Der er flere salgsemner hos bronzevinderne Silkeborg IF, og det nok varmeste emne er Rasmus Carstensen, der har været en stjerne på højrebacken og samtidig er blevet dansk U21-landsholdsspiller.
Mens der skrives en hel del om hans fremtid, tager den 21-årige højre back imidlertid situationen helt roligt.
– Jamen, selvfølgelig er der et vindue åbent og sådan, men det er ikke fordi jeg går og har en masse tanker om, hvad der skal ske. Det tager jeg meget stille og roligt, og hvis der skulle komme noget, må jeg se på det, og klubben må se på det, og sådan er det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet.
Har du hørt fra din agent om noget konkret endnu?
– Ja, jeg ved, at der ikke er noget konkret. Men jeg snakker med min agent jævnligt om alt, der nu skal snakkes om. Fodbold, livet, hvordan jeg har det, hvordan min ferie var og sådan.
Tidligere har Ekstra Bladet skrevet om interesse fra den tyske Bundesliga, og at Silkeborg IF vil kræve godt 22,5 millioner kroner for Rasmus Carstensen. I så fald kan han overgå Kasper Dolberg, der skiftede til Ajax for i alt 20 millioner, og dermed blive SIF’s største salg nogensinde.
– Jeg læste det også godt, og jeg tænkte, “Hold da kæft. Det er fandeme mange penge for mig”. Jeg er da lidt benovet over, at der står, at der skal så meget til for at købe mig fri, men det ved jeg ikke, hvor I medier har fra. Det er ikke noget, jeg ved noget om, fortæller Rasmus Carstensen.
Står i dilemma
U21-landsholdsspilleren står imidlertid ligesom sine holdkammerater med dilemmaet om, hvorvidt han skal skifte nu, eller om han skal tage efteråret, der byder på otte europæiske kampe for SIF, med.
– Selvfølglig. Jeg kan kun snakke for mig selv, men det er noget, jeg tænker over. Europæisk fodbold med Silkeborg er ikke sket i flere årtier, så selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Men jeg ved, at SIF har et slagkraftigt hold, siger han.
I første omgang er Rasmus Carstensen dog en del af det slagkraftige Silkeborg IF-hold, der mandag viste, at de stadig er et godt hold, idet bronzevinderne besejrede FC København i sommerens første testkamp.
– Fedt at være tilbage, fedt at vinde en kamp, fedt at spille igen. Det var lidt hårdt for mig. Jeg mødte ind i går (søndag, red.) og trænede første gang med holdet, og så spillede jeg 45 minutter for holdet i dag i den her varme. Det var en hård dag, men fedt at vinde, lyder det fra Silkeborg-stjernen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Eriksen ude med hård kritik
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
