Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.
Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.
Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.
– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.
Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.
– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.
– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.
Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.
– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.
Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.
– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:
– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.
Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.
– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
22 millioner kroner!
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Retssag om Maradonas død begynder forfra
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER