Homoseksuel spiller svinet: Hadet sejrer aldrig

Josh Cavallo blev i kampen mod Melbourne Victory svinet til af publikum for sin seksualitet, skriver han.



Den australske fodboldspiller Josh Cavallo, som er åbent homoseksuel, skriver på Instagram, at han i weekendens kamp mod Melbourne Victory måtte lægge øre til homofobiske tilråb.

– Jeg har ikke ord for, hvor skuffet jeg er.

– Det burde ikke være acceptabelt, og der skal gøres mere for at holde de mennesker ansvarlige, skriver den 22-årige Cavallo.

Den australske venstreback og midtbanemand sprang sidst i oktober sidste år ud af skabet og fortalte i en video, at han var homoseksuel.

Det er et sjældent syn i professionel fodbold, og ser man bort fra amerikaneren Collin Martin, har professionel fodbold været tom for offentligt homoseksuelle, aktive spillere.

Og blandt de australske tilhængere er der åbenbart nogen, der har svært ved at vænne sig til synet af en homoseksuel spiller på banen.

– Jeg kommer ikke til at lade som om, at jeg ikke så eller hørte de homofobiske tilråb i går aftes, skriver han.

– Hadet sejrer aldrig. Jeg kommer aldrig nogensinde til at sige undskyld for at udleve min virkelighed og senest, hvem jeg er uden for fodboldverden.

Cavallo langer i samme omgang ud efter Instagram, som han klandrer for at være for passive i kampen mod hadtale på sociale medier.

– Til Instagram: Jeg ønsker ikke, at hverken børn eller unge skal modtage de hadefulde og sårende beskeder, som jeg har fået.

– Det er desværre en sørgelig kendsgerning, at jeres platforme ikke gør nok for at stoppe den slags beskeder, skriver han.

Australieren finder dog i samme opslag plads til at takke for den varme opbakning, han har fået fra tilhængere.

– Når jeg ser det, gør det mere end op for al negativiteten, skriver han.

– Tak til alle de fans. Det rørte mig virkelig.

/ritzau/





Afsløring: Horsens laver rekordtransfer




LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet