Homoseksuel spiller svinet: Hadet sejrer aldrig

Josh Cavallo blev i kampen mod Melbourne Victory svinet til af publikum for sin seksualitet, skriver han.



Den australske fodboldspiller Josh Cavallo, som er åbent homoseksuel, skriver på Instagram, at han i weekendens kamp mod Melbourne Victory måtte lægge øre til homofobiske tilråb.

– Jeg har ikke ord for, hvor skuffet jeg er.

– Det burde ikke være acceptabelt, og der skal gøres mere for at holde de mennesker ansvarlige, skriver den 22-årige Cavallo.

Den australske venstreback og midtbanemand sprang sidst i oktober sidste år ud af skabet og fortalte i en video, at han var homoseksuel.

Det er et sjældent syn i professionel fodbold, og ser man bort fra amerikaneren Collin Martin, har professionel fodbold været tom for offentligt homoseksuelle, aktive spillere.

Og blandt de australske tilhængere er der åbenbart nogen, der har svært ved at vænne sig til synet af en homoseksuel spiller på banen.

– Jeg kommer ikke til at lade som om, at jeg ikke så eller hørte de homofobiske tilråb i går aftes, skriver han.

– Hadet sejrer aldrig. Jeg kommer aldrig nogensinde til at sige undskyld for at udleve min virkelighed og senest, hvem jeg er uden for fodboldverden.

Cavallo langer i samme omgang ud efter Instagram, som han klandrer for at være for passive i kampen mod hadtale på sociale medier.

– Til Instagram: Jeg ønsker ikke, at hverken børn eller unge skal modtage de hadefulde og sårende beskeder, som jeg har fået.

– Det er desværre en sørgelig kendsgerning, at jeres platforme ikke gør nok for at stoppe den slags beskeder, skriver han.

Australieren finder dog i samme opslag plads til at takke for den varme opbakning, han har fået fra tilhængere.

– Når jeg ser det, gør det mere end op for al negativiteten, skriver han.

– Tak til alle de fans. Det rørte mig virkelig.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

El Clásico kan afgøre det hele

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Færdig i Real Madrid