Hollandsk bomber kan havne i Danmark

Den 196 centimeter høje hollænder Lars Veldwijk, der i sidste sæson blev suveræn topscorer i den næstbedste hollandske række, kan være på vej til Danmark.



Navnet Lars Veldwijk siger formentlig de færreste danskere ret meget, men i Holland er angriberen et godt navn. Det er han ikke mindst blevet på baggrund af sidste sæson, hvor han var en enmandshær for Excelsior i den næstbedste hollandske række. Veldwijk scorede 30 mål i 38 kampe og kunne lade sig hylde som en suveræn topscorer i Jupiler League.

Nu kan han være på vej til Danmark, hvor en eller flere klubber har ham på blokken.

I kølvandet på sin fænomenale sæson blev Lars Veldwijk sidste sommer solgt til Nottingham Forest for i omegnen af fire millioner kroner, men opholdet i England har ikke været nogen succes for den 23-årige hollænder, der ikke har fået ret meget spilletid og af samme årsag jagter sit første mål. Derfor trækker det op til et tidligt klubskifte for Veldwijk, og NAC Breda i hjemlandet ønsker at leje angriberen.

At det skifte bliver en realitet, tror Lars Veldwijks agent dog ikke på – i stedet kan pilen pege mod den danske Superliga.

– Jeg tror ikke, at NAC Breda kan betale Lars’ løn i lejeperioden. Der er også klubber fra Danmark og Grækenland, der viser interesse, siger Serkan Kulup til Voetbalprimeur og understreger, at det også er en mulighed at blive i Nottingham Forest, hvor manager Stuart Pearce trods den manglende spilletid er tilfreds med Veldwijks udvikling.

23-årige Lars Veldwijk rager med sine 196 centimeter godt op i luften, og dermed tegner der sig et billede af en angriber, der både kan score med hovedet og med fødderne. Veldwijk har tidligere tørnet ud for FC Utrecht, hvorfra han blev udlejet til FC Dordrecht, og det ophold blev særdeles målrigt med 14 mål i 31 kampe.





Afsløring: FC København sælger Achouri




LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Han bestemmer det hele

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Snød FC København for keeper

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK