‘Jaloux’ Christian Eriksen udpeger VM-målsætning

Christian Eriksen går efter som minimum at matche holdkammeraternes EM-bedrift ved VM i Qatar.



Landsholdsstjernen Christian Eriksen har store ambitioner for Danmarks deltagelse ved VM i Qatar.

Efter sit hjertestop ved EM sidste år måtte han følge holdkammeraternes sportslige succes fra skærmen, og han var jaloux, da holdet med stærke præstationer spillede sig i EM-semifinalen.

Han håber, at han selv kan være med til at føre holdet mindst lige så langt ved VM i Qatar. Det siger han forud for Danmarks VM-premiere tirsdag mod Tunesien.

– Jeg håber, vi kan nå så langt som muligt. Holdet formåede at nå utroligt langt sidst uden mig, og jeg håber på at kunne hjælpe til, at vi kan nå mindst lige så langt ved VM.

– Jeg var jaloux over ikke at være med i EM-semifinalen, men det var fedt at se drengene nå så langt, som de gjorde, siger Christian Eriksen.

Han mener også, at landsholdet generelt er stærkere nu end for halvandet år siden.

– Forventningerne er steget efter EM, for forventningerne er, at vi kan nå længere, end vi gjorde dengang. Kvaliteten er blevet bedre, end den var ved EM, og jeg synes, der er mere tro på, at vi kan nå langt.

– Kvaliteten er højere, fordi spillerne spiller de rigtige steder, og talentet er større, siger Eriksen.

I sit genoptræningsforløb efter hjertestoppet var VM-slutrunden i Qatar hans ledestjerne.

– VM var et stort mål, efter at jeg vidste, at jeg havde muligheden for at komme tilbage. VM er altid noget særligt. Jeg har prøvet det før og glæder mig bare over at være tilbage igen.

– Det er specielt at være til et VM. Jeg har været til det to gange før, men det er stadig meget specielt. Vi drømmer om noget stort, men tager én kamp ad gangen, siger Eriksen.

Landsholdsanfører Simon Kjær var med til at redde Christian Eriksens liv, da han faldt om 12. juni sidste år. Set i det lys, er det "fuldstændig sindssygt", at de mangeårige landsholdsvenner lidt over 500 dage senere går ind til en ny slutrunde sammen.

– Det er sindssygt tænke på. Det er fuldstændig sindssygt, og det er bare at glæde sig over, at det kan lade sig gøre, siger Simon Kjær.

Eriksen og Kjær har spillet henholdsvis 117 og 121 A-landskampe før VM.

/ritzau/





Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Lurer på Superliga-stjerne

VM-vækkeuret: Messi skrev historie



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Et skridt tættere Englands største stadion

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

FC Københavns talenter gør rent bord

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Portugal – Usbekistan