Navnet Lars Veldwijk siger formentlig de færreste danskere ret meget, men i Holland er angriberen et godt navn. Det er han ikke mindst blevet på baggrund af sidste sæson, hvor han var en enmandshær for Excelsior i den næstbedste hollandske række. Veldwijk scorede 30 mål i 38 kampe og kunne lade sig hylde som en suveræn topscorer i Jupiler League.
Nu kan han være på vej til Danmark, hvor en eller flere klubber har ham på blokken.
I kølvandet på sin fænomenale sæson blev Lars Veldwijk sidste sommer solgt til Nottingham Forest for i omegnen af fire millioner kroner, men opholdet i England har ikke været nogen succes for den 23-årige hollænder, der ikke har fået ret meget spilletid og af samme årsag jagter sit første mål. Derfor trækker det op til et tidligt klubskifte for Veldwijk, og NAC Breda i hjemlandet ønsker at leje angriberen.
At det skifte bliver en realitet, tror Lars Veldwijks agent dog ikke på – i stedet kan pilen pege mod den danske Superliga.
– Jeg tror ikke, at NAC Breda kan betale Lars’ løn i lejeperioden. Der er også klubber fra Danmark og Grækenland, der viser interesse, siger Serkan Kulup til Voetbalprimeur og understreger, at det også er en mulighed at blive i Nottingham Forest, hvor manager Stuart Pearce trods den manglende spilletid er tilfreds med Veldwijks udvikling.
23-årige Lars Veldwijk rager med sine 196 centimeter godt op i luften, og dermed tegner der sig et billede af en angriber, der både kan score med hovedet og med fødderne. Veldwijk har tidligere tørnet ud for FC Utrecht, hvorfra han blev udlejet til FC Dordrecht, og det ophold blev særdeles målrigt med 14 mål i 31 kampe.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
