Hollænder sikrer Randers sæsonens første sejr

Randers vandt fredag 1-0 over Viborg og hentede dermed sæsonens første sejr i Superligaen.



Sjette gang blev lykkens gang for Randers FC, der fredag hentede sin første superligasejr i sæsonen med 1-0 på hjemmebane mod Viborg.

Viborg havde trods masser af boldbesiddelse store vanskeligheder ved at spille sig gennem en kompakt og hårdtarbejdende Randers-defensiv og skabte meget få chancer i nederlaget.

Midterforsvareren Wessel Dammers scorede kampens eneste mål efter et hjørnespark i første halvleg.

Med sejren hopper Randers over nedrykningsstregen og op på tiendepladsen med fem point, mens Viborg har tre point mere på sjettepladsen.

Trods den seneste tids dårlige resultater lagde Randers friskt fra land og startede kampen bedst med et højt pres og direkte spil, men værterne kom kun frem til en række langskudsforsøg.

Viborg var mest på bolden og forsøgte at sætte holdets driblestærke kantspillere Serginho og Ibrahim Said i scene, men gæsterne manglede fart og idéer omkring Randers-feltet.

Efter 28 minutter kunne Randers fortjent bringe sig foran, da Wessel Dammers kom først på et hjørnespark og headede bolden i mål til 1-0.

Resten af halvlegen forløb begivenhedsløst, men efter pausen kom Viborg mere pågående ud og efter 54 minutter sparkede Ibrahim Said bolden i mål. Men det fik ikke lov til at tælle, da Viborg havde begået frispark kort inden.

Seks minutter senere var gæsterne igen nærgående, da angriberen Anosike Ementa var tæt på at sparke udligningen i netmaskerne, men Patrik Carlgren i Randers-målet reddede flot.

Herefter sad Viborg tungt på spillet med høj boldbesiddelse på kronjydernes banehalvdel, men værternes disciplinerede og hårdtarbejdende defensiv holdt gang på gang Viborg fra fadet.

Det lykkedes aldrig gæsterne at finde udligningen, og dermed kunne Randers notere sig for sæsonens første sejr.

/ritzau/





TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Haiti – Skotland

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard