Magtdemonstration: AGF smadrede AaB

AGF indtager førstepladsen i Superligaen efter en overbevisende 4-0-sejr over AaB på udebane.



Fire sejre i træk med en samlet målscore på 14-1.

Det er bundlinjen for AGF efter fredagens overbevisende 4-0-sejr over oprykkeren AaB på udebane i en vindblæst affære.

De højtflyvende gæster havde vinden i ryggen i første halvleg og gik til pause med en solid 3-0-føring efter træffere af Mads Emil Madsen, Gift Links og Patrick Mortensen.

I en mere lige og åben anden halvleg lukkede brandvarme Mortensen ballet på et straffespark med sin sjette scoring i de seneste fire kampe.

AGF indtager med de tre nyhøstede point førstepladsen i Superligaen med 13 point efter seks kampe. Flere hold kan dog skubbe østjyderne ned i tabellen i løbet af weekenden.

AaB indtager ottendepladsen med seks point for seks kampe. Langt mere bekymrende end placeringen er imidlertid den aktuelle form med to klare nederlag på eget græs efter 0-4 mod Brøndby i sidste runde.

Sydafrikanske Gift Links sprudler for tiden på AGF's venstre wingback, og det var også tilfældet fredag, hvor han var indblandet i gæsternes tre første scoringer.

Efter et kvarter slog Links et indlæg fra venstre, som AaB-defensiven ikke fik clearet, og så sparkede midtbanespilleren Mads Emil Madsen den løse bold i netmaskerne.

En håndfuld minutter senere udnyttede Links vinden og drejede på fremragende vis et frispark fra langt ude i højre side ind bag AaB-keeper og 24-årige fødselar Vincent Müller.

AaB var tydeligt rystet, og AGF truede flere gange med at stikke kniven yderligere ind, inden det efter 38 minutter lykkedes.

Et hjørnespark fra Links blev forlænget og ved bageste stolpe dukkede Patrick Mortensen op og stangede kuglen i rusen.

AaB-træner Menno van Dam reagerede med hele fire udskiftninger i pausen, hvilket blandt andet kostede den 19-årige midtbanespiller Kasper Davidsen en plads, efter at han i første halvleg havde flirtet med et rødt kort.

De friske kræfter og medvinden gav en klart forbedret anden halvleg af nordjyderne, men spændende blev det aldrig.

Rutinerede Nicklas Helenius misbrugte midtvejs gennem anden halvleg værternes med afstand største chance, da han sparkede forbi bolden.

Og i stedet for aalborgensisk pynt blev det 0-4, da Frederik Brandhof fremtvang et straffespark, som anfører Mortensen sikkert omsatte til slutresultatet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Nu er de færdige i Superligaen

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion