Per Gade har valgt at sætte tempoet ned på karrieren. Spilleren kom til AC Horsens fra FC Nordjylland (i dag Ålborg Chang, red.) i 2004 og har været symbolet på AC Horsens optur med hårdtarbejdende relativt anonyme spillere.
– Per Gade har været i klubben i fire år og i den tid har både holdet og Per Gade været inde i en rivende udvikling. Han er en utrolig stabil spiller, som har været bannerfører for AC Horsens’ styrker – både i kampe og til træning. Hvis han udviser samme dedikation og professionelle indstilling i sin nye karriere som han har vist i AC Horsens, så er jeg overbevist om, at han får succes. Jeg ærgrer mig over, at vi må tage afsked med Per Gade, men jeg har også fuld forståelse for hans beslutning og ønsker ham held og lykke, siger Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.
30-årige Per Gade vil fortsætte med at spille fodbold, men på lavere plan.
– Jeg er medejer af en fysioterapeutklinik i Aalborg med 25 ansatte og det kræver mere og mere af mig. Det harmonerer desværre ikke med en tilværelse som fuldtidsprofessionel fodboldspiller og det er selvfølgelig ærgerligt at forlade AC Horsens, men jeg ser også frem til de nye udfordringer. Jeg har haft fire fantastiske år i klubben, hvor det nærmest har været én lang optur og jeg vil selvfølgelig komme til at savne den daglige gang på Langmarksvej, holdkammeraterne og folk omkring holdet. Det har været en hård beslutning at stoppe i AC Horsens, men jeg vil fortsætte med at spille fodbold på et eller andet niveau, selv om mit arbejde vil få førsteprioritet, siger Per Gade.
Per Gade har optrådt 86 gange for den gule fare i SAS Ligaen og scoret et enkelt mål, der blev sat ind i mod SønderjyskE.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT