Højlund oser af selvtillid: Det var meningen!

Rasmus Højlund får ros af sin chef, efter at han søndag scorede to mål og hjalp sit hold til en sejr.



Danske Rasmus Højlund er tilfreds og selvsikker, efter at han scorede to gange, da Manchester United søndag slog Luton 2-1 på udebane i Premier League.

Danskerens første mål faldt blot 37 sekunder, efter at kampen var blevet fløjtet i gang. Det er Manchester Uniteds hurtigste mål på udebane nogensinde.

– Jeg tænkte, at dette (angreb, red.) kunne blive til noget, og jeg vidste allerede, at jeg ville komme forbi ham (Luton-målmand Thomas Kaminski, red.), siger Højlund i en nyhed på Manchester Uniteds hjemmeside.

– Jeg har meget fart, så jeg trak bolden til min venstrefod og kom forbi ham, og ja, sendte den i nettet.

Allerede få minutter senere kom Højlund på måltavlen igen. En afslutning fra holdkammerat Alejandro Garnacho ramte Højlund i brystet for efterfølgende at stryge i nettet.

Højlund insisterer på, at det var med fuldt overlæg.

– Jeg mente det 100 procent, siger han til Sky News.

– Jeg tror, at man kan se, at jeg havde min krop der og svirpede den. Jeg var overrasket over, at det var så godt et mål for at være ærlig, men ja, jeg har faktisk prøvet at øve mig på – ikke afslutninger som denne – men sådan skuldre og at sparke bolden op og sådan.

– Og i øjeblikket har jeg meget selvtillid, så ja, den ryger ind.

21-årige Højlund er nu den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score seks ligakampe i træk.

Erik Ten Hag, der er manager i Manchester United, roser også den unge dansker.

– Vi er virkelig tilfredse med vores rekruttering, at vi har rekrutteret den rette karakter, fordi han kan præstere under pres, lyder det ifølge dpa.

– Og når tingene er imod ham som i første halvdel af sæsonen, har han evnerne til at have en stærk karakter, at være modstandsdygtig, at være målrettet og score mål, og det er, hvad vi så, da vi hentede ham.

/ritzau/





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer