Fire sejre i træk med en samlet målscore på 14-1.
Det er bundlinjen for AGF efter fredagens overbevisende 4-0-sejr over oprykkeren AaB på udebane i en vindblæst affære.
De højtflyvende gæster havde vinden i ryggen i første halvleg og gik til pause med en solid 3-0-føring efter træffere af Mads Emil Madsen, Gift Links og Patrick Mortensen.
I en mere lige og åben anden halvleg lukkede brandvarme Mortensen ballet på et straffespark med sin sjette scoring i de seneste fire kampe.
AGF indtager med de tre nyhøstede point førstepladsen i Superligaen med 13 point efter seks kampe. Flere hold kan dog skubbe østjyderne ned i tabellen i løbet af weekenden.
AaB indtager ottendepladsen med seks point for seks kampe. Langt mere bekymrende end placeringen er imidlertid den aktuelle form med to klare nederlag på eget græs efter 0-4 mod Brøndby i sidste runde.
Sydafrikanske Gift Links sprudler for tiden på AGF's venstre wingback, og det var også tilfældet fredag, hvor han var indblandet i gæsternes tre første scoringer.
Efter et kvarter slog Links et indlæg fra venstre, som AaB-defensiven ikke fik clearet, og så sparkede midtbanespilleren Mads Emil Madsen den løse bold i netmaskerne.
En håndfuld minutter senere udnyttede Links vinden og drejede på fremragende vis et frispark fra langt ude i højre side ind bag AaB-keeper og 24-årige fødselar Vincent Müller.
AaB var tydeligt rystet, og AGF truede flere gange med at stikke kniven yderligere ind, inden det efter 38 minutter lykkedes.
Et hjørnespark fra Links blev forlænget og ved bageste stolpe dukkede Patrick Mortensen op og stangede kuglen i rusen.
AaB-træner Menno van Dam reagerede med hele fire udskiftninger i pausen, hvilket blandt andet kostede den 19-årige midtbanespiller Kasper Davidsen en plads, efter at han i første halvleg havde flirtet med et rødt kort.
De friske kræfter og medvinden gav en klart forbedret anden halvleg af nordjyderne, men spændende blev det aldrig.
Rutinerede Nicklas Helenius misbrugte midtvejs gennem anden halvleg værternes med afstand største chance, da han sparkede forbi bolden.
Og i stedet for aalborgensisk pynt blev det 0-4, da Frederik Brandhof fremtvang et straffespark, som anfører Mortensen sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander