Højlund oser af selvtillid: Det var meningen!

Rasmus Højlund får ros af sin chef, efter at han søndag scorede to mål og hjalp sit hold til en sejr.



Danske Rasmus Højlund er tilfreds og selvsikker, efter at han scorede to gange, da Manchester United søndag slog Luton 2-1 på udebane i Premier League.

Danskerens første mål faldt blot 37 sekunder, efter at kampen var blevet fløjtet i gang. Det er Manchester Uniteds hurtigste mål på udebane nogensinde.

– Jeg tænkte, at dette (angreb, red.) kunne blive til noget, og jeg vidste allerede, at jeg ville komme forbi ham (Luton-målmand Thomas Kaminski, red.), siger Højlund i en nyhed på Manchester Uniteds hjemmeside.

– Jeg har meget fart, så jeg trak bolden til min venstrefod og kom forbi ham, og ja, sendte den i nettet.

Allerede få minutter senere kom Højlund på måltavlen igen. En afslutning fra holdkammerat Alejandro Garnacho ramte Højlund i brystet for efterfølgende at stryge i nettet.

Højlund insisterer på, at det var med fuldt overlæg.

– Jeg mente det 100 procent, siger han til Sky News.

– Jeg tror, at man kan se, at jeg havde min krop der og svirpede den. Jeg var overrasket over, at det var så godt et mål for at være ærlig, men ja, jeg har faktisk prøvet at øve mig på – ikke afslutninger som denne – men sådan skuldre og at sparke bolden op og sådan.

– Og i øjeblikket har jeg meget selvtillid, så ja, den ryger ind.

21-årige Højlund er nu den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score seks ligakampe i træk.

Erik Ten Hag, der er manager i Manchester United, roser også den unge dansker.

– Vi er virkelig tilfredse med vores rekruttering, at vi har rekrutteret den rette karakter, fordi han kan præstere under pres, lyder det ifølge dpa.

– Og når tingene er imod ham som i første halvdel af sæsonen, har han evnerne til at have en stærk karakter, at være modstandsdygtig, at være målrettet og score mål, og det er, hvad vi så, da vi hentede ham.

/ritzau/





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Massefyring i AC Milan

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’