Tottenham fik lørdag en optimal start på den nye sæson med en 4-1-sejr over Southampton på hjemmebane.
Udeholdet brage sig foran efter 12 minutter, men hjemmeholdet styrede mere eller mindre hele opgøret og vandt ganske fortjent efter en kontrolleret og dominerende præstation.
Trods en ny konkurrent til den centrale midtbane i form af Yves Bissouma var Pierre-Emile Højbjerg som vanligt at finde i Tottenhams startopstilling. Det var danskerens 75. start i Premier League for London-klubben ud af 77 mulige.
Landsholdsprofilen spillede hele kampen mod sine tidligere holdkammerater og var med i opspillet til Dejan Kulusevskis 4-1-scoring i anden halvleg, da han sendte wingbacken Emerson Royal af sted i dybden, og brasilianeren servede agerede oplægger til svenskerens mål.
Forinden havde James Ward-Prowse flugtet Southampton foran, inden Tottenham vågnede op og vendte kampen på hovedet inden pausen efter hovedstødsmål af Ryan Sessegnon og Eric Dier efter skarpe indlæg fra henholdsvis højre og venstre.
Tottenham dominerede videre i anden halvleg og efter en times spil blev det 3-1, da forsvarsspilleren Mohammed Salisu lavede et klodset selvmål.
Der var chancer til mere efter Kulusevskis 4-1-mål, men Southampton fik strammet op og stoppet blødningen, mens kampen ebbede ud.
Andetsteds fik Rasmus Nissen Kristensen debut og spillede hele kampen for Leeds, der slog Wolverhampton 2-1 på hjemmebane.
Landsholdsbacken fik en uheldig start, da han tabte en duel efter fem minutter, som tillod et indlæg og Daniel Podences flotte 1-0-scoring. Men siden var han med til at lukke af, og via en træffer af spanske Rodrigo og et selvmål vandt Leeds alligevel.
Bournemouth med danske Philip Billing som aktør i 90 minutter slog hjemme Aston Villa 2-0, og med samme cifre nedlagde Newcastle på hjemmebane oprykkeren Nottingham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE