Højbjerg kommer til at savne holdkammerat

Det er et slag for Danmark at måtte undvære Morten Hjulmand mod Schweiz, mener hans midtbanemakker.



Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.

Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.

– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.

– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.

Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.

– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.

I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.

Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.

Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.

Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.

– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.

/ritzau/





– Vi har råd til at købe Randers-spiller


Afsløring: Brøndby afvist

FCM har solgt nul billetter

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Klar besked fra Frank efter nedtur

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Vil købe Manchester United

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Vanvittig Pogacar-klausul 

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Nedtur for Højlund

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

242 millioner sidder på bænken

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Utrolig dansk succes i Belgien

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Medie roser brandvarm dansker

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Tullberg i tårer over tv-billeder

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Drama i Brøndby – sådan gik det

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Er han på vej til Lyngby?

– Det er rigtig vildt det her!

Ekspert med dyster Rune-melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Verdensstjerne ked af Runes skade

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Graham Potter er ny svensk landstræner

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Den vil Cooper ærgre sig over længe!