Han mangler endnu at få debut på Superliga-holdet, men alligevel er der store forventninger til blot 17-årige Frederik Holst i Brøndby. Den alsidige ungdomsspiller, som var anfører på det U17-landshold, som i 2011 deltog ved EM og VM, har da også en lys fremtid, vurderer klubbens U19-træner Mads Davidsen.
– Potentialet er rigtig stort. Det er åbenlyst. Det er altid nemt at spotte gode spillere i ungdomsrækkerne, men det er ikke altid det nemmeste at finde dem, som kan tage det videre i seniorrækkerne. Jeg er 100 procent sikker på, at han kan blive en af de bedste, for han er bare dygtig, siger Mads Davidsen.
I øjeblikket spiller Holst på midtbanen på Mads Davidsens U19-hold, mens han i landsholdssammenhæng spiller back. Selv han altså endnu ikke har fundet en fast position på banen, så betyder det ikke nødvendigvis, at det er en ulempe for spilleren, vurderer Davidsen:
– Jeg vil ikke tolke det sådan, at det er skidt for ham, at han bliver brugt på forskellige pladser på klub og landshold. Landstrænerne ser ham som højre back, og det er deres beslutning. Jeg har også brugt ham der, og på den position er han ubetinget U19-ligaens bedste spiller. Men hans talent kræver også, at han skal udfordres. Hvis jeg spiller ham på backen i U19-rækken, så bliver han slet ikke udfordret – det er for nemt for ham.
– Derfor skal han spille på de områder, hvor han stadig har noget at arbejde med. Det er i de små rum centralt på midtbanen, så det er for hans egen udviklings skyld, at vi har flyttet ham derind på en 8’er position, hvor han er faktisk er lidt en »mini Mikkel Thygesen«, som er dygtig til at komme i feltet og har gode dybdeløb, fortæller træneren.
Frederik Holst har fået et nyt kontraktudspil fra Brøndby, som han i øjeblikket tygger på.
BRØNDBY-HÅBET HOLST DRØMMER OM ET GENNEMBRUD PÅ VESTEGNEN. MØD DEN 17-ÅRIGE DRENG MED OVERSKÆGGET I TIPSBLADET, SOM ER PÅ GADEN NU.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER