God start for Højbjerg og Spurs: Vinder hele 4-1

Tottenham kom bagud, men slog hjemme Southampton 4-1 på en god lørdag for danskerne i Premier League.



Tottenham fik lørdag en optimal start på den nye sæson med en 4-1-sejr over Southampton på hjemmebane.

Udeholdet brage sig foran efter 12 minutter, men hjemmeholdet styrede mere eller mindre hele opgøret og vandt ganske fortjent efter en kontrolleret og dominerende præstation.

Trods en ny konkurrent til den centrale midtbane i form af Yves Bissouma var Pierre-Emile Højbjerg som vanligt at finde i Tottenhams startopstilling. Det var danskerens 75. start i Premier League for London-klubben ud af 77 mulige.

Landsholdsprofilen spillede hele kampen mod sine tidligere holdkammerater og var med i opspillet til Dejan Kulusevskis 4-1-scoring i anden halvleg, da han sendte wingbacken Emerson Royal af sted i dybden, og brasilianeren servede agerede oplægger til svenskerens mål.

Forinden havde James Ward-Prowse flugtet Southampton foran, inden Tottenham vågnede op og vendte kampen på hovedet inden pausen efter hovedstødsmål af Ryan Sessegnon og Eric Dier efter skarpe indlæg fra henholdsvis højre og venstre.

Tottenham dominerede videre i anden halvleg og efter en times spil blev det 3-1, da forsvarsspilleren Mohammed Salisu lavede et klodset selvmål.

Der var chancer til mere efter Kulusevskis 4-1-mål, men Southampton fik strammet op og stoppet blødningen, mens kampen ebbede ud.

Andetsteds fik Rasmus Nissen Kristensen debut og spillede hele kampen for Leeds, der slog Wolverhampton 2-1 på hjemmebane.

Landsholdsbacken fik en uheldig start, da han tabte en duel efter fem minutter, som tillod et indlæg og Daniel Podences flotte 1-0-scoring. Men siden var han med til at lukke af, og via en træffer af spanske Rodrigo og et selvmål vandt Leeds alligevel.

Bournemouth med danske Philip Billing som aktør i 90 minutter slog hjemme Aston Villa 2-0, og med samme cifre nedlagde Newcastle på hjemmebane oprykkeren Nottingham.

/ritzau/



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er Danmarks VM-gruppe

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC Fredericia – OB

Her er alle VM-grupperne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her kan du se VM-lodtrækningen

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Griner af AaB-rygte

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

På rov i FC København

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil