Horsens fritstiller Gade

AC Horsens mister sin faste højreback, Per Gade, der har valgt at prioritere sin civile karriere.



Per Gade har valgt at sætte tempoet ned på karrieren. Spilleren kom til AC Horsens fra FC Nordjylland (i dag Ålborg Chang, red.) i 2004 og har været symbolet på AC Horsens optur med hårdtarbejdende relativt anonyme spillere.

– Per Gade har været i klubben i fire år og i den tid har både holdet og Per Gade været inde i en rivende udvikling. Han er en utrolig stabil spiller, som har været bannerfører for AC Horsens’ styrker – både i kampe og til træning. Hvis han udviser samme dedikation og professionelle indstilling i sin nye karriere som han har vist i AC Horsens, så er jeg overbevist om, at han får succes. Jeg ærgrer mig over, at vi må tage afsked med Per Gade, men jeg har også fuld forståelse for hans beslutning og ønsker ham held og lykke, siger Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.

30-årige Per Gade vil fortsætte med at spille fodbold, men på lavere plan.

– Jeg er medejer af en fysioterapeutklinik i Aalborg med 25 ansatte og det kræver mere og mere af mig. Det harmonerer desværre ikke med en tilværelse som fuldtidsprofessionel fodboldspiller og det er selvfølgelig ærgerligt at forlade AC Horsens, men jeg ser også frem til de nye udfordringer. Jeg har haft fire fantastiske år i klubben, hvor det nærmest har været én lang optur og jeg vil selvfølgelig komme til at savne den daglige gang på Langmarksvej, holdkammeraterne og folk omkring holdet. Det har været en hård beslutning at stoppe i AC Horsens, men jeg vil fortsætte med at spille fodbold på et eller andet niveau, selv om mit arbejde vil få førsteprioritet, siger Per Gade.

Per Gade har optrådt 86 gange for den gule fare i SAS Ligaen og scoret et enkelt mål, der blev sat ind i mod SønderjyskE.






TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!