Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.
Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.
Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.
– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.
Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.
– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.
– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.
Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.
– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.
Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.
– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:
– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.
Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.
– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER