Sjette gang blev lykkens gang for Randers FC, der fredag hentede sin første superligasejr i sæsonen med 1-0 på hjemmebane mod Viborg.
Viborg havde trods masser af boldbesiddelse store vanskeligheder ved at spille sig gennem en kompakt og hårdtarbejdende Randers-defensiv og skabte meget få chancer i nederlaget.
Midterforsvareren Wessel Dammers scorede kampens eneste mål efter et hjørnespark i første halvleg.
Med sejren hopper Randers over nedrykningsstregen og op på tiendepladsen med fem point, mens Viborg har tre point mere på sjettepladsen.
Trods den seneste tids dårlige resultater lagde Randers friskt fra land og startede kampen bedst med et højt pres og direkte spil, men værterne kom kun frem til en række langskudsforsøg.
Viborg var mest på bolden og forsøgte at sætte holdets driblestærke kantspillere Serginho og Ibrahim Said i scene, men gæsterne manglede fart og idéer omkring Randers-feltet.
Efter 28 minutter kunne Randers fortjent bringe sig foran, da Wessel Dammers kom først på et hjørnespark og headede bolden i mål til 1-0.
Resten af halvlegen forløb begivenhedsløst, men efter pausen kom Viborg mere pågående ud og efter 54 minutter sparkede Ibrahim Said bolden i mål. Men det fik ikke lov til at tælle, da Viborg havde begået frispark kort inden.
Seks minutter senere var gæsterne igen nærgående, da angriberen Anosike Ementa var tæt på at sparke udligningen i netmaskerne, men Patrik Carlgren i Randers-målet reddede flot.
Herefter sad Viborg tungt på spillet med høj boldbesiddelse på kronjydernes banehalvdel, men værternes disciplinerede og hårdtarbejdende defensiv holdt gang på gang Viborg fra fadet.
Det lykkedes aldrig gæsterne at finde udligningen, og dermed kunne Randers notere sig for sæsonens første sejr.
/ritzau/
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum