‘Jaloux’ Christian Eriksen udpeger VM-målsætning

Christian Eriksen går efter som minimum at matche holdkammeraternes EM-bedrift ved VM i Qatar.



Landsholdsstjernen Christian Eriksen har store ambitioner for Danmarks deltagelse ved VM i Qatar.

Efter sit hjertestop ved EM sidste år måtte han følge holdkammeraternes sportslige succes fra skærmen, og han var jaloux, da holdet med stærke præstationer spillede sig i EM-semifinalen.

Han håber, at han selv kan være med til at føre holdet mindst lige så langt ved VM i Qatar. Det siger han forud for Danmarks VM-premiere tirsdag mod Tunesien.

– Jeg håber, vi kan nå så langt som muligt. Holdet formåede at nå utroligt langt sidst uden mig, og jeg håber på at kunne hjælpe til, at vi kan nå mindst lige så langt ved VM.

– Jeg var jaloux over ikke at være med i EM-semifinalen, men det var fedt at se drengene nå så langt, som de gjorde, siger Christian Eriksen.

Han mener også, at landsholdet generelt er stærkere nu end for halvandet år siden.

– Forventningerne er steget efter EM, for forventningerne er, at vi kan nå længere, end vi gjorde dengang. Kvaliteten er blevet bedre, end den var ved EM, og jeg synes, der er mere tro på, at vi kan nå langt.

– Kvaliteten er højere, fordi spillerne spiller de rigtige steder, og talentet er større, siger Eriksen.

I sit genoptræningsforløb efter hjertestoppet var VM-slutrunden i Qatar hans ledestjerne.

– VM var et stort mål, efter at jeg vidste, at jeg havde muligheden for at komme tilbage. VM er altid noget særligt. Jeg har prøvet det før og glæder mig bare over at være tilbage igen.

– Det er specielt at være til et VM. Jeg har været til det to gange før, men det er stadig meget specielt. Vi drømmer om noget stort, men tager én kamp ad gangen, siger Eriksen.

Landsholdsanfører Simon Kjær var med til at redde Christian Eriksens liv, da han faldt om 12. juni sidste år. Set i det lys, er det "fuldstændig sindssygt", at de mangeårige landsholdsvenner lidt over 500 dage senere går ind til en ny slutrunde sammen.

– Det er sindssygt tænke på. Det er fuldstændig sindssygt, og det er bare at glæde sig over, at det kan lade sig gøre, siger Simon Kjær.

Eriksen og Kjær har spillet henholdsvis 117 og 121 A-landskampe før VM.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Crazy transfer: City køber Anderson

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Schweiz – Algeriet

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.