Holland ramt af trafikkaos før EM-semifinale

Blokade på de tyske jernbaneskinner betød, at Holland ankom fire timer senere end planlagt til Dortmund.



Det hollandske fodboldlandshold blev tirsdag påvirket af tysk trafikkaos forud for onsdagens EM-semifinale mod England.

Hollændernes tog fra EM-basen i Wolfsburg til Dortmund, hvor kampen spilles, blev aflyst på grund af en blokade på jernbanelegemet. I stedet foregik transporten med fly.

De ændrede transportplaner betød, at Holland ankom så sent til Dortmund tirsdag aften, at det obligatoriske pressemøde dagen før kampen måtte aflyses.

Ronald Koeman regner ikke med, at den næsten fire timer lange forsinkelse får betydning i EM-semifinalen mod England.

– Det er ikke noget problem, for vi fik slappet godt af om eftermiddagen.

– Flyturen tog kun 30 minutter, og vi er ankommet til hotellet og kan få en god nats søvn, sagde Ronald Koeman sent tirsdag aften til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.

Landstræneren udtrykker samtidig optimisme før kampen mod England, der stiller med en perlerække af profiler. Englænderne har dog indtil videre ikke ramt de store spillemæssige højder.

– Vi ved, at der ikke er den store forskel på de to hold. Den er 50/50. Men vi skal levere en perfekt kamp for at vinde.

– Vi kender deres store individuelle kvaliteter, men der er tale om to stærke hold, så jeg tror, vi får en god kamp, siger Koeman.

Omkring 80.000 hollændere forventes at være i Dortmund onsdag aften på stadion og i omkringliggende parker.

Vinderen af semifinalen skal i søndagens finale op imod Spanien, der tirsdag aften slog Frankrig 2-1.

Kampen mellem England og Holland spilles klokken 21.00.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit