Der er flere salgsemner hos bronzevinderne Silkeborg IF, og det nok varmeste emne er Rasmus Carstensen, der har været en stjerne på højrebacken og samtidig er blevet dansk U21-landsholdsspiller.
Mens der skrives en hel del om hans fremtid, tager den 21-årige højre back imidlertid situationen helt roligt.
– Jamen, selvfølgelig er der et vindue åbent og sådan, men det er ikke fordi jeg går og har en masse tanker om, hvad der skal ske. Det tager jeg meget stille og roligt, og hvis der skulle komme noget, må jeg se på det, og klubben må se på det, og sådan er det, siger Rasmus Carstensen til Tipsbladet.
Har du hørt fra din agent om noget konkret endnu?
– Ja, jeg ved, at der ikke er noget konkret. Men jeg snakker med min agent jævnligt om alt, der nu skal snakkes om. Fodbold, livet, hvordan jeg har det, hvordan min ferie var og sådan.
Tidligere har Ekstra Bladet skrevet om interesse fra den tyske Bundesliga, og at Silkeborg IF vil kræve godt 22,5 millioner kroner for Rasmus Carstensen. I så fald kan han overgå Kasper Dolberg, der skiftede til Ajax for i alt 20 millioner, og dermed blive SIF’s største salg nogensinde.
– Jeg læste det også godt, og jeg tænkte, “Hold da kæft. Det er fandeme mange penge for mig”. Jeg er da lidt benovet over, at der står, at der skal så meget til for at købe mig fri, men det ved jeg ikke, hvor I medier har fra. Det er ikke noget, jeg ved noget om, fortæller Rasmus Carstensen.
Står i dilemma
U21-landsholdsspilleren står imidlertid ligesom sine holdkammerater med dilemmaet om, hvorvidt han skal skifte nu, eller om han skal tage efteråret, der byder på otte europæiske kampe for SIF, med.
– Selvfølglig. Jeg kan kun snakke for mig selv, men det er noget, jeg tænker over. Europæisk fodbold med Silkeborg er ikke sket i flere årtier, så selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Men jeg ved, at SIF har et slagkraftigt hold, siger han.
I første omgang er Rasmus Carstensen dog en del af det slagkraftige Silkeborg IF-hold, der mandag viste, at de stadig er et godt hold, idet bronzevinderne besejrede FC København i sommerens første testkamp.
– Fedt at være tilbage, fedt at vinde en kamp, fedt at spille igen. Det var lidt hårdt for mig. Jeg mødte ind i går (søndag, red.) og trænede første gang med holdet, og så spillede jeg 45 minutter for holdet i dag i den her varme. Det var en hård dag, men fedt at vinde, lyder det fra Silkeborg-stjernen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Kæmpe nyhed i udlandet
Danske stjerner kan være fortid
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
