Dansk ærgrelse: Skulle have scoret til 2-0

Det var et kampdefinerende øjeblik, da Rasmus Højlund brændte mod Slovenien, siger EM-spillere efter remis.



Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.

Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.

Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.

– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.

Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.

– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.

– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.

Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.

– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.

Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.

– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:

– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.

Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.

– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Hård dom over Franks fremtid

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Nægtet Brøndby-skifte

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk målsluger skifter til topklub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Ronaldo vinder kampen’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!