– Hold kæft, hvor er han god!

Målmand Jonas Lössl er dybt imponeret over holdkammerat og Superliga-topscorer Gustav Isaksen. Ikke mindst over offensivspillerens væremåde uden for banen.



Han er ikke helt klar til landsholdet endnu, hvor der fortsat er andre, der er foran Gustav Isaksen, men landstræner Kasper Hjulmand har bemærket FC Midtjyllands 22-årige profil, der har lavet 18 mål i denne sæson – 14 i foråret.

Mens han stadig mangler at bevise sig i rødt og hvidt, er han hos ulvene godt i gang med at slå de sidste søm i, inden der kan vente et stort skifte til udlandet.

Offensivspilleren spiller måske sin sidste kamp for FC Midtjylland fredag, hvor man møder Viborg FF på udebane i en afgørende kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen.

Og FCM's målmand Jonas Lössl er meget imponeret over, hvad der er blevet leveret fra den unge ulv.

– Jeg synes i den grad, at det tegner til at blive en god næste sæson for os. Det kunne være super fedt at beholde ham, siger Jonas Lössl til Tipsbladet, inden han slår over i en mere alvorlig tone – velvidende, at Isaksen meget vel kan blive solgt denne sommer:

– Ej, han har gjort det fremragende. Hold kæft, hvor er han god! På alle punkter – også uden for banen. Det er den historie, der også skal fortælles om ham, for alle kan se hans  kvaliteter på banen og det slutprodukt, han har fået på, men ikke nok med det, så fylder han også meget for os med sit humør.

– Svend Graversen omtalte ham for nyligt og sagde, at Gustav er Gustav. Så er det lige meget, om han har scoret tre mål eller spillet ad helvede til. Når man møder ham ude på vejen, i privaten, eller hvor man møder ham, så er han Gustav. Og det er rigtig godt.

Isaksen har længe været anset som et af dansk fodbolds største talenter. 

Som meget ung blev han kendt, da han med scoringer var afgørende i at sende Manchester United ud af Youth League. Siden kom rygter om transfer til en stor klub, men Isaksen valgte at blive i Ikast og Herning. 

I stedet har han brugt nogle år på at få sit gennembrud, og i denne sæson åbnede han døren vid gab til det store fodboldeuropa, da han i en dansk fodbolds bedste enkeltstående præstationer i en Europa-kamp var ustyrlig i en sejr på 5-1 over SS Lazio.

Siden er fulgt et forår, hvor han bare har scoret det ene mål efter det andet.

Så hvor langt kan han nå? Spørgsmålet er oplagt til en mand som Jonas Lössl, der har spillet en A-landskamp og været på kontrakt i Ligue 1, Bundesligaen og Premier League.

– Det ser jeg for lidt fodbold til at vurdere, men jeg håber, han kan tage det hele vejen. Det handler ikke kun om de kvaliteter, han har på banen, men jeg kan sige, at han ligger lunt i svinget, og han har en god base med det arbejde, han leverer hver dag.

– Den type, han er, og det, han leverer til holdet, vidner om, at han burde have gode chancer for at tage den hele vejen. Og når jeg siger hele vejen, så mener jeg at få en flot landsholdskarriere og spille i de bedste ligaer i verden. Det håber jeg, han kan. Men det er svært at sige nu, siger Jonas Lössl.

Så lidt en karriere som dig, der også har været i store ligaer i udlandet?

– Han skal stile efter flere landskampe, siger Lössl med et glimt i øjet.

Jonas Lössls eneste landskamp kom i en testkamp mod Skotland i 2016 – det var Åge Hareides bare anden kamp i spidsen for Danmark. Det endte med et nederlag på 0-1, og Jonas Lössl spillede anden halvleg, hvor Danmark var bagud, da han kom på banen.

Gustav Isaksen har stadig sin første A-landskamp til gode. 



Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Steve Coopers højre hånd afviser

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Hylder ny United-spiller

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget