Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.
Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.
– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.
– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.
Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.
– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.
I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.
Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.
Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.
Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.
– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Eriksen ude med hård kritik
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller