Det er ikke den store overraskelse, at AGF torsdag præsenterede en ny central midtbanespiller som afløser for Kevin Yakob, der er langtidsskadet.
Overraskende var det til gengæld, at klubben ud af det blå præsenterede Magnus Knudsen, uden at rygterne overhovedet var begyndt at opstå.
Og det lader til, at det er en spændende profil, som sidste sæsons bronzevindere har fået fat i det kommende år. Knudsen, der senest har været i Lillestrøm, har nemlig en spændende profil, som kan gøre det sjovt for AGF-fansene at se ham. Det vurderer journalist Morten Svesengen, der dækker Lillestrøm tæt for lokalmediet Romerikes Blad til Tipsbladet.
– Han har en fin fart – måske ikke på de første par meter, men hans topfart er ret god. Det er noget, han har arbejdet en del på. Han har evnen til at bevæge sig forbi modstanderne med bolden for fødderne, lyder det fra journalisten, der siger, at Knudsen er bedst på positionen som 8'er, men at han også kan spille 6'er.
Den 22-årige midtbanemand er dermed en dynamisk spiller, som fremover skal ind på AGF-midtbanen. Det går også meget godt i spænd med Uwe Röslers måde at spille fodbold på, hvor der skal løbes mange meter. Svesengen peger dog på, at Magnus Knudsen har en tendens til at spille meget direkte, og at han kan lave for mange fejl, når trætheden begynder at melde sig.
Desuden savner han lidt flere mål fra Knudsens side. I foråret har han scoret en enkelt gang for Lillestrøm, og i sidste sæson nettede han tre gange i 33 kampe.
Den danske klub har hentet Magnus Knudsen på en etårig aftale, hvorefter han som udgangspunkt skal hjem til russiske FK Rostov, som ejer ham. Da FK Rostov købte ham fra netop Lillestrøm tilbage i januar sidste år var det en relativ stor overraskelse for mange, forklarer Svesengen, for dengang havde Knudsen ikke spillet særlig mange kampe for den norske klub.
Efter Rusland invaderede Ukraine blev Knudsen sendt retur til Lillestrøm på en lejeaftale frem til denne sommer. I de 15 måneder har han været fast mand, og det har gjort ham eftertragtet på større adresser.
– Det er ikke nogen overraskelse, at han ville forlade Lillestrøm. Han har været her i halvandet år, og som jeg forstår det, så ville han gerne væk fra norsk fodbold.
– Jeg ved, at nogle klubber i Holland har været interesseret i ham, mens han har været i Lillestrøm, men det blev aldrig til mere. Måske er det derfor, at han tager til Danmark – for at prøve noget nyt, siger Morten Svesengen, der siger, at de hollandske klubber hører til i Æresdivisionen.
Det er dog AGF, som løb afsted med Knudsen. Uwe Rösler sagde i forbindelse med præstationen, at han har fulgt den unge midtbanespiller i lang tid. Dette giver også god mening med tanke på, at Röslers søn, Colin Rösler, spillede sammen med netop Magnus Knudsen hele sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
OPTAKT
Mexico – Ecuador
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER