Det er ikke den store overraskelse, at AGF torsdag præsenterede en ny central midtbanespiller som afløser for Kevin Yakob, der er langtidsskadet.
Overraskende var det til gengæld, at klubben ud af det blå præsenterede Magnus Knudsen, uden at rygterne overhovedet var begyndt at opstå.
Og det lader til, at det er en spændende profil, som sidste sæsons bronzevindere har fået fat i det kommende år. Knudsen, der senest har været i Lillestrøm, har nemlig en spændende profil, som kan gøre det sjovt for AGF-fansene at se ham. Det vurderer journalist Morten Svesengen, der dækker Lillestrøm tæt for lokalmediet Romerikes Blad til Tipsbladet.
– Han har en fin fart – måske ikke på de første par meter, men hans topfart er ret god. Det er noget, han har arbejdet en del på. Han har evnen til at bevæge sig forbi modstanderne med bolden for fødderne, lyder det fra journalisten, der siger, at Knudsen er bedst på positionen som 8'er, men at han også kan spille 6'er.
Den 22-årige midtbanemand er dermed en dynamisk spiller, som fremover skal ind på AGF-midtbanen. Det går også meget godt i spænd med Uwe Röslers måde at spille fodbold på, hvor der skal løbes mange meter. Svesengen peger dog på, at Magnus Knudsen har en tendens til at spille meget direkte, og at han kan lave for mange fejl, når trætheden begynder at melde sig.
Desuden savner han lidt flere mål fra Knudsens side. I foråret har han scoret en enkelt gang for Lillestrøm, og i sidste sæson nettede han tre gange i 33 kampe.
Den danske klub har hentet Magnus Knudsen på en etårig aftale, hvorefter han som udgangspunkt skal hjem til russiske FK Rostov, som ejer ham. Da FK Rostov købte ham fra netop Lillestrøm tilbage i januar sidste år var det en relativ stor overraskelse for mange, forklarer Svesengen, for dengang havde Knudsen ikke spillet særlig mange kampe for den norske klub.
Efter Rusland invaderede Ukraine blev Knudsen sendt retur til Lillestrøm på en lejeaftale frem til denne sommer. I de 15 måneder har han været fast mand, og det har gjort ham eftertragtet på større adresser.
– Det er ikke nogen overraskelse, at han ville forlade Lillestrøm. Han har været her i halvandet år, og som jeg forstår det, så ville han gerne væk fra norsk fodbold.
– Jeg ved, at nogle klubber i Holland har været interesseret i ham, mens han har været i Lillestrøm, men det blev aldrig til mere. Måske er det derfor, at han tager til Danmark – for at prøve noget nyt, siger Morten Svesengen, der siger, at de hollandske klubber hører til i Æresdivisionen.
Det er dog AGF, som løb afsted med Knudsen. Uwe Rösler sagde i forbindelse med præstationen, at han har fulgt den unge midtbanespiller i lang tid. Dette giver også god mening med tanke på, at Röslers søn, Colin Rösler, spillede sammen med netop Magnus Knudsen hele sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED