‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

AGF er inde i en svær periode, men det nytter ikke noget at lade det dårlige humør slå rod, mener cheftræner Uwe Rösler.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hvis nu nogen i AGF skulle have glemt det, står vi på Tipsbladet og de øvrige medier klar til at minde AGF’s spillere og trænere om den dårlige stime.

Og den smager skidt i Århus for tiden.

Én sølle sejr i ti Superliga-kampe, netop som AGF var kommet flot i gang med store sejre over Sønderjyske og i hjemmebane-premieren mod AaB på det nye stadion i Vejlby.

Livet er ikke én lang permanent succes – Uwe Rösler, AGF-cheftræner

Det klingede af noget, lige indtil det ikke gjorde det.

Så dynen, mismodet og overvejelserne om fremtiden og Superligaens ældste trup og alt, der følger med, ligger over Århus og opland i disse uger.

Skal op igen i Superliga-brag

Spillerne slipper ikke men bliver naturligvis spurgt til det hele tiden af omgivelserne.

Men selv om det er hårdt og svært lige nu, nytter det ikke at lade sig overvælde af situationen, mener cheftræner Uwe Rösler.

– Jo mere, man taler om det, jo mere sandsynligt er det, at det sker igen. Efter kampen kan man have ondt af sig selv, men ikke fem-seks dage senere, siger Uwe Rösler.

AGF Superligaen Uwe-roesler
Superliga-kampen mellem AGF og FC Midtjylland paa Ceres Park Vejlby soendag den 13. april 2025. Foto: Alamy

– Selvfølgelig er vi alle nede [efter nederlaget mod FCM]. Jeg var nede, staben, formanden, vi var alle sammen nede. Vi kan ikke blive i mørket. Solen kommer op, så lad os komme i gang. Lad os hoppe i havet klokken syv om morgen og blive friske, og så kører vi.

– Vi har investeret meget i kampene. Vi fik det ikke over målstregen. Men sådan er livet nogle gange. I jeres karrierer, hvis I er ærlige overfor jer selv, vil mange opleve flere gennemsnittelige dage og dage under niveau end top-dage.

– Hvis man er Messi eller Maradona, har de nok flere gode dage end gennemsnittelige og under niveau. Livet er ikke én lang permanent succes og permanent vinder-status. Det er de øjeblikke, man virkelig skal nyde og knokle for, de øjeblikke, man skaber historie. Men man skal virkelig være klar på at håndtere det hårde dag-til-dag-arbejde.

Lukket træning

Uwe Rösler og AGF lukkede som noget nyt torsdagens træning for at kunne forberede sig i fred til den vitale kamp mod Randers på søndag.

AGF plejer at holde træninger fredage og lørdage lukket for offentligheden før søndagskamp.

AGF har døjet med flere skader og spillere med skavanker, noget Uwe Rösler ikke ville give en status på torsdag som del af at forberede sig så godt som muligt til Randers-kampen.

AGF-træneren fortalte dog, at Frederik Tingager ikke er færdig for sæsonen.

AGF og Randers FC mødes 16.00 på søndag på AGF’s midlertidige hjemmebane i Vejlby.






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Celtic er mester efter vildt drama

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Ny offensiv transfer i FCN?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Superliga-bejlere deler

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Chelsea – Manchester City

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United – Nottingham Forest

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen