Hørte om Brøndby-chok fra ven: ‘Har jeg set hvad?’

Brøndbys anfører Jacob Rasmussen hørte om Carsten V. Jensens stop fra en kammerat tirsdag eftermiddag.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF leverede ugens nyhedsbombe tirsdag, da klubben pludselig kunne udsende en selskabsmeddelelse om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen stopper i klubben med øjeblikkelig virkning.

Brøndby-spillerne havde træningsfri og var derfor blot derhjemme.

Og dér fik anfører Jacob Rasmussen nyheden overbragt af en af sine kammerater, fortæller han torsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Jeg sad derhjemme, og så var der en kammerat, der ringede og spurgte, om jeg havde set det. Så sagde jeg: “Nej, har jeg set hvad?”

– “I har ikke nogen sportsdirektør”, sagde han så. Og så blev det offentliggjort fra klubben også. Så har vi en gruppe, hvor vi skriver og kan læse forskellige ting inde i. Nu er jeg ikke så meget på telefonen, når jeg er fri, så jeg havde ikke læst det, før han ringede til mig, og det var sådan, det skete, siger Jacob Rasmussen.

Kom det bag på dig?

– Jeg tror, det kom bag på alle sammen. Det kom lidt som en overraskelse. Det er ikke sådan, at vi som spillergruppe har fået nogen oplysninger, som man kunne arbejde på, og det er ikke sådan, at vi har haft indikationer om, at det var noget, der var på tale. Så jeg tror, vi var lige så overraskede som alle jer.

Han fortæller også, at han havde et ganske fint forhold til Carsten V. Jensen, som for lidt over et år siden hentede Jacob Rasmussen til Brøndby. 

– Mig og “CV” har et rigtig fint forhold, men vi er ikke ude at drikke kaffe hver dag efter træning og spiser middag og sådan noget. Det har været mere på professionelt plan. Jeg har været fint tilfreds med ham, og jeg synes, han har gjort et godt stykke arbejde. Det er jo altid ærgerligt, når en person, man har et godt arbejdsforhold med, forlader en klub, siger Brøndby-anføreren og tilføjer om dagens træning:

– Det er lidt som en normal træningsdag, ikke? Man tænker ikke rigtig over det, når vi render rundt ude på banen. Det er heller ikke, fordi vores dagligdag havde super meget med “CV”. Han var der fra tid til anden, men han var jo mest inde på kontoret, så det var ikke en skikkelse, vi ser hver dag. Så på den måde, er det ikke noget, man kan mærke. Det er jo sådan, det nu engang er i fodbold.

Carsten V. Jensen, 61 år, nåede at være lige over fem år i Brøndby IF.





Mathias Zanka går viralt




LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FIFA åbner sag mod Spanien

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining