Fire sejre i træk med en samlet målscore på 14-1.
Det er bundlinjen for AGF efter fredagens overbevisende 4-0-sejr over oprykkeren AaB på udebane i en vindblæst affære.
De højtflyvende gæster havde vinden i ryggen i første halvleg og gik til pause med en solid 3-0-føring efter træffere af Mads Emil Madsen, Gift Links og Patrick Mortensen.
I en mere lige og åben anden halvleg lukkede brandvarme Mortensen ballet på et straffespark med sin sjette scoring i de seneste fire kampe.
AGF indtager med de tre nyhøstede point førstepladsen i Superligaen med 13 point efter seks kampe. Flere hold kan dog skubbe østjyderne ned i tabellen i løbet af weekenden.
AaB indtager ottendepladsen med seks point for seks kampe. Langt mere bekymrende end placeringen er imidlertid den aktuelle form med to klare nederlag på eget græs efter 0-4 mod Brøndby i sidste runde.
Sydafrikanske Gift Links sprudler for tiden på AGF's venstre wingback, og det var også tilfældet fredag, hvor han var indblandet i gæsternes tre første scoringer.
Efter et kvarter slog Links et indlæg fra venstre, som AaB-defensiven ikke fik clearet, og så sparkede midtbanespilleren Mads Emil Madsen den løse bold i netmaskerne.
En håndfuld minutter senere udnyttede Links vinden og drejede på fremragende vis et frispark fra langt ude i højre side ind bag AaB-keeper og 24-årige fødselar Vincent Müller.
AaB var tydeligt rystet, og AGF truede flere gange med at stikke kniven yderligere ind, inden det efter 38 minutter lykkedes.
Et hjørnespark fra Links blev forlænget og ved bageste stolpe dukkede Patrick Mortensen op og stangede kuglen i rusen.
AaB-træner Menno van Dam reagerede med hele fire udskiftninger i pausen, hvilket blandt andet kostede den 19-årige midtbanespiller Kasper Davidsen en plads, efter at han i første halvleg havde flirtet med et rødt kort.
De friske kræfter og medvinden gav en klart forbedret anden halvleg af nordjyderne, men spændende blev det aldrig.
Rutinerede Nicklas Helenius misbrugte midtvejs gennem anden halvleg værternes med afstand største chance, da han sparkede forbi bolden.
Og i stedet for aalborgensisk pynt blev det 0-4, da Frederik Brandhof fremtvang et straffespark, som anfører Mortensen sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
TOPNYHED
‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG