Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bombede videre for Manchester United, da han to gange kom på tavlen i søndagens udesejr på 2-1 over Luton.
Alle tre mål blev scoret i et livligt første kvarter af kampen, hvor gæsterne over 90 minutter langt fra imponerede, og Luton i store dele var bedst.
United indtager efter sejren sjettepladsen i ligaen med tre point op til Tottenham på placeringen over. Luton ligger på 17.-pladsen akkurat på den rigtige side af nedrykningsstregen et enkelt point foran Everton.
Christian Eriksen var søndag igen plantet på Manchester United-bænken i hele kampen. Det var femte gang i træk, hvor det ikke blev til ét eneste spilleminut for den danske midtbanekreatør.
Mens Eriksen er inde i en skidt periode, er Rasmus Højlund derimod i forrygende form. I opgøret mod Luton skulle der heller ikke gå mange sekunder, før Højlund kom på tavlen.
I kampens allerførste minut udnyttede danskeren kynisk en friløber. Forinden havde han opsnappet bolden efter en kæmpe fejl i Luton-forsvaret.
Med målet blev Rasmus Højlund den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score seks ligakampe i træk.
Få minutter senere fordoblede angriberen scoringen. En afslutning fra holdkammerat Alejandro Garnacho ramte Højlund i brystet for efterfølgende at stryge i nettet.
Kampen startede underholdende, og efter et lille kvarter kom hjemmeholdet også på tavlen. Carlton Morris udnyttede en løs bold i feltet og satte hovedet på en 1-2-reducering.
Efter den livlige start satte kampen sig en smule, men det var noget uventet med Luton i den styrende rolle.
United havde flere perioder, hvor man var presset ned på egen banehalvdel, mens Luton sværmede omkring feltet.
Hjemmeholdet havde flere store chancer til en udligning kampen igennem, men forsøgene sneg sig på den forkerte side af målstolperne.
Som afslutningen nærmede sig, blev Luton-trykket mere intenst, men gæsterne holdte stand og tog tre point med retur til det nordlige England.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Han afløser Mourinho
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED