Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg skal have en ny makker i maskinrummet på den centrale midtbane, når landsholdet tirsdag møder Schweiz i Nations League.
Hans faste makker, Morten Hjulmand, er ramt af karantæne, og ham kommer Højbjerg til at savne. For selv om Hjulmand først i juni fik fodfæste i Danmarks startopstilling, har de to midtbanedynamoer udviklet et stærkt makkerskab.
– Man kan have følelsen af, at Morten har været der i længere tid med den måde, han er trådt ind på holdet med sin personlighed og sine kvaliteter. Han leverede også et flot indtryk ved EM i sommer. Han er en god dreng, der har et rigtig højt niveau, men som stadig har meget lære.
– Han er en fornøjelse at have omkring holdet, og det er mindre godt for os, når de bedste spillere ikke er der, men heldigvis har vi andre dygtige spillere, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Tidligere var han fast makker med Thomas Delaney, der i lighed med Morten Hjulmand har energi, temperament og udstråling som store forcer.
Højbjerg vil dog ikke gå ind i en nærmere beskrivelse af, hvilken type han helst ser som sin makker mod Schweiz.
– I sidste ende handler det om, at man giver det bedste til hinanden og til holdet. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være min makker, siger anføreren.
I landsholdstruppen er uerfarne Jens Stage og Mads Bidstrup med henholdsvis en og nul landskampe de mest naturlige afløsere på den centrale midtbane.
Landstræner Lars Knudsen vil ikke fortælle, hvem han sender ind ved siden af Højbjerg. Potentielt kan mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk også være i spil, påpeger han.
Han åbner også muligheden for, at Danmark løser Morten Hjulmands fravær ved at ændre formation mod Schweiz.
Landstræneren fortæller desuden, at han har frit valg på alle hylder blandt spillerne i truppen. Ingen døjer med skavanker.
– Alle er klar til at spille kampen mod Schweiz, og alle er klar til at spille fra start. Vi brugte nogle kræfter mod Spanien, men vi har restitueret godt, og vi er et godt sted rent fysisk med mange friske spillere, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Vil have Jonas Wind til FC København
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE