Horsens-boss bekræfter: Selvfølgelig er Okosun et emne

AC Horsens har Ayo Okosun stående på listen over potentielle spillere, men sportschefen vil ikke nærmere ind på, om et skifte er tæt på. Han slår dog fast, at Horsens forventer at hente en-to spillere i løbet af dagen.



Gennem hele transfervinduet har det tydet på, at Ayo Okosun skulle væk fra FC Midtjylland, men han er der stadig. Skal han sælges eller udlejes, skal det formentlig være i dag, hvorefter transfervinduet lukker i Danmark og en række andre lande.

En mulig aftager kunne være AC Horsens, hvor Okosun tidligere har optrådt med stor succes, både som lejesvend og før han kom til FCM. Cheftræner Jonas Dal har tidligere talt varmt om ham, og sportschef Niels Erik Søndergård bekræfter, at Den Gule Fare har et godt øje til ham.

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller bekræfter: Jeg skal til Horsens

– Jonas har udtalt, det er en spændende spiller, som har været her før, som har en fin historik, og som godt kunne passe ind. Alt andet lige er det en spiller, der står på vores liste over potentielle emner. Men hvordan situationen er, kan jeg ikke kommentere på lige nu. Mange ting skal gå op i højere enhed.

– Generelt og ikke kun i forhold til det her skal man blive enig med den klub, hvor spilleren er ejet. Så det er ikke en spiller, jeg kan kommentere på, udover at han selvfølgelig har været et emne på blokken her i AC Horsens såvel som i andre klubber, kunne jeg forestille mig, siger Søndergård til tipsbladet.dk.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Sårbare danske mestre og Brøndby med vinger

Den nyudnævnte sports- og talentchef lægger dog ikke skjul på, at AC Horsens har planer om at forstærke sig yderligere i løbet af transfervinduets sidste dag. Forhåbentlig med en enkelte spiller mere end Agust Hlynsson, der netop er præsenteret.

– Vi er aktive, og vi har sat hele beredskabet i gang. Dagen er allokeret til at være i markedet, snakke med spillere, snakke med agenter, netværk og andet. Så må vi se, om den aktivitet udmunder i, at der kommer spillere ind. Det vi har et håb om, siger Niels Erik Søndergård.

Før i dag hentede klubben Jacob Buus (FC Fredericia), Thor Lange (Fremad Amager), Casper Tengstedt (FC Midtjylland, lejeaftale), Andreas Skjøtt Foged (Vejle Boldklub), Lirim Qamili (Hvidovre IF) og Jacob Trenskow (AGF).

Læs også:Sidste chance for transfers: I disse lande lukker vinduet i dag
Læs også:Transfer: Horsens-forstærkninger, FCK-spekulationer og to mand til Randers
Læs også:Mandagens rygtebørs: Davy Klaassen vender hjem


Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

– Det var vanvittigt brutalt!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe