Holland er som det første hold klar til VM-slutrundens kvartfinaler.
I en kamp med begrænset stemning på tribunerne var hollænderne effektive og slog USA med 3-1. Denzel Dumfries markerede sig med oplæg til Memphis Depay og Daley Blind i første halvleg og en scoring i anden halvleg.
Den tidligere Sønderjyske-angriber Haji Wright blev skiftet ind og reducerede til 2-1 med et bemærkelsesværdigt hælmål efter 77 minutter.
USA havde i lange perioder spilovertaget, men på den sidste tredjedel manglede den afgørende kvalitet.
Derfor blev mulighederne ikke spillet store nok eller udnyttet, når chancerne endelig bød sig. Ud over altså Wrights specielle scoring.
Holland skal i sin kvartfinale op mod vinderen af mødet mellem Argentina og Australien, der mødes lørdag aften.
Efter blot ti minutter faldt 1-0-målet efter et hollandsk mønsterangreb med forskellige spillere på bolden.
Den endte slutteligt hos Denzel Dumfries på højre kanten, og Inter-spilleren sendte den fladt, hårdt og skråt ind mod kanten af feltet, hvor en lurende Memphis Depay sparkede sit første mål ved slutrunden i kassen.
Dumfries var på spil igen i første halvlegs overtid. Igen var opskriften et fladt og hårdt indlæg. Og modtageren var denne gang wingback-kollegaen Daley Blind, som til stor glæde for holdkammeraterne fordoblede føringen.
USA havde både i første halvleg og i starten af anden halvleg flere gode muligheder, men hverken profilen Christian Pulisic, kantspilleren Timothy Weah eller forsvarsstyrmand Tim Ream var skarpe.
Haji Wright blev skiftet ind efter 67 minutter, og kort efter forsøgte han sig uden succes fra en spids vinkel efter en hollandsk fejl.
Få øjeblikke senere var der mere held i sprøjten, da han satte hælen på Pulisics pasning, og bolden i en blød bue hoppede i nettet.
Spændingen var genoprettet, men varede kun fem minutter. Efter 81 minutter gengældte Blind nemlig oplægget til sit mål med et indlæg fra venstre, som en udækket Dumfries satte ind til slutresultatet 3-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen