Homoseksuel spiller svinet: Hadet sejrer aldrig

Josh Cavallo blev i kampen mod Melbourne Victory svinet til af publikum for sin seksualitet, skriver han.



Den australske fodboldspiller Josh Cavallo, som er åbent homoseksuel, skriver på Instagram, at han i weekendens kamp mod Melbourne Victory måtte lægge øre til homofobiske tilråb.

– Jeg har ikke ord for, hvor skuffet jeg er.

– Det burde ikke være acceptabelt, og der skal gøres mere for at holde de mennesker ansvarlige, skriver den 22-årige Cavallo.

Den australske venstreback og midtbanemand sprang sidst i oktober sidste år ud af skabet og fortalte i en video, at han var homoseksuel.

Det er et sjældent syn i professionel fodbold, og ser man bort fra amerikaneren Collin Martin, har professionel fodbold været tom for offentligt homoseksuelle, aktive spillere.

Og blandt de australske tilhængere er der åbenbart nogen, der har svært ved at vænne sig til synet af en homoseksuel spiller på banen.

– Jeg kommer ikke til at lade som om, at jeg ikke så eller hørte de homofobiske tilråb i går aftes, skriver han.

– Hadet sejrer aldrig. Jeg kommer aldrig nogensinde til at sige undskyld for at udleve min virkelighed og senest, hvem jeg er uden for fodboldverden.

Cavallo langer i samme omgang ud efter Instagram, som han klandrer for at være for passive i kampen mod hadtale på sociale medier.

– Til Instagram: Jeg ønsker ikke, at hverken børn eller unge skal modtage de hadefulde og sårende beskeder, som jeg har fået.

– Det er desværre en sørgelig kendsgerning, at jeres platforme ikke gør nok for at stoppe den slags beskeder, skriver han.

Australieren finder dog i samme opslag plads til at takke for den varme opbakning, han har fået fra tilhængere.

– Når jeg ser det, gør det mere end op for al negativiteten, skriver han.

– Tak til alle de fans. Det rørte mig virkelig.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter