Der er flere salgsemner hos bronzevinderne Silkeborg IF, og det nok varmeste emne er Rasmus Carstensen, der har været en stjerne på højrebacken og samtidig er blevet dansk U21-landsholdsspiller.
Mens der skrives en hel del om hans fremtid, tager den 21-årige højre back imidlertid situationen helt roligt.
– Jamen, selvfølgelig er der et vindue åbent og sådan, men det er ikke fordi jeg går og har en masse tanker om, hvad der skal ske. Det tager jeg meget stille og roligt, og hvis der skulle komme noget, må jeg se på det, og klubben må se på det, og sådan er det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet.
Har du hørt fra din agent om noget konkret endnu?
– Ja, jeg ved, at der ikke er noget konkret. Men jeg snakker med min agent jævnligt om alt, der nu skal snakkes om. Fodbold, livet, hvordan jeg har det, hvordan min ferie var og sådan.
Tidligere har Ekstra Bladet skrevet om interesse fra den tyske Bundesliga, og at Silkeborg IF vil kræve godt 22,5 millioner kroner for Rasmus Carstensen. I så fald kan han overgå Kasper Dolberg, der skiftede til Ajax for i alt 20 millioner, og dermed blive SIF’s største salg nogensinde.
– Jeg læste det også godt, og jeg tænkte, “Hold da kæft. Det er fandeme mange penge for mig”. Jeg er da lidt benovet over, at der står, at der skal så meget til for at købe mig fri, men det ved jeg ikke, hvor I medier har fra. Det er ikke noget, jeg ved noget om, fortæller Rasmus Carstensen.
Står i dilemma
U21-landsholdsspilleren står imidlertid ligesom sine holdkammerater med dilemmaet om, hvorvidt han skal skifte nu, eller om han skal tage efteråret, der byder på otte europæiske kampe for SIF, med.
– Selvfølglig. Jeg kan kun snakke for mig selv, men det er noget, jeg tænker over. Europæisk fodbold med Silkeborg er ikke sket i flere årtier, så selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Men jeg ved, at SIF har et slagkraftigt hold, siger han.
I første omgang er Rasmus Carstensen dog en del af det slagkraftige Silkeborg IF-hold, der mandag viste, at de stadig er et godt hold, idet bronzevinderne besejrede FC København i sommerens første testkamp.
– Fedt at være tilbage, fedt at vinde en kamp, fedt at spille igen. Det var lidt hårdt for mig. Jeg mødte ind i går (søndag, red.) og trænede første gang med holdet, og så spillede jeg 45 minutter for holdet i dag i den her varme. Det var en hård dag, men fedt at vinde, lyder det fra Silkeborg-stjernen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
