Horsens fritstiller Gade

AC Horsens mister sin faste højreback, Per Gade, der har valgt at prioritere sin civile karriere.



Per Gade har valgt at sætte tempoet ned på karrieren. Spilleren kom til AC Horsens fra FC Nordjylland (i dag Ålborg Chang, red.) i 2004 og har været symbolet på AC Horsens optur med hårdtarbejdende relativt anonyme spillere.

– Per Gade har været i klubben i fire år og i den tid har både holdet og Per Gade været inde i en rivende udvikling. Han er en utrolig stabil spiller, som har været bannerfører for AC Horsens’ styrker – både i kampe og til træning. Hvis han udviser samme dedikation og professionelle indstilling i sin nye karriere som han har vist i AC Horsens, så er jeg overbevist om, at han får succes. Jeg ærgrer mig over, at vi må tage afsked med Per Gade, men jeg har også fuld forståelse for hans beslutning og ønsker ham held og lykke, siger Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.

30-årige Per Gade vil fortsætte med at spille fodbold, men på lavere plan.

– Jeg er medejer af en fysioterapeutklinik i Aalborg med 25 ansatte og det kræver mere og mere af mig. Det harmonerer desværre ikke med en tilværelse som fuldtidsprofessionel fodboldspiller og det er selvfølgelig ærgerligt at forlade AC Horsens, men jeg ser også frem til de nye udfordringer. Jeg har haft fire fantastiske år i klubben, hvor det nærmest har været én lang optur og jeg vil selvfølgelig komme til at savne den daglige gang på Langmarksvej, holdkammeraterne og folk omkring holdet. Det har været en hård beslutning at stoppe i AC Horsens, men jeg vil fortsætte med at spille fodbold på et eller andet niveau, selv om mit arbejde vil få førsteprioritet, siger Per Gade.

Per Gade har optrådt 86 gange for den gule fare i SAS Ligaen og scoret et enkelt mål, der blev sat ind i mod SønderjyskE.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay