Hørte om Brøndby-chok fra ven: ‘Har jeg set hvad?’

Brøndbys anfører Jacob Rasmussen hørte om Carsten V. Jensens stop fra en kammerat tirsdag eftermiddag.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF leverede ugens nyhedsbombe tirsdag, da klubben pludselig kunne udsende en selskabsmeddelelse om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen stopper i klubben med øjeblikkelig virkning.

Brøndby-spillerne havde træningsfri og var derfor blot derhjemme.

Og dér fik anfører Jacob Rasmussen nyheden overbragt af en af sine kammerater, fortæller han torsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Jeg sad derhjemme, og så var der en kammerat, der ringede og spurgte, om jeg havde set det. Så sagde jeg: “Nej, har jeg set hvad?”

– “I har ikke nogen sportsdirektør”, sagde han så. Og så blev det offentliggjort fra klubben også. Så har vi en gruppe, hvor vi skriver og kan læse forskellige ting inde i. Nu er jeg ikke så meget på telefonen, når jeg er fri, så jeg havde ikke læst det, før han ringede til mig, og det var sådan, det skete, siger Jacob Rasmussen.

Kom det bag på dig?

– Jeg tror, det kom bag på alle sammen. Det kom lidt som en overraskelse. Det er ikke sådan, at vi som spillergruppe har fået nogen oplysninger, som man kunne arbejde på, og det er ikke sådan, at vi har haft indikationer om, at det var noget, der var på tale. Så jeg tror, vi var lige så overraskede som alle jer.

Han fortæller også, at han havde et ganske fint forhold til Carsten V. Jensen, som for lidt over et år siden hentede Jacob Rasmussen til Brøndby. 

– Mig og “CV” har et rigtig fint forhold, men vi er ikke ude at drikke kaffe hver dag efter træning og spiser middag og sådan noget. Det har været mere på professionelt plan. Jeg har været fint tilfreds med ham, og jeg synes, han har gjort et godt stykke arbejde. Det er jo altid ærgerligt, når en person, man har et godt arbejdsforhold med, forlader en klub, siger Brøndby-anføreren og tilføjer om dagens træning:

– Det er lidt som en normal træningsdag, ikke? Man tænker ikke rigtig over det, når vi render rundt ude på banen. Det er heller ikke, fordi vores dagligdag havde super meget med “CV”. Han var der fra tid til anden, men han var jo mest inde på kontoret, så det var ikke en skikkelse, vi ser hver dag. Så på den måde, er det ikke noget, man kan mærke. Det er jo sådan, det nu engang er i fodbold.

Carsten V. Jensen, 61 år, nåede at være lige over fem år i Brøndby IF.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Store navne kan forlade Brøndby IF

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Johannes Hoff Thorup er på listen

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FC København nærmer sig Ilyas Houira

De er herbstmeister

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Amorim: Vi var det bedste hold

Barcelona rykker fra

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr