Dansk ærgrelse: Skulle have scoret til 2-0

Det var et kampdefinerende øjeblik, da Rasmus Højlund brændte mod Slovenien, siger EM-spillere efter remis.



Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.

Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.

Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.

– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.

Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.

– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.

– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.

Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.

– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.

Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.

– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:

– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.

Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.

– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.

/ritzau/



‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

De vil købe FC Midtjylland-profil

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Teaser han for Brøndby-transfer? 

FCK starter op uden tre spillere

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Vil have stjernetræner til Tottenham

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Liverpool-spiller i chokskifte?

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Celtics krise forværres

‘Usandsynlig genopstandelse’

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub