Homoseksuel spiller svinet: Hadet sejrer aldrig

Josh Cavallo blev i kampen mod Melbourne Victory svinet til af publikum for sin seksualitet, skriver han.



Den australske fodboldspiller Josh Cavallo, som er åbent homoseksuel, skriver på Instagram, at han i weekendens kamp mod Melbourne Victory måtte lægge øre til homofobiske tilråb.

– Jeg har ikke ord for, hvor skuffet jeg er.

– Det burde ikke være acceptabelt, og der skal gøres mere for at holde de mennesker ansvarlige, skriver den 22-årige Cavallo.

Den australske venstreback og midtbanemand sprang sidst i oktober sidste år ud af skabet og fortalte i en video, at han var homoseksuel.

Det er et sjældent syn i professionel fodbold, og ser man bort fra amerikaneren Collin Martin, har professionel fodbold været tom for offentligt homoseksuelle, aktive spillere.

Og blandt de australske tilhængere er der åbenbart nogen, der har svært ved at vænne sig til synet af en homoseksuel spiller på banen.

– Jeg kommer ikke til at lade som om, at jeg ikke så eller hørte de homofobiske tilråb i går aftes, skriver han.

– Hadet sejrer aldrig. Jeg kommer aldrig nogensinde til at sige undskyld for at udleve min virkelighed og senest, hvem jeg er uden for fodboldverden.

Cavallo langer i samme omgang ud efter Instagram, som han klandrer for at være for passive i kampen mod hadtale på sociale medier.

– Til Instagram: Jeg ønsker ikke, at hverken børn eller unge skal modtage de hadefulde og sårende beskeder, som jeg har fået.

– Det er desværre en sørgelig kendsgerning, at jeres platforme ikke gør nok for at stoppe den slags beskeder, skriver han.

Australieren finder dog i samme opslag plads til at takke for den varme opbakning, han har fået fra tilhængere.

– Når jeg ser det, gør det mere end op for al negativiteten, skriver han.

– Tak til alle de fans. Det rørte mig virkelig.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

PSG – Bayern München

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’