Gennem hele transfervinduet har det tydet på, at Ayo Okosun skulle væk fra FC Midtjylland, men han er der stadig. Skal han sælges eller udlejes, skal det formentlig være i dag, hvorefter transfervinduet lukker i Danmark og en række andre lande.
En mulig aftager kunne være AC Horsens, hvor Okosun tidligere har optrådt med stor succes, både som lejesvend og før han kom til FCM. Cheftræner Jonas Dal har tidligere talt varmt om ham, og sportschef Niels Erik Søndergård bekræfter, at Den Gule Fare har et godt øje til ham.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller bekræfter: Jeg skal til Horsens
– Jonas har udtalt, det er en spændende spiller, som har været her før, som har en fin historik, og som godt kunne passe ind. Alt andet lige er det en spiller, der står på vores liste over potentielle emner. Men hvordan situationen er, kan jeg ikke kommentere på lige nu. Mange ting skal gå op i højere enhed.
– Generelt og ikke kun i forhold til det her skal man blive enig med den klub, hvor spilleren er ejet. Så det er ikke en spiller, jeg kan kommentere på, udover at han selvfølgelig har været et emne på blokken her i AC Horsens såvel som i andre klubber, kunne jeg forestille mig, siger Søndergård til tipsbladet.dk.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Sårbare danske mestre og Brøndby med vinger
Den nyudnævnte sports- og talentchef lægger dog ikke skjul på, at AC Horsens har planer om at forstærke sig yderligere i løbet af transfervinduets sidste dag. Forhåbentlig med en enkelte spiller mere end Agust Hlynsson, der netop er præsenteret.
– Vi er aktive, og vi har sat hele beredskabet i gang. Dagen er allokeret til at være i markedet, snakke med spillere, snakke med agenter, netværk og andet. Så må vi se, om den aktivitet udmunder i, at der kommer spillere ind. Det vi har et håb om, siger Niels Erik Søndergård.
Før i dag hentede klubben Jacob Buus (FC Fredericia), Thor Lange (Fremad Amager), Casper Tengstedt (FC Midtjylland, lejeaftale), Andreas Skjøtt Foged (Vejle Boldklub), Lirim Qamili (Hvidovre IF) og Jacob Trenskow (AGF).
Læs også:Sidste chance for transfers: I disse lande lukker vinduet i dag
Læs også:Transfer: Horsens-forstærkninger, FCK-spekulationer og to mand til Randers
Læs også:Mandagens rygtebørs: Davy Klaassen vender hjem
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Tuchel forsvarer sin taktik
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
