Horsens forhandler med Toft

Henrik Toft er i overskud i OB, der derfor gerne vil sælge ham. AC Horsens lurer i kulissen og har taget skridt imod et køb af angriberen.



Det er ingen hemmelighed, at AC Horsens jagter en ny angriber efter en mager sæson på målscoringsfronten. Det er heller ingen hemmelighed, at brasilianeren Gilberto Macena ofte har manglet støtte fra en fysisk stærk angriber.

Det er Horsens imidlertid ved at lave om på. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Horsens snakket med OB om et køb af Henrik Toft, der ser ud til at komme i overskud i klubben efter købet af Morten Skoubo. Ligesom de har været i kontakt med Tofts agent Allan Reese.

Horsens ønsker ikke at kommentere oplysningerne direkte.

– Det er rigtigt, at vi er på jagt efter en angriber til at supplere truppen. Først og fremmest skal det være én, der er god nok til at gå ind i vores trup, og det kunne godt være en targetspiller, men det kunne også være en hurtig eller en boldfast spiller. Men kunne vi selv vælge, så finder vi en spiller, der har sine styrker indenfor hovedspillet, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Netop dén beskrivelse passer Henrik Toft rigtig godt ind i. Han er en fysisk stærk targetspiller på næsten to meter, og hovedspillet er Tofts måske største styrke.

– Henrik Toft er en fin spiller, og han har da også nogle af de kvaliteter, vi godt kan bruge, men det er der også andre, der har. Vi har forskellige navne på blokken, og vi bliver hele tiden tilbudt nye, siger Jesper Hansen.

Henrik Toft kom til OB sidste sommer fra HB Køge. Han startede blot inde i ni kampe for OB i den forgangne sæson.





LIVE

LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’