Holst er en mini Mikkel Thygesen

17-årige Frederik Holst minder om Mikkel Thygesen, mener Mads Davidsen, som er træner for Holst på Brøndbys U19-hold.



Han mangler endnu at få debut på Superliga-holdet, men alligevel er der store forventninger til blot 17-årige Frederik Holst i Brøndby. Den alsidige ungdomsspiller, som var anfører på det U17-landshold, som i 2011 deltog ved EM og VM, har da også en lys fremtid, vurderer klubbens U19-træner Mads Davidsen.

– Potentialet er rigtig stort. Det er åbenlyst. Det er altid nemt at spotte gode spillere i ungdomsrækkerne, men det er ikke altid det nemmeste at finde dem, som kan tage det videre i seniorrækkerne. Jeg er 100 procent sikker på, at han kan blive en af de bedste, for han er bare dygtig, siger Mads Davidsen.

I øjeblikket spiller Holst på midtbanen på Mads Davidsens U19-hold, mens han i landsholdssammenhæng spiller back. Selv han altså endnu ikke har fundet en fast position på banen, så betyder det ikke nødvendigvis, at det er en ulempe for spilleren, vurderer Davidsen:

– Jeg vil ikke tolke det sådan, at det er skidt for ham, at han bliver brugt på forskellige pladser på klub og landshold. Landstrænerne ser ham som højre back, og det er deres beslutning. Jeg har også brugt ham der, og på den position er han ubetinget U19-ligaens bedste spiller. Men hans talent kræver også, at han skal udfordres. Hvis jeg spiller ham på backen i U19-rækken, så bliver han slet ikke udfordret – det er for nemt for ham.

– Derfor skal han spille på de områder, hvor han stadig har noget at arbejde med. Det er i de små rum centralt på midtbanen, så det er for hans egen udviklings skyld, at vi har flyttet ham derind på en 8’er position, hvor han er faktisk er lidt en »mini Mikkel Thygesen«, som er dygtig til at komme i feltet og har gode dybdeløb, fortæller træneren.

Frederik Holst har fået et nyt kontraktudspil fra Brøndby, som han i øjeblikket tygger på.

BRØNDBY-HÅBET HOLST DRØMMER OM ET GENNEMBRUD PÅ VESTEGNEN. MØD DEN 17-ÅRIGE DRENG MED OVERSKÆGGET I TIPSBLADET, SOM ER PÅ GADEN NU.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

PSG meldes enig med Barca-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’