Højlund oser af selvtillid: Det var meningen!

Rasmus Højlund får ros af sin chef, efter at han søndag scorede to mål og hjalp sit hold til en sejr.



Danske Rasmus Højlund er tilfreds og selvsikker, efter at han scorede to gange, da Manchester United søndag slog Luton 2-1 på udebane i Premier League.

Danskerens første mål faldt blot 37 sekunder, efter at kampen var blevet fløjtet i gang. Det er Manchester Uniteds hurtigste mål på udebane nogensinde.

– Jeg tænkte, at dette (angreb, red.) kunne blive til noget, og jeg vidste allerede, at jeg ville komme forbi ham (Luton-målmand Thomas Kaminski, red.), siger Højlund i en nyhed på Manchester Uniteds hjemmeside.

– Jeg har meget fart, så jeg trak bolden til min venstrefod og kom forbi ham, og ja, sendte den i nettet.

Allerede få minutter senere kom Højlund på måltavlen igen. En afslutning fra holdkammerat Alejandro Garnacho ramte Højlund i brystet for efterfølgende at stryge i nettet.

Højlund insisterer på, at det var med fuldt overlæg.

– Jeg mente det 100 procent, siger han til Sky News.

– Jeg tror, at man kan se, at jeg havde min krop der og svirpede den. Jeg var overrasket over, at det var så godt et mål for at være ærlig, men ja, jeg har faktisk prøvet at øve mig på – ikke afslutninger som denne – men sådan skuldre og at sparke bolden op og sådan.

– Og i øjeblikket har jeg meget selvtillid, så ja, den ryger ind.

21-årige Højlund er nu den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score seks ligakampe i træk.

Erik Ten Hag, der er manager i Manchester United, roser også den unge dansker.

– Vi er virkelig tilfredse med vores rekruttering, at vi har rekrutteret den rette karakter, fordi han kan præstere under pres, lyder det ifølge dpa.

– Og når tingene er imod ham som i første halvdel af sæsonen, har han evnerne til at have en stærk karakter, at være modstandsdygtig, at være målrettet og score mål, og det er, hvad vi så, da vi hentede ham.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

AC Horsens er tilbage i Superligaen