Landsholdsstjernen Christian Eriksen har store ambitioner for Danmarks deltagelse ved VM i Qatar.
Efter sit hjertestop ved EM sidste år måtte han følge holdkammeraternes sportslige succes fra skærmen, og han var jaloux, da holdet med stærke præstationer spillede sig i EM-semifinalen.
Han håber, at han selv kan være med til at føre holdet mindst lige så langt ved VM i Qatar. Det siger han forud for Danmarks VM-premiere tirsdag mod Tunesien.
– Jeg håber, vi kan nå så langt som muligt. Holdet formåede at nå utroligt langt sidst uden mig, og jeg håber på at kunne hjælpe til, at vi kan nå mindst lige så langt ved VM.
– Jeg var jaloux over ikke at være med i EM-semifinalen, men det var fedt at se drengene nå så langt, som de gjorde, siger Christian Eriksen.
Han mener også, at landsholdet generelt er stærkere nu end for halvandet år siden.
– Forventningerne er steget efter EM, for forventningerne er, at vi kan nå længere, end vi gjorde dengang. Kvaliteten er blevet bedre, end den var ved EM, og jeg synes, der er mere tro på, at vi kan nå langt.
– Kvaliteten er højere, fordi spillerne spiller de rigtige steder, og talentet er større, siger Eriksen.
I sit genoptræningsforløb efter hjertestoppet var VM-slutrunden i Qatar hans ledestjerne.
– VM var et stort mål, efter at jeg vidste, at jeg havde muligheden for at komme tilbage. VM er altid noget særligt. Jeg har prøvet det før og glæder mig bare over at være tilbage igen.
– Det er specielt at være til et VM. Jeg har været til det to gange før, men det er stadig meget specielt. Vi drømmer om noget stort, men tager én kamp ad gangen, siger Eriksen.
Landsholdsanfører Simon Kjær var med til at redde Christian Eriksens liv, da han faldt om 12. juni sidste år. Set i det lys, er det "fuldstændig sindssygt", at de mangeårige landsholdsvenner lidt over 500 dage senere går ind til en ny slutrunde sammen.
– Det er sindssygt tænke på. Det er fuldstændig sindssygt, og det er bare at glæde sig over, at det kan lade sig gøre, siger Simon Kjær.
Eriksen og Kjær har spillet henholdsvis 117 og 121 A-landskampe før VM.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OB henter finsk landsholdsspiller
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER