte målhjørne via stolpen.

Men den 24-årige tysker havde bevæget sig ind i den forbudte zone ved afleveringstidspunktet, hvorfor linjedommeren rakte sit gule flag i luften for offside.

Halvlegen igennem skiftedes holdene til at have mest boldbesiddelse. Men boldbesiddelsen førte ikke til mange chancer, da begge hold så ud til at prioritere at stå dybt på egen banehalvdel.

Første halvleg endte altså med at blive en taktisk affære, hvor ingen af holdene turde at tage unødige chancer.

De samme tendenser fortsatte efter pausen, hvor holdene så ud til at være tilfredse med et uafgjort resultat.

Chelsea viste mest initiativ i anden halvleg, men det blev aldrig for alvor farligt.

Chelseas Timo Werner blev erstattet af Christian Pulisic med et kvarter tilbage af kampen, og heller ikke han formåede at skabe bemærkelsesværdige scoringsmuligheder.

Roman Abramovich havde nok håbet på mere i sin kamp nummer 1000 som Chelsea-ejer.

Det ene point til hvert af holdene betyder dog alligevel, at Chelsea indtager en midlertidig tredjeplads i Premier League med 19 point efter 10 kampe, mens Tottenham indfinder sig på førstepladsen med 21 point i den tætte topstrid.

Senere søndag aften tabte Arsenal 1-2 hjemme til Wolverhampton.

I den kamp udgik Wolverhamptons angriber Raul Jimenez, efter at han havde pådraget sig en alvorlig hovedskade i første halvleg.

Efter en luftduel med Arsenal-stopperen David Luiz blev Jimenez tilset af læger i ti minutter inde på banen. De to spillere havde stødt hovederne sammen.

Jimenez kunne ikke spille videre, men skulle ifølge Sky Sports være ved bevidsthed på hospitalet og reagere tilfredsstillende på behandlingen.

Luiz spillede kampen til ende med en bandage om hovedet.

Arsenal er efter nederlaget skuffende placeret som nummer 14 med 13 point efter 10 kampe, mens Wolverhampton er nummer 6 med 17 point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Rekordtransfer?

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Chokskifte?

Hemmelig samtale med storklub

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

– Det er meget svært for Nørgaard

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg