Horsens forhandler med Toft

Henrik Toft er i overskud i OB, der derfor gerne vil sælge ham. AC Horsens lurer i kulissen og har taget skridt imod et køb af angriberen.



Det er ingen hemmelighed, at AC Horsens jagter en ny angriber efter en mager sæson på målscoringsfronten. Det er heller ingen hemmelighed, at brasilianeren Gilberto Macena ofte har manglet støtte fra en fysisk stærk angriber.

Det er Horsens imidlertid ved at lave om på. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Horsens snakket med OB om et køb af Henrik Toft, der ser ud til at komme i overskud i klubben efter købet af Morten Skoubo. Ligesom de har været i kontakt med Tofts agent Allan Reese.

Horsens ønsker ikke at kommentere oplysningerne direkte.

– Det er rigtigt, at vi er på jagt efter en angriber til at supplere truppen. Først og fremmest skal det være én, der er god nok til at gå ind i vores trup, og det kunne godt være en targetspiller, men det kunne også være en hurtig eller en boldfast spiller. Men kunne vi selv vælge, så finder vi en spiller, der har sine styrker indenfor hovedspillet, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Netop dén beskrivelse passer Henrik Toft rigtig godt ind i. Han er en fysisk stærk targetspiller på næsten to meter, og hovedspillet er Tofts måske største styrke.

– Henrik Toft er en fin spiller, og han har da også nogle af de kvaliteter, vi godt kan bruge, men det er der også andre, der har. Vi har forskellige navne på blokken, og vi bliver hele tiden tilbudt nye, siger Jesper Hansen.

Henrik Toft kom til OB sidste sommer fra HB Køge. Han startede blot inde i ni kampe for OB i den forgangne sæson.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Forventer klubskifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby