Dansk ærgrelse: Skulle have scoret til 2-0

Det var et kampdefinerende øjeblik, da Rasmus Højlund brændte mod Slovenien, siger EM-spillere efter remis.



Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.

Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.

Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.

– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.

Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.

– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.

– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.

Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.

– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.

Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.

– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:

– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.

Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.

– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!