Fire sejre i træk med en samlet målscore på 14-1.
Det er bundlinjen for AGF efter fredagens overbevisende 4-0-sejr over oprykkeren AaB på udebane i en vindblæst affære.
De højtflyvende gæster havde vinden i ryggen i første halvleg og gik til pause med en solid 3-0-føring efter træffere af Mads Emil Madsen, Gift Links og Patrick Mortensen.
I en mere lige og åben anden halvleg lukkede brandvarme Mortensen ballet på et straffespark med sin sjette scoring i de seneste fire kampe.
AGF indtager med de tre nyhøstede point førstepladsen i Superligaen med 13 point efter seks kampe. Flere hold kan dog skubbe østjyderne ned i tabellen i løbet af weekenden.
AaB indtager ottendepladsen med seks point for seks kampe. Langt mere bekymrende end placeringen er imidlertid den aktuelle form med to klare nederlag på eget græs efter 0-4 mod Brøndby i sidste runde.
Sydafrikanske Gift Links sprudler for tiden på AGF's venstre wingback, og det var også tilfældet fredag, hvor han var indblandet i gæsternes tre første scoringer.
Efter et kvarter slog Links et indlæg fra venstre, som AaB-defensiven ikke fik clearet, og så sparkede midtbanespilleren Mads Emil Madsen den løse bold i netmaskerne.
En håndfuld minutter senere udnyttede Links vinden og drejede på fremragende vis et frispark fra langt ude i højre side ind bag AaB-keeper og 24-årige fødselar Vincent Müller.
AaB var tydeligt rystet, og AGF truede flere gange med at stikke kniven yderligere ind, inden det efter 38 minutter lykkedes.
Et hjørnespark fra Links blev forlænget og ved bageste stolpe dukkede Patrick Mortensen op og stangede kuglen i rusen.
AaB-træner Menno van Dam reagerede med hele fire udskiftninger i pausen, hvilket blandt andet kostede den 19-årige midtbanespiller Kasper Davidsen en plads, efter at han i første halvleg havde flirtet med et rødt kort.
De friske kræfter og medvinden gav en klart forbedret anden halvleg af nordjyderne, men spændende blev det aldrig.
Rutinerede Nicklas Helenius misbrugte midtvejs gennem anden halvleg værternes med afstand største chance, da han sparkede forbi bolden.
Og i stedet for aalborgensisk pynt blev det 0-4, da Frederik Brandhof fremtvang et straffespark, som anfører Mortensen sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
FC Midtjylland tangerer klubrekord
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
HELT VILDT
Banker FCM: Forrygende uge i FC København
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
NYHEDER
Morten Olsen scorer nyt job
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
Superliga-træner: Det er utilgiveligt
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
HELT VILDT