Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.
Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.
Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.
– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.
Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.
– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.
– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.
Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.
– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.
Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.
– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:
– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.
Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.
– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Superliga-bejlere deler
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil