Ny dansk landsholdsspiller igen med målinvolvering

Atalanta lå kortvarigt på førstepladsen i Serie A. Men Napoli slog AC Milan og topper nu den italienske liga.



Rasmus Højlund kan nu også kalde sig assistmager i Serie A.

Den 19-årige angriber lagde nemlig op til det afgørende mål, da Atalanta søndag aften slog Roma med 1-0 på udebane i den italienske fodboldliga.

Sammen med Joakim Mæhle var Rasmus Højlund i startopstillingen, men allerede fra anden halvlegs begyndelse måtte han tage plads på bænken.

Roma forsøgte ihærdigt at udligne i anden halvleg, men Atalanta-defensiven holdt stand. Sejren betød, at klubben fra Bergamo strøg til tops i ligaen.

Stillingen i tabellen holdt dog ikke længe. Senere søndag aften vandt Napoli over AC Milan, der havde Simon Kjær på banen i første halvleg.

Napoli vandt opgøret med 2-1 og er lige nøjagtig foran Atalanta i tabellen på grund af en lidt bedre målscore.

Tilbage til Rasmus Højlund. Den unge angriber skiftede til Atalanta i sommerens transfervindue efter et brag af en sæsonstart for østrigske Sturm Graz, og da han spillede sin anden kamp for italienerne, scorede han.

Søndag spillede han sin fjerde kamp, og her leverede han altså en assist, da Giorgio Scalvini efter 35 minutter sendte kuglen i netmaskerne.

Danskeren var strøget til baglinjen, hvor han vendte rundt og sendte bolden skråt tilbage i banen til Scalvini, som efter et par berøringer plaffede til den.

Både Højlund og Scalvini blev pillet ud i pausen.

Anden halvleg fik en særdeles hektisk indledning.

Ikke så meget på grund af poleret fodboldspil, men mere på grund af skærmydsler mellem spillere, trænere og andet godtfolk.

José Mourinho var så utilfreds med, at Nicolo Zaniolo ikke fik straffespark efter en duel i Atalanta-feltet, at han brokkede sig til en bortvisning.

Få øjeblikke efter den seance var der igen palaver i feltet, og igen var Zaniolo involveret. Denne gang blev han godt nok revet i trøjen, men han ventede så lang tid med sit teatralske dyk, at han igen ikke fik noget straffespark.

Romas største muligheder for udligning kom få minutter før afslutningen på den ordinære spilletid. Eldor Shomurodov fik to store chancer, men formøblede dem begge.

/ritzau/



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Her er alle VM-puljerne

Her er alle VM-grupperne

Her er Danmarks VM-gruppe

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Saver United-stjerne over

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Jonas Wind er i København

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB