Holland tæver USA og er i kvartfinalen ved VM

Wingbacken Denzel Dumfries strålede med to oplæg og et mål, da Holland slog USA 3-1 i sin ottendedelsfinale.



Holland er som det første hold klar til VM-slutrundens kvartfinaler.

I en kamp med begrænset stemning på tribunerne var hollænderne effektive og slog USA med 3-1. Denzel Dumfries markerede sig med oplæg til Memphis Depay og Daley Blind i første halvleg og en scoring i anden halvleg.

Den tidligere Sønderjyske-angriber Haji Wright blev skiftet ind og reducerede til 2-1 med et bemærkelsesværdigt hælmål efter 77 minutter.

USA havde i lange perioder spilovertaget, men på den sidste tredjedel manglede den afgørende kvalitet.

Derfor blev mulighederne ikke spillet store nok eller udnyttet, når chancerne endelig bød sig. Ud over altså Wrights specielle scoring.

Holland skal i sin kvartfinale op mod vinderen af mødet mellem Argentina og Australien, der mødes lørdag aften.

Efter blot ti minutter faldt 1-0-målet efter et hollandsk mønsterangreb med forskellige spillere på bolden.

Den endte slutteligt hos Denzel Dumfries på højre kanten, og Inter-spilleren sendte den fladt, hårdt og skråt ind mod kanten af feltet, hvor en lurende Memphis Depay sparkede sit første mål ved slutrunden i kassen.

Dumfries var på spil igen i første halvlegs overtid. Igen var opskriften et fladt og hårdt indlæg. Og modtageren var denne gang wingback-kollegaen Daley Blind, som til stor glæde for holdkammeraterne fordoblede føringen.

USA havde både i første halvleg og i starten af anden halvleg flere gode muligheder, men hverken profilen Christian Pulisic, kantspilleren Timothy Weah eller forsvarsstyrmand Tim Ream var skarpe.

Haji Wright blev skiftet ind efter 67 minutter, og kort efter forsøgte han sig uden succes fra en spids vinkel efter en hollandsk fejl.

Få øjeblikke senere var der mere held i sprøjten, da han satte hælen på Pulisics pasning, og bolden i en blød bue hoppede i nettet.

Spændingen var genoprettet, men varede kun fem minutter. Efter 81 minutter gengældte Blind nemlig oplægget til sit mål med et indlæg fra venstre, som en udækket Dumfries satte ind til slutresultatet 3-1.

/ritzau/






INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Voldsomt skænderi i FC København

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Henter kæmpe Superliga-flop

Sønderjyske – OB

FC Midtjylland – Brøndby IF

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Chokpris på Victor Froholdt

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Cooper og Tullberg overrasker begge

FC København – Randers FC

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

I chok: ‘Tragikomisk’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – AGF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Viborg FF – FC Nordsjælland

Fælder dom over FCK: 27,2%

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Lamine Yamal med karrierens første

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla