Højlund oser af selvtillid: Det var meningen!

Rasmus Højlund får ros af sin chef, efter at han søndag scorede to mål og hjalp sit hold til en sejr.



Danske Rasmus Højlund er tilfreds og selvsikker, efter at han scorede to gange, da Manchester United søndag slog Luton 2-1 på udebane i Premier League.

Danskerens første mål faldt blot 37 sekunder, efter at kampen var blevet fløjtet i gang. Det er Manchester Uniteds hurtigste mål på udebane nogensinde.

– Jeg tænkte, at dette (angreb, red.) kunne blive til noget, og jeg vidste allerede, at jeg ville komme forbi ham (Luton-målmand Thomas Kaminski, red.), siger Højlund i en nyhed på Manchester Uniteds hjemmeside.

– Jeg har meget fart, så jeg trak bolden til min venstrefod og kom forbi ham, og ja, sendte den i nettet.

Allerede få minutter senere kom Højlund på måltavlen igen. En afslutning fra holdkammerat Alejandro Garnacho ramte Højlund i brystet for efterfølgende at stryge i nettet.

Højlund insisterer på, at det var med fuldt overlæg.

– Jeg mente det 100 procent, siger han til Sky News.

– Jeg tror, at man kan se, at jeg havde min krop der og svirpede den. Jeg var overrasket over, at det var så godt et mål for at være ærlig, men ja, jeg har faktisk prøvet at øve mig på – ikke afslutninger som denne – men sådan skuldre og at sparke bolden op og sådan.

– Og i øjeblikket har jeg meget selvtillid, så ja, den ryger ind.

21-årige Højlund er nu den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score seks ligakampe i træk.

Erik Ten Hag, der er manager i Manchester United, roser også den unge dansker.

– Vi er virkelig tilfredse med vores rekruttering, at vi har rekrutteret den rette karakter, fordi han kan præstere under pres, lyder det ifølge dpa.

– Og når tingene er imod ham som i første halvdel af sæsonen, har han evnerne til at have en stærk karakter, at være modstandsdygtig, at være målrettet og score mål, og det er, hvad vi så, da vi hentede ham.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bo Svensson svært utilfreds

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’