God start for Højbjerg og Spurs: Vinder hele 4-1

Tottenham kom bagud, men slog hjemme Southampton 4-1 på en god lørdag for danskerne i Premier League.



Tottenham fik lørdag en optimal start på den nye sæson med en 4-1-sejr over Southampton på hjemmebane.

Udeholdet brage sig foran efter 12 minutter, men hjemmeholdet styrede mere eller mindre hele opgøret og vandt ganske fortjent efter en kontrolleret og dominerende præstation.

Trods en ny konkurrent til den centrale midtbane i form af Yves Bissouma var Pierre-Emile Højbjerg som vanligt at finde i Tottenhams startopstilling. Det var danskerens 75. start i Premier League for London-klubben ud af 77 mulige.

Landsholdsprofilen spillede hele kampen mod sine tidligere holdkammerater og var med i opspillet til Dejan Kulusevskis 4-1-scoring i anden halvleg, da han sendte wingbacken Emerson Royal af sted i dybden, og brasilianeren servede agerede oplægger til svenskerens mål.

Forinden havde James Ward-Prowse flugtet Southampton foran, inden Tottenham vågnede op og vendte kampen på hovedet inden pausen efter hovedstødsmål af Ryan Sessegnon og Eric Dier efter skarpe indlæg fra henholdsvis højre og venstre.

Tottenham dominerede videre i anden halvleg og efter en times spil blev det 3-1, da forsvarsspilleren Mohammed Salisu lavede et klodset selvmål.

Der var chancer til mere efter Kulusevskis 4-1-mål, men Southampton fik strammet op og stoppet blødningen, mens kampen ebbede ud.

Andetsteds fik Rasmus Nissen Kristensen debut og spillede hele kampen for Leeds, der slog Wolverhampton 2-1 på hjemmebane.

Landsholdsbacken fik en uheldig start, da han tabte en duel efter fem minutter, som tillod et indlæg og Daniel Podences flotte 1-0-scoring. Men siden var han med til at lukke af, og via en træffer af spanske Rodrigo og et selvmål vandt Leeds alligevel.

Bournemouth med danske Philip Billing som aktør i 90 minutter slog hjemme Aston Villa 2-0, og med samme cifre nedlagde Newcastle på hjemmebane oprykkeren Nottingham.

/ritzau/





Vild Diant Ramaj-historie


Cremonese kan overraske i Rom

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

I chok over Nicolai Poulsen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

– Når jeg var alene, græd jeg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Han er IKKE i spil

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag