Holder øje: BIF-profil sammenlignes med Eriksen

Flere udenlandske klubber, heraf to fra Italien, følger med i, hvordan det går Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Det er muligt, at Jesper Lindstrøm har udsigt til en knæ-operation, men det lader ikke til, at det har gjort udlandet mindre interesseret i Brøndby-profilen. Både Bologna og Sampdoria holder øje med ham for tiden.

Det skriver det italienske medie Calciomercato.

Her bliver der peget på, at de to italienske klubber begge holder blikket rettet på midtbanespilleren, som bliver omtalt som en Christian Eriksen-type, som er god til at læse situationerne på banen, så han kan få den bedste position på banen.

Desuden bliver Lindstrøm beskrevet som en meget moderne og perfekt spiller til den rolle, osm han ser ud til at kunne få, hvis det bliver til et skifte til Serie A.

Både i Sampdoria og Bologna er det desuden værd at bemærke, at de begge steder har hentet danskere med succes i de seneste år. Hos Sampdoria er det Mikkel Damsgaard, mens Bologna har nydt godt af tilgangen af Andreas Skov Olsen.

Det er ikke første gang, at rygter om et skifte til Italien er oppe og vende for Lindstrøm, som har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2023.

I løbet af denne sæson har Jesper Lindstrøm modtaget prisen som efterårets Profil i Tipsbladet, og det er da også blevet til mål og assister på samlebånd for den unge dansker, som altså kan blive den næste af slagsen i italiensk fodbold.

Lindstrøm selv har desuden åbnet op om, at der er en bestemt klub, som han aldrig vil skifte til. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Brøndby-boss teaser for transfer



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tottenham-flop i stor transfer

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Franco Baresi er død

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring