Horsens forhandler med Toft

Henrik Toft er i overskud i OB, der derfor gerne vil sælge ham. AC Horsens lurer i kulissen og har taget skridt imod et køb af angriberen.



Det er ingen hemmelighed, at AC Horsens jagter en ny angriber efter en mager sæson på målscoringsfronten. Det er heller ingen hemmelighed, at brasilianeren Gilberto Macena ofte har manglet støtte fra en fysisk stærk angriber.

Det er Horsens imidlertid ved at lave om på. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Horsens snakket med OB om et køb af Henrik Toft, der ser ud til at komme i overskud i klubben efter købet af Morten Skoubo. Ligesom de har været i kontakt med Tofts agent Allan Reese.

Horsens ønsker ikke at kommentere oplysningerne direkte.

– Det er rigtigt, at vi er på jagt efter en angriber til at supplere truppen. Først og fremmest skal det være én, der er god nok til at gå ind i vores trup, og det kunne godt være en targetspiller, men det kunne også være en hurtig eller en boldfast spiller. Men kunne vi selv vælge, så finder vi en spiller, der har sine styrker indenfor hovedspillet, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Netop dén beskrivelse passer Henrik Toft rigtig godt ind i. Han er en fysisk stærk targetspiller på næsten to meter, og hovedspillet er Tofts måske største styrke.

– Henrik Toft er en fin spiller, og han har da også nogle af de kvaliteter, vi godt kan bruge, men det er der også andre, der har. Vi har forskellige navne på blokken, og vi bliver hele tiden tilbudt nye, siger Jesper Hansen.

Henrik Toft kom til OB sidste sommer fra HB Køge. Han startede blot inde i ni kampe for OB i den forgangne sæson.





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel