Horsens-boss bekræfter: Selvfølgelig er Okosun et emne

AC Horsens har Ayo Okosun stående på listen over potentielle spillere, men sportschefen vil ikke nærmere ind på, om et skifte er tæt på. Han slår dog fast, at Horsens forventer at hente en-to spillere i løbet af dagen.



Gennem hele transfervinduet har det tydet på, at Ayo Okosun skulle væk fra FC Midtjylland, men han er der stadig. Skal han sælges eller udlejes, skal det formentlig være i dag, hvorefter transfervinduet lukker i Danmark og en række andre lande.

En mulig aftager kunne være AC Horsens, hvor Okosun tidligere har optrådt med stor succes, både som lejesvend og før han kom til FCM. Cheftræner Jonas Dal har tidligere talt varmt om ham, og sportschef Niels Erik Søndergård bekræfter, at Den Gule Fare har et godt øje til ham.

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller bekræfter: Jeg skal til Horsens

– Jonas har udtalt, det er en spændende spiller, som har været her før, som har en fin historik, og som godt kunne passe ind. Alt andet lige er det en spiller, der står på vores liste over potentielle emner. Men hvordan situationen er, kan jeg ikke kommentere på lige nu. Mange ting skal gå op i højere enhed.

– Generelt og ikke kun i forhold til det her skal man blive enig med den klub, hvor spilleren er ejet. Så det er ikke en spiller, jeg kan kommentere på, udover at han selvfølgelig har været et emne på blokken her i AC Horsens såvel som i andre klubber, kunne jeg forestille mig, siger Søndergård til tipsbladet.dk.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Sårbare danske mestre og Brøndby med vinger

Den nyudnævnte sports- og talentchef lægger dog ikke skjul på, at AC Horsens har planer om at forstærke sig yderligere i løbet af transfervinduets sidste dag. Forhåbentlig med en enkelte spiller mere end Agust Hlynsson, der netop er præsenteret.

– Vi er aktive, og vi har sat hele beredskabet i gang. Dagen er allokeret til at være i markedet, snakke med spillere, snakke med agenter, netværk og andet. Så må vi se, om den aktivitet udmunder i, at der kommer spillere ind. Det vi har et håb om, siger Niels Erik Søndergård.

Før i dag hentede klubben Jacob Buus (FC Fredericia), Thor Lange (Fremad Amager), Casper Tengstedt (FC Midtjylland, lejeaftale), Andreas Skjøtt Foged (Vejle Boldklub), Lirim Qamili (Hvidovre IF) og Jacob Trenskow (AGF).

Læs også:Sidste chance for transfers: I disse lande lukker vinduet i dag
Læs også:Transfer: Horsens-forstærkninger, FCK-spekulationer og to mand til Randers
Læs også:Mandagens rygtebørs: Davy Klaassen vender hjem




LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen