Holland ramt af trafikkaos før EM-semifinale

Blokade på de tyske jernbaneskinner betød, at Holland ankom fire timer senere end planlagt til Dortmund.



Det hollandske fodboldlandshold blev tirsdag påvirket af tysk trafikkaos forud for onsdagens EM-semifinale mod England.

Hollændernes tog fra EM-basen i Wolfsburg til Dortmund, hvor kampen spilles, blev aflyst på grund af en blokade på jernbanelegemet. I stedet foregik transporten med fly.

De ændrede transportplaner betød, at Holland ankom så sent til Dortmund tirsdag aften, at det obligatoriske pressemøde dagen før kampen måtte aflyses.

Ronald Koeman regner ikke med, at den næsten fire timer lange forsinkelse får betydning i EM-semifinalen mod England.

– Det er ikke noget problem, for vi fik slappet godt af om eftermiddagen.

– Flyturen tog kun 30 minutter, og vi er ankommet til hotellet og kan få en god nats søvn, sagde Ronald Koeman sent tirsdag aften til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.

Landstræneren udtrykker samtidig optimisme før kampen mod England, der stiller med en perlerække af profiler. Englænderne har dog indtil videre ikke ramt de store spillemæssige højder.

– Vi ved, at der ikke er den store forskel på de to hold. Den er 50/50. Men vi skal levere en perfekt kamp for at vinde.

– Vi kender deres store individuelle kvaliteter, men der er tale om to stærke hold, så jeg tror, vi får en god kamp, siger Koeman.

Omkring 80.000 hollændere forventes at være i Dortmund onsdag aften på stadion og i omkringliggende parker.

Vinderen af semifinalen skal i søndagens finale op imod Spanien, der tirsdag aften slog Frankrig 2-1.

Kampen mellem England og Holland spilles klokken 21.00.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Åbner op for sommertransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu