Holder øje: BIF-profil sammenlignes med Eriksen

Flere udenlandske klubber, heraf to fra Italien, følger med i, hvordan det går Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Det er muligt, at Jesper Lindstrøm har udsigt til en knæ-operation, men det lader ikke til, at det har gjort udlandet mindre interesseret i Brøndby-profilen. Både Bologna og Sampdoria holder øje med ham for tiden.

Det skriver det italienske medie Calciomercato.

Her bliver der peget på, at de to italienske klubber begge holder blikket rettet på midtbanespilleren, som bliver omtalt som en Christian Eriksen-type, som er god til at læse situationerne på banen, så han kan få den bedste position på banen.

Desuden bliver Lindstrøm beskrevet som en meget moderne og perfekt spiller til den rolle, osm han ser ud til at kunne få, hvis det bliver til et skifte til Serie A.

Både i Sampdoria og Bologna er det desuden værd at bemærke, at de begge steder har hentet danskere med succes i de seneste år. Hos Sampdoria er det Mikkel Damsgaard, mens Bologna har nydt godt af tilgangen af Andreas Skov Olsen.

Det er ikke første gang, at rygter om et skifte til Italien er oppe og vende for Lindstrøm, som har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2023.

I løbet af denne sæson har Jesper Lindstrøm modtaget prisen som efterårets Profil i Tipsbladet, og det er da også blevet til mål og assister på samlebånd for den unge dansker, som altså kan blive den næste af slagsen i italiensk fodbold.

Lindstrøm selv har desuden åbnet op om, at der er en bestemt klub, som han aldrig vil skifte til. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’