Hørte om Brøndby-chok fra ven: ‘Har jeg set hvad?’

Brøndbys anfører Jacob Rasmussen hørte om Carsten V. Jensens stop fra en kammerat tirsdag eftermiddag.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF leverede ugens nyhedsbombe tirsdag, da klubben pludselig kunne udsende en selskabsmeddelelse om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen stopper i klubben med øjeblikkelig virkning.

Brøndby-spillerne havde træningsfri og var derfor blot derhjemme.

Og dér fik anfører Jacob Rasmussen nyheden overbragt af en af sine kammerater, fortæller han torsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Jeg sad derhjemme, og så var der en kammerat, der ringede og spurgte, om jeg havde set det. Så sagde jeg: “Nej, har jeg set hvad?”

– “I har ikke nogen sportsdirektør”, sagde han så. Og så blev det offentliggjort fra klubben også. Så har vi en gruppe, hvor vi skriver og kan læse forskellige ting inde i. Nu er jeg ikke så meget på telefonen, når jeg er fri, så jeg havde ikke læst det, før han ringede til mig, og det var sådan, det skete, siger Jacob Rasmussen.

Kom det bag på dig?

– Jeg tror, det kom bag på alle sammen. Det kom lidt som en overraskelse. Det er ikke sådan, at vi som spillergruppe har fået nogen oplysninger, som man kunne arbejde på, og det er ikke sådan, at vi har haft indikationer om, at det var noget, der var på tale. Så jeg tror, vi var lige så overraskede som alle jer.

Han fortæller også, at han havde et ganske fint forhold til Carsten V. Jensen, som for lidt over et år siden hentede Jacob Rasmussen til Brøndby. 

– Mig og “CV” har et rigtig fint forhold, men vi er ikke ude at drikke kaffe hver dag efter træning og spiser middag og sådan noget. Det har været mere på professionelt plan. Jeg har været fint tilfreds med ham, og jeg synes, han har gjort et godt stykke arbejde. Det er jo altid ærgerligt, når en person, man har et godt arbejdsforhold med, forlader en klub, siger Brøndby-anføreren og tilføjer om dagens træning:

– Det er lidt som en normal træningsdag, ikke? Man tænker ikke rigtig over det, når vi render rundt ude på banen. Det er heller ikke, fordi vores dagligdag havde super meget med “CV”. Han var der fra tid til anden, men han var jo mest inde på kontoret, så det var ikke en skikkelse, vi ser hver dag. Så på den måde, er det ikke noget, man kan mærke. Det er jo sådan, det nu engang er i fodbold.

Carsten V. Jensen, 61 år, nåede at være lige over fem år i Brøndby IF.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Landstræner håber på Messi

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det er en gave for Danmark’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

– Hele holdet er trygge ved ham

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højbjerg overvejer stor beslutning

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’