Tottenham fik lørdag en optimal start på den nye sæson med en 4-1-sejr over Southampton på hjemmebane.
Udeholdet brage sig foran efter 12 minutter, men hjemmeholdet styrede mere eller mindre hele opgøret og vandt ganske fortjent efter en kontrolleret og dominerende præstation.
Trods en ny konkurrent til den centrale midtbane i form af Yves Bissouma var Pierre-Emile Højbjerg som vanligt at finde i Tottenhams startopstilling. Det var danskerens 75. start i Premier League for London-klubben ud af 77 mulige.
Landsholdsprofilen spillede hele kampen mod sine tidligere holdkammerater og var med i opspillet til Dejan Kulusevskis 4-1-scoring i anden halvleg, da han sendte wingbacken Emerson Royal af sted i dybden, og brasilianeren servede agerede oplægger til svenskerens mål.
Forinden havde James Ward-Prowse flugtet Southampton foran, inden Tottenham vågnede op og vendte kampen på hovedet inden pausen efter hovedstødsmål af Ryan Sessegnon og Eric Dier efter skarpe indlæg fra henholdsvis højre og venstre.
Tottenham dominerede videre i anden halvleg og efter en times spil blev det 3-1, da forsvarsspilleren Mohammed Salisu lavede et klodset selvmål.
Der var chancer til mere efter Kulusevskis 4-1-mål, men Southampton fik strammet op og stoppet blødningen, mens kampen ebbede ud.
Andetsteds fik Rasmus Nissen Kristensen debut og spillede hele kampen for Leeds, der slog Wolverhampton 2-1 på hjemmebane.
Landsholdsbacken fik en uheldig start, da han tabte en duel efter fem minutter, som tillod et indlæg og Daniel Podences flotte 1-0-scoring. Men siden var han med til at lukke af, og via en træffer af spanske Rodrigo og et selvmål vandt Leeds alligevel.
Bournemouth med danske Philip Billing som aktør i 90 minutter slog hjemme Aston Villa 2-0, og med samme cifre nedlagde Newcastle på hjemmebane oprykkeren Nottingham.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE