Ny dansk landsholdsspiller igen med målinvolvering

Atalanta lå kortvarigt på førstepladsen i Serie A. Men Napoli slog AC Milan og topper nu den italienske liga.



Rasmus Højlund kan nu også kalde sig assistmager i Serie A.

Den 19-årige angriber lagde nemlig op til det afgørende mål, da Atalanta søndag aften slog Roma med 1-0 på udebane i den italienske fodboldliga.

Sammen med Joakim Mæhle var Rasmus Højlund i startopstillingen, men allerede fra anden halvlegs begyndelse måtte han tage plads på bænken.

Roma forsøgte ihærdigt at udligne i anden halvleg, men Atalanta-defensiven holdt stand. Sejren betød, at klubben fra Bergamo strøg til tops i ligaen.

Stillingen i tabellen holdt dog ikke længe. Senere søndag aften vandt Napoli over AC Milan, der havde Simon Kjær på banen i første halvleg.

Napoli vandt opgøret med 2-1 og er lige nøjagtig foran Atalanta i tabellen på grund af en lidt bedre målscore.

Tilbage til Rasmus Højlund. Den unge angriber skiftede til Atalanta i sommerens transfervindue efter et brag af en sæsonstart for østrigske Sturm Graz, og da han spillede sin anden kamp for italienerne, scorede han.

Søndag spillede han sin fjerde kamp, og her leverede han altså en assist, da Giorgio Scalvini efter 35 minutter sendte kuglen i netmaskerne.

Danskeren var strøget til baglinjen, hvor han vendte rundt og sendte bolden skråt tilbage i banen til Scalvini, som efter et par berøringer plaffede til den.

Både Højlund og Scalvini blev pillet ud i pausen.

Anden halvleg fik en særdeles hektisk indledning.

Ikke så meget på grund af poleret fodboldspil, men mere på grund af skærmydsler mellem spillere, trænere og andet godtfolk.

José Mourinho var så utilfreds med, at Nicolo Zaniolo ikke fik straffespark efter en duel i Atalanta-feltet, at han brokkede sig til en bortvisning.

Få øjeblikke efter den seance var der igen palaver i feltet, og igen var Zaniolo involveret. Denne gang blev han godt nok revet i trøjen, men han ventede så lang tid med sit teatralske dyk, at han igen ikke fik noget straffespark.

Romas største muligheder for udligning kom få minutter før afslutningen på den ordinære spilletid. Eldor Shomurodov fik to store chancer, men formøblede dem begge.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal – Fulham

– Vi har alle fejlet

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen