Holder øje: BIF-profil sammenlignes med Eriksen

Flere udenlandske klubber, heraf to fra Italien, følger med i, hvordan det går Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Det er muligt, at Jesper Lindstrøm har udsigt til en knæ-operation, men det lader ikke til, at det har gjort udlandet mindre interesseret i Brøndby-profilen. Både Bologna og Sampdoria holder øje med ham for tiden.

Det skriver det italienske medie Calciomercato.

Her bliver der peget på, at de to italienske klubber begge holder blikket rettet på midtbanespilleren, som bliver omtalt som en Christian Eriksen-type, som er god til at læse situationerne på banen, så han kan få den bedste position på banen.

Desuden bliver Lindstrøm beskrevet som en meget moderne og perfekt spiller til den rolle, osm han ser ud til at kunne få, hvis det bliver til et skifte til Serie A.

Både i Sampdoria og Bologna er det desuden værd at bemærke, at de begge steder har hentet danskere med succes i de seneste år. Hos Sampdoria er det Mikkel Damsgaard, mens Bologna har nydt godt af tilgangen af Andreas Skov Olsen.

Det er ikke første gang, at rygter om et skifte til Italien er oppe og vende for Lindstrøm, som har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2023.

I løbet af denne sæson har Jesper Lindstrøm modtaget prisen som efterårets Profil i Tipsbladet, og det er da også blevet til mål og assister på samlebånd for den unge dansker, som altså kan blive den næste af slagsen i italiensk fodbold.

Lindstrøm selv har desuden åbnet op om, at der er en bestemt klub, som han aldrig vil skifte til. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

‘Horsens var et helvede’

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Spanien har et ekstra øje på Messi

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’