Navnet Lars Veldwijk siger formentlig de færreste danskere ret meget, men i Holland er angriberen et godt navn. Det er han ikke mindst blevet på baggrund af sidste sæson, hvor han var en enmandshær for Excelsior i den næstbedste hollandske række. Veldwijk scorede 30 mål i 38 kampe og kunne lade sig hylde som en suveræn topscorer i Jupiler League.
Nu kan han være på vej til Danmark, hvor en eller flere klubber har ham på blokken.
I kølvandet på sin fænomenale sæson blev Lars Veldwijk sidste sommer solgt til Nottingham Forest for i omegnen af fire millioner kroner, men opholdet i England har ikke været nogen succes for den 23-årige hollænder, der ikke har fået ret meget spilletid og af samme årsag jagter sit første mål. Derfor trækker det op til et tidligt klubskifte for Veldwijk, og NAC Breda i hjemlandet ønsker at leje angriberen.
At det skifte bliver en realitet, tror Lars Veldwijks agent dog ikke på – i stedet kan pilen pege mod den danske Superliga.
– Jeg tror ikke, at NAC Breda kan betale Lars’ løn i lejeperioden. Der er også klubber fra Danmark og Grækenland, der viser interesse, siger Serkan Kulup til Voetbalprimeur og understreger, at det også er en mulighed at blive i Nottingham Forest, hvor manager Stuart Pearce trods den manglende spilletid er tilfreds med Veldwijks udvikling.
23-årige Lars Veldwijk rager med sine 196 centimeter godt op i luften, og dermed tegner der sig et billede af en angriber, der både kan score med hovedet og med fødderne. Veldwijk har tidligere tørnet ud for FC Utrecht, hvorfra han blev udlejet til FC Dordrecht, og det ophold blev særdeles målrigt med 14 mål i 31 kampe.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
