Holder øje: BIF-profil sammenlignes med Eriksen

Flere udenlandske klubber, heraf to fra Italien, følger med i, hvordan det går Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Det er muligt, at Jesper Lindstrøm har udsigt til en knæ-operation, men det lader ikke til, at det har gjort udlandet mindre interesseret i Brøndby-profilen. Både Bologna og Sampdoria holder øje med ham for tiden.

Det skriver det italienske medie Calciomercato.

Her bliver der peget på, at de to italienske klubber begge holder blikket rettet på midtbanespilleren, som bliver omtalt som en Christian Eriksen-type, som er god til at læse situationerne på banen, så han kan få den bedste position på banen.

Desuden bliver Lindstrøm beskrevet som en meget moderne og perfekt spiller til den rolle, osm han ser ud til at kunne få, hvis det bliver til et skifte til Serie A.

Både i Sampdoria og Bologna er det desuden værd at bemærke, at de begge steder har hentet danskere med succes i de seneste år. Hos Sampdoria er det Mikkel Damsgaard, mens Bologna har nydt godt af tilgangen af Andreas Skov Olsen.

Det er ikke første gang, at rygter om et skifte til Italien er oppe og vende for Lindstrøm, som har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2023.

I løbet af denne sæson har Jesper Lindstrøm modtaget prisen som efterårets Profil i Tipsbladet, og det er da også blevet til mål og assister på samlebånd for den unge dansker, som altså kan blive den næste af slagsen i italiensk fodbold.

Lindstrøm selv har desuden åbnet op om, at der er en bestemt klub, som han aldrig vil skifte til. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Tager skylden for misset Champions League

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Kommer med frækt bud på dansk mester

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie