Horsens-boss bekræfter: Selvfølgelig er Okosun et emne

AC Horsens har Ayo Okosun stående på listen over potentielle spillere, men sportschefen vil ikke nærmere ind på, om et skifte er tæt på. Han slår dog fast, at Horsens forventer at hente en-to spillere i løbet af dagen.



Gennem hele transfervinduet har det tydet på, at Ayo Okosun skulle væk fra FC Midtjylland, men han er der stadig. Skal han sælges eller udlejes, skal det formentlig være i dag, hvorefter transfervinduet lukker i Danmark og en række andre lande.

En mulig aftager kunne være AC Horsens, hvor Okosun tidligere har optrådt med stor succes, både som lejesvend og før han kom til FCM. Cheftræner Jonas Dal har tidligere talt varmt om ham, og sportschef Niels Erik Søndergård bekræfter, at Den Gule Fare har et godt øje til ham.

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller bekræfter: Jeg skal til Horsens

– Jonas har udtalt, det er en spændende spiller, som har været her før, som har en fin historik, og som godt kunne passe ind. Alt andet lige er det en spiller, der står på vores liste over potentielle emner. Men hvordan situationen er, kan jeg ikke kommentere på lige nu. Mange ting skal gå op i højere enhed.

– Generelt og ikke kun i forhold til det her skal man blive enig med den klub, hvor spilleren er ejet. Så det er ikke en spiller, jeg kan kommentere på, udover at han selvfølgelig har været et emne på blokken her i AC Horsens såvel som i andre klubber, kunne jeg forestille mig, siger Søndergård til tipsbladet.dk.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Sårbare danske mestre og Brøndby med vinger

Den nyudnævnte sports- og talentchef lægger dog ikke skjul på, at AC Horsens har planer om at forstærke sig yderligere i løbet af transfervinduets sidste dag. Forhåbentlig med en enkelte spiller mere end Agust Hlynsson, der netop er præsenteret.

– Vi er aktive, og vi har sat hele beredskabet i gang. Dagen er allokeret til at være i markedet, snakke med spillere, snakke med agenter, netværk og andet. Så må vi se, om den aktivitet udmunder i, at der kommer spillere ind. Det vi har et håb om, siger Niels Erik Søndergård.

Før i dag hentede klubben Jacob Buus (FC Fredericia), Thor Lange (Fremad Amager), Casper Tengstedt (FC Midtjylland, lejeaftale), Andreas Skjøtt Foged (Vejle Boldklub), Lirim Qamili (Hvidovre IF) og Jacob Trenskow (AGF).

Læs også:Sidste chance for transfers: I disse lande lukker vinduet i dag
Læs også:Transfer: Horsens-forstærkninger, FCK-spekulationer og to mand til Randers
Læs også:Mandagens rygtebørs: Davy Klaassen vender hjem




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Skotland – Marokko

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyrkiet – Paraguay

Zanka ville spille gratis for FC København

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske