Hollandsk bomber kan havne i Danmark

Den 196 centimeter høje hollænder Lars Veldwijk, der i sidste sæson blev suveræn topscorer i den næstbedste hollandske række, kan være på vej til Danmark.



Navnet Lars Veldwijk siger formentlig de færreste danskere ret meget, men i Holland er angriberen et godt navn. Det er han ikke mindst blevet på baggrund af sidste sæson, hvor han var en enmandshær for Excelsior i den næstbedste hollandske række. Veldwijk scorede 30 mål i 38 kampe og kunne lade sig hylde som en suveræn topscorer i Jupiler League.

Nu kan han være på vej til Danmark, hvor en eller flere klubber har ham på blokken.

I kølvandet på sin fænomenale sæson blev Lars Veldwijk sidste sommer solgt til Nottingham Forest for i omegnen af fire millioner kroner, men opholdet i England har ikke været nogen succes for den 23-årige hollænder, der ikke har fået ret meget spilletid og af samme årsag jagter sit første mål. Derfor trækker det op til et tidligt klubskifte for Veldwijk, og NAC Breda i hjemlandet ønsker at leje angriberen.

At det skifte bliver en realitet, tror Lars Veldwijks agent dog ikke på – i stedet kan pilen pege mod den danske Superliga.

– Jeg tror ikke, at NAC Breda kan betale Lars’ løn i lejeperioden. Der er også klubber fra Danmark og Grækenland, der viser interesse, siger Serkan Kulup til Voetbalprimeur og understreger, at det også er en mulighed at blive i Nottingham Forest, hvor manager Stuart Pearce trods den manglende spilletid er tilfreds med Veldwijks udvikling.

23-årige Lars Veldwijk rager med sine 196 centimeter godt op i luften, og dermed tegner der sig et billede af en angriber, der både kan score med hovedet og med fødderne. Veldwijk har tidligere tørnet ud for FC Utrecht, hvorfra han blev udlejet til FC Dordrecht, og det ophold blev særdeles målrigt med 14 mål i 31 kampe.





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tyskland – Elfenbenskysten

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen