BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF leverede ugens nyhedsbombe tirsdag, da klubben pludselig kunne udsende en selskabsmeddelelse om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen stopper i klubben med øjeblikkelig virkning.
Brøndby-spillerne havde træningsfri og var derfor blot derhjemme.
Og dér fik anfører Jacob Rasmussen nyheden overbragt af en af sine kammerater, fortæller han torsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Jeg sad derhjemme, og så var der en kammerat, der ringede og spurgte, om jeg havde set det. Så sagde jeg: “Nej, har jeg set hvad?”
– “I har ikke nogen sportsdirektør”, sagde han så. Og så blev det offentliggjort fra klubben også. Så har vi en gruppe, hvor vi skriver og kan læse forskellige ting inde i. Nu er jeg ikke så meget på telefonen, når jeg er fri, så jeg havde ikke læst det, før han ringede til mig, og det var sådan, det skete, siger Jacob Rasmussen.
Kom det bag på dig?
– Jeg tror, det kom bag på alle sammen. Det kom lidt som en overraskelse. Det er ikke sådan, at vi som spillergruppe har fået nogen oplysninger, som man kunne arbejde på, og det er ikke sådan, at vi har haft indikationer om, at det var noget, der var på tale. Så jeg tror, vi var lige så overraskede som alle jer.
Han fortæller også, at han havde et ganske fint forhold til Carsten V. Jensen, som for lidt over et år siden hentede Jacob Rasmussen til Brøndby.
– Mig og “CV” har et rigtig fint forhold, men vi er ikke ude at drikke kaffe hver dag efter træning og spiser middag og sådan noget. Det har været mere på professionelt plan. Jeg har været fint tilfreds med ham, og jeg synes, han har gjort et godt stykke arbejde. Det er jo altid ærgerligt, når en person, man har et godt arbejdsforhold med, forlader en klub, siger Brøndby-anføreren og tilføjer om dagens træning:
– Det er lidt som en normal træningsdag, ikke? Man tænker ikke rigtig over det, når vi render rundt ude på banen. Det er heller ikke, fordi vores dagligdag havde super meget med “CV”. Han var der fra tid til anden, men han var jo mest inde på kontoret, så det var ikke en skikkelse, vi ser hver dag. Så på den måde, er det ikke noget, man kan mærke. Det er jo sådan, det nu engang er i fodbold.
Carsten V. Jensen, 61 år, nåede at være lige over fem år i Brøndby IF.
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
MEDIE
Jonas Wind er i København
– Det har man nok aldrig set før
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM