Navnet Lars Veldwijk siger formentlig de færreste danskere ret meget, men i Holland er angriberen et godt navn. Det er han ikke mindst blevet på baggrund af sidste sæson, hvor han var en enmandshær for Excelsior i den næstbedste hollandske række. Veldwijk scorede 30 mål i 38 kampe og kunne lade sig hylde som en suveræn topscorer i Jupiler League.
Nu kan han være på vej til Danmark, hvor en eller flere klubber har ham på blokken.
I kølvandet på sin fænomenale sæson blev Lars Veldwijk sidste sommer solgt til Nottingham Forest for i omegnen af fire millioner kroner, men opholdet i England har ikke været nogen succes for den 23-årige hollænder, der ikke har fået ret meget spilletid og af samme årsag jagter sit første mål. Derfor trækker det op til et tidligt klubskifte for Veldwijk, og NAC Breda i hjemlandet ønsker at leje angriberen.
At det skifte bliver en realitet, tror Lars Veldwijks agent dog ikke på – i stedet kan pilen pege mod den danske Superliga.
– Jeg tror ikke, at NAC Breda kan betale Lars’ løn i lejeperioden. Der er også klubber fra Danmark og Grækenland, der viser interesse, siger Serkan Kulup til Voetbalprimeur og understreger, at det også er en mulighed at blive i Nottingham Forest, hvor manager Stuart Pearce trods den manglende spilletid er tilfreds med Veldwijks udvikling.
23-årige Lars Veldwijk rager med sine 196 centimeter godt op i luften, og dermed tegner der sig et billede af en angriber, der både kan score med hovedet og med fødderne. Veldwijk har tidligere tørnet ud for FC Utrecht, hvorfra han blev udlejet til FC Dordrecht, og det ophold blev særdeles målrigt med 14 mål i 31 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Colombia – Ghana
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TOPNYHED
