Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.
Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.
Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.
– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.
Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.
– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.
– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.
Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.
– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.
Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.
– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:
– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.
Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.
– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT