Hørte om Brøndby-chok fra ven: ‘Har jeg set hvad?’

Brøndbys anfører Jacob Rasmussen hørte om Carsten V. Jensens stop fra en kammerat tirsdag eftermiddag.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF leverede ugens nyhedsbombe tirsdag, da klubben pludselig kunne udsende en selskabsmeddelelse om, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen stopper i klubben med øjeblikkelig virkning.

Brøndby-spillerne havde træningsfri og var derfor blot derhjemme.

Og dér fik anfører Jacob Rasmussen nyheden overbragt af en af sine kammerater, fortæller han torsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Jeg sad derhjemme, og så var der en kammerat, der ringede og spurgte, om jeg havde set det. Så sagde jeg: “Nej, har jeg set hvad?”

– “I har ikke nogen sportsdirektør”, sagde han så. Og så blev det offentliggjort fra klubben også. Så har vi en gruppe, hvor vi skriver og kan læse forskellige ting inde i. Nu er jeg ikke så meget på telefonen, når jeg er fri, så jeg havde ikke læst det, før han ringede til mig, og det var sådan, det skete, siger Jacob Rasmussen.

Kom det bag på dig?

– Jeg tror, det kom bag på alle sammen. Det kom lidt som en overraskelse. Det er ikke sådan, at vi som spillergruppe har fået nogen oplysninger, som man kunne arbejde på, og det er ikke sådan, at vi har haft indikationer om, at det var noget, der var på tale. Så jeg tror, vi var lige så overraskede som alle jer.

Han fortæller også, at han havde et ganske fint forhold til Carsten V. Jensen, som for lidt over et år siden hentede Jacob Rasmussen til Brøndby. 

– Mig og “CV” har et rigtig fint forhold, men vi er ikke ude at drikke kaffe hver dag efter træning og spiser middag og sådan noget. Det har været mere på professionelt plan. Jeg har været fint tilfreds med ham, og jeg synes, han har gjort et godt stykke arbejde. Det er jo altid ærgerligt, når en person, man har et godt arbejdsforhold med, forlader en klub, siger Brøndby-anføreren og tilføjer om dagens træning:

– Det er lidt som en normal træningsdag, ikke? Man tænker ikke rigtig over det, når vi render rundt ude på banen. Det er heller ikke, fordi vores dagligdag havde super meget med “CV”. Han var der fra tid til anden, men han var jo mest inde på kontoret, så det var ikke en skikkelse, vi ser hver dag. Så på den måde, er det ikke noget, man kan mærke. Det er jo sådan, det nu engang er i fodbold.

Carsten V. Jensen, 61 år, nåede at være lige over fem år i Brøndby IF.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger