Sjette gang blev lykkens gang for Randers FC, der fredag hentede sin første superligasejr i sæsonen med 1-0 på hjemmebane mod Viborg.
Viborg havde trods masser af boldbesiddelse store vanskeligheder ved at spille sig gennem en kompakt og hårdtarbejdende Randers-defensiv og skabte meget få chancer i nederlaget.
Midterforsvareren Wessel Dammers scorede kampens eneste mål efter et hjørnespark i første halvleg.
Med sejren hopper Randers over nedrykningsstregen og op på tiendepladsen med fem point, mens Viborg har tre point mere på sjettepladsen.
Trods den seneste tids dårlige resultater lagde Randers friskt fra land og startede kampen bedst med et højt pres og direkte spil, men værterne kom kun frem til en række langskudsforsøg.
Viborg var mest på bolden og forsøgte at sætte holdets driblestærke kantspillere Serginho og Ibrahim Said i scene, men gæsterne manglede fart og idéer omkring Randers-feltet.
Efter 28 minutter kunne Randers fortjent bringe sig foran, da Wessel Dammers kom først på et hjørnespark og headede bolden i mål til 1-0.
Resten af halvlegen forløb begivenhedsløst, men efter pausen kom Viborg mere pågående ud og efter 54 minutter sparkede Ibrahim Said bolden i mål. Men det fik ikke lov til at tælle, da Viborg havde begået frispark kort inden.
Seks minutter senere var gæsterne igen nærgående, da angriberen Anosike Ementa var tæt på at sparke udligningen i netmaskerne, men Patrik Carlgren i Randers-målet reddede flot.
Herefter sad Viborg tungt på spillet med høj boldbesiddelse på kronjydernes banehalvdel, men værternes disciplinerede og hårdtarbejdende defensiv holdt gang på gang Viborg fra fadet.
Det lykkedes aldrig gæsterne at finde udligningen, og dermed kunne Randers notere sig for sæsonens første sejr.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
Bellingham og Kane sender England videre
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED