Magtdemonstration: AGF smadrede AaB

AGF indtager førstepladsen i Superligaen efter en overbevisende 4-0-sejr over AaB på udebane.



Fire sejre i træk med en samlet målscore på 14-1.

Det er bundlinjen for AGF efter fredagens overbevisende 4-0-sejr over oprykkeren AaB på udebane i en vindblæst affære.

De højtflyvende gæster havde vinden i ryggen i første halvleg og gik til pause med en solid 3-0-føring efter træffere af Mads Emil Madsen, Gift Links og Patrick Mortensen.

I en mere lige og åben anden halvleg lukkede brandvarme Mortensen ballet på et straffespark med sin sjette scoring i de seneste fire kampe.

AGF indtager med de tre nyhøstede point førstepladsen i Superligaen med 13 point efter seks kampe. Flere hold kan dog skubbe østjyderne ned i tabellen i løbet af weekenden.

AaB indtager ottendepladsen med seks point for seks kampe. Langt mere bekymrende end placeringen er imidlertid den aktuelle form med to klare nederlag på eget græs efter 0-4 mod Brøndby i sidste runde.

Sydafrikanske Gift Links sprudler for tiden på AGF's venstre wingback, og det var også tilfældet fredag, hvor han var indblandet i gæsternes tre første scoringer.

Efter et kvarter slog Links et indlæg fra venstre, som AaB-defensiven ikke fik clearet, og så sparkede midtbanespilleren Mads Emil Madsen den løse bold i netmaskerne.

En håndfuld minutter senere udnyttede Links vinden og drejede på fremragende vis et frispark fra langt ude i højre side ind bag AaB-keeper og 24-årige fødselar Vincent Müller.

AaB var tydeligt rystet, og AGF truede flere gange med at stikke kniven yderligere ind, inden det efter 38 minutter lykkedes.

Et hjørnespark fra Links blev forlænget og ved bageste stolpe dukkede Patrick Mortensen op og stangede kuglen i rusen.

AaB-træner Menno van Dam reagerede med hele fire udskiftninger i pausen, hvilket blandt andet kostede den 19-årige midtbanespiller Kasper Davidsen en plads, efter at han i første halvleg havde flirtet med et rødt kort.

De friske kræfter og medvinden gav en klart forbedret anden halvleg af nordjyderne, men spændende blev det aldrig.

Rutinerede Nicklas Helenius misbrugte midtvejs gennem anden halvleg værternes med afstand største chance, da han sparkede forbi bolden.

Og i stedet for aalborgensisk pynt blev det 0-4, da Frederik Brandhof fremtvang et straffespark, som anfører Mortensen sikkert omsatte til slutresultatet.

/ritzau/





‘Sur over Brøndby-transfer’


‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby