Spillerne på det danske fodboldlandshold er ærgerlige over at have åbnet EM-slutrunden i Tyskland med et enkelt point mod Slovenien.
Ifølge spillerne var særligt en situation udslagsgivende. Da Danmark førte 1-0 midt i anden halvleg, blev Rasmus Højlund spillet fri af Victor Kristiansen tæt under mål, men den danske angriber måtte se sit forsøg reddet af Jan Oblak.
Rasmus Højlund erkender, at han burde have scoret på chancen.
– Jeg var ærgerlig. Det var et godt indlæg af Victor, og jeg fik sat foden på. Nogen gange er det stolpe ind, nogen gange er det stolpe ud. Det var en god redning, men det var klart, at jeg skulle have scoret, siger Højlund.
Chanceskaber Victor Kristiansen fortæller, at det var indøvet, at han skulle finde Højlund med et hårdt fladt indlæg mod bageste stolpe.
– Det var noget, vi havde talt meget om og øvet meget på, og jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det ikke blev til et mål for “Ras”, en assist til mig og en 2-0-føring til Danmark. Så havde alle stået og været glade i stedet for at prøve at finde en forklaring.
– Var vi kommet på 2-0, så havde kampen set helt anderledes ud, siger Victor Kristiansen.
Målmand Kasper Schmeichel påpeger også, at det var et kampdefinerende øjeblik. Cirka 12 minutter senere udlignede Slovenien på et afrettet skud.
– Deres målmand lavede en verdensklasseredning på et virkelig vigtigt tidspunkt. Hvis den var gået ind, så havde det været en helt anden kamp, for så var momentum gået i vores favør, og så havde vi vundet kampen med et mål eller to, siger Kasper Schmeichel.
Også Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Jannik Vestergaard ærgrer sig over, at Danmark ikke fik lukket kampen, inden Slovenien for alvor fik momentum i kampens sidste halve time.
– Det var et pismål, de fik på en afretning. Vi skulle måske have lukket kampen med et mål til 2-0 tidligere, for så kunne vi have snakket om noget helt andet nu, siger Jonas Wind og suppleres af Pierre-Emile Højbjerg:
– Vi gav momentum til Slovenien. Men havde vi scoret til 2-0, så var kampen død. Så skulle de have kastet rigtig meget frem, og så kunne vi have gjort endnu mere ondt den anden vej, siger Højbjerg.
Et væsentligt dansk problem i anden halvleg var, at der ikke var andre nævneværdige chancer end Højlunds afbrænder, påpeger Jannik Vestergaard. Danmark skulle have udnyttet Sloveniens desperation efter en udligning.
– De havde mindre at tabe, end vi havde, og de spillede også sådan. De kastede ikke alle mand frem, men vi skulle have skabt flere chancer. Vi havde én chance, der kunne have lukket kampen, og det var ærgerligt, at vi ikke scorede på den, siger forsvarsspilleren.
/ritzau/
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
AVIS
Det kommer til at trække ud
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
I chok over Nicolai Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
AVIS
Intet aftryk!
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Vild Diant Ramaj-historie
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
