Magtdemonstration: AGF smadrede AaB

AGF indtager førstepladsen i Superligaen efter en overbevisende 4-0-sejr over AaB på udebane.



Fire sejre i træk med en samlet målscore på 14-1.

Det er bundlinjen for AGF efter fredagens overbevisende 4-0-sejr over oprykkeren AaB på udebane i en vindblæst affære.

De højtflyvende gæster havde vinden i ryggen i første halvleg og gik til pause med en solid 3-0-føring efter træffere af Mads Emil Madsen, Gift Links og Patrick Mortensen.

I en mere lige og åben anden halvleg lukkede brandvarme Mortensen ballet på et straffespark med sin sjette scoring i de seneste fire kampe.

AGF indtager med de tre nyhøstede point førstepladsen i Superligaen med 13 point efter seks kampe. Flere hold kan dog skubbe østjyderne ned i tabellen i løbet af weekenden.

AaB indtager ottendepladsen med seks point for seks kampe. Langt mere bekymrende end placeringen er imidlertid den aktuelle form med to klare nederlag på eget græs efter 0-4 mod Brøndby i sidste runde.

Sydafrikanske Gift Links sprudler for tiden på AGF's venstre wingback, og det var også tilfældet fredag, hvor han var indblandet i gæsternes tre første scoringer.

Efter et kvarter slog Links et indlæg fra venstre, som AaB-defensiven ikke fik clearet, og så sparkede midtbanespilleren Mads Emil Madsen den løse bold i netmaskerne.

En håndfuld minutter senere udnyttede Links vinden og drejede på fremragende vis et frispark fra langt ude i højre side ind bag AaB-keeper og 24-årige fødselar Vincent Müller.

AaB var tydeligt rystet, og AGF truede flere gange med at stikke kniven yderligere ind, inden det efter 38 minutter lykkedes.

Et hjørnespark fra Links blev forlænget og ved bageste stolpe dukkede Patrick Mortensen op og stangede kuglen i rusen.

AaB-træner Menno van Dam reagerede med hele fire udskiftninger i pausen, hvilket blandt andet kostede den 19-årige midtbanespiller Kasper Davidsen en plads, efter at han i første halvleg havde flirtet med et rødt kort.

De friske kræfter og medvinden gav en klart forbedret anden halvleg af nordjyderne, men spændende blev det aldrig.

Rutinerede Nicklas Helenius misbrugte midtvejs gennem anden halvleg værternes med afstand største chance, da han sparkede forbi bolden.

Og i stedet for aalborgensisk pynt blev det 0-4, da Frederik Brandhof fremtvang et straffespark, som anfører Mortensen sikkert omsatte til slutresultatet.

/ritzau/



Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Lerager taler ud om FCK-brud

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Voldsomt transferønske til FCK

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram