Gennem hele transfervinduet har det tydet på, at Ayo Okosun skulle væk fra FC Midtjylland, men han er der stadig. Skal han sælges eller udlejes, skal det formentlig være i dag, hvorefter transfervinduet lukker i Danmark og en række andre lande.
En mulig aftager kunne være AC Horsens, hvor Okosun tidligere har optrådt med stor succes, både som lejesvend og før han kom til FCM. Cheftræner Jonas Dal har tidligere talt varmt om ham, og sportschef Niels Erik Søndergård bekræfter, at Den Gule Fare har et godt øje til ham.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller bekræfter: Jeg skal til Horsens
– Jonas har udtalt, det er en spændende spiller, som har været her før, som har en fin historik, og som godt kunne passe ind. Alt andet lige er det en spiller, der står på vores liste over potentielle emner. Men hvordan situationen er, kan jeg ikke kommentere på lige nu. Mange ting skal gå op i højere enhed.
– Generelt og ikke kun i forhold til det her skal man blive enig med den klub, hvor spilleren er ejet. Så det er ikke en spiller, jeg kan kommentere på, udover at han selvfølgelig har været et emne på blokken her i AC Horsens såvel som i andre klubber, kunne jeg forestille mig, siger Søndergård til tipsbladet.dk.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Sårbare danske mestre og Brøndby med vinger
Den nyudnævnte sports- og talentchef lægger dog ikke skjul på, at AC Horsens har planer om at forstærke sig yderligere i løbet af transfervinduets sidste dag. Forhåbentlig med en enkelte spiller mere end Agust Hlynsson, der netop er præsenteret.
– Vi er aktive, og vi har sat hele beredskabet i gang. Dagen er allokeret til at være i markedet, snakke med spillere, snakke med agenter, netværk og andet. Så må vi se, om den aktivitet udmunder i, at der kommer spillere ind. Det vi har et håb om, siger Niels Erik Søndergård.
Før i dag hentede klubben Jacob Buus (FC Fredericia), Thor Lange (Fremad Amager), Casper Tengstedt (FC Midtjylland, lejeaftale), Andreas Skjøtt Foged (Vejle Boldklub), Lirim Qamili (Hvidovre IF) og Jacob Trenskow (AGF).
Læs også:Sidste chance for transfers: I disse lande lukker vinduet i dag
Læs også:Transfer: Horsens-forstærkninger, FCK-spekulationer og to mand til Randers
Læs også:Mandagens rygtebørs: Davy Klaassen vender hjem
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TOPNYHED
