Højbjerg kommer til at savne holdkammerat

Det er et slag for Danmark at måtte undvære Morten Hjulmand mod Schweiz, mener hans midtbanemakker.



Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.

Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.

– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.

– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.

Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.

– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.

I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.

Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.

Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.

Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.

– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Det er han ekstremt god til

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Brøndby med opløftende nyt om profil

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor