Horsens fritstiller Gade

AC Horsens mister sin faste højreback, Per Gade, der har valgt at prioritere sin civile karriere.



Per Gade har valgt at sætte tempoet ned på karrieren. Spilleren kom til AC Horsens fra FC Nordjylland (i dag Ålborg Chang, red.) i 2004 og har været symbolet på AC Horsens optur med hårdtarbejdende relativt anonyme spillere.

– Per Gade har været i klubben i fire år og i den tid har både holdet og Per Gade været inde i en rivende udvikling. Han er en utrolig stabil spiller, som har været bannerfører for AC Horsens’ styrker – både i kampe og til træning. Hvis han udviser samme dedikation og professionelle indstilling i sin nye karriere som han har vist i AC Horsens, så er jeg overbevist om, at han får succes. Jeg ærgrer mig over, at vi må tage afsked med Per Gade, men jeg har også fuld forståelse for hans beslutning og ønsker ham held og lykke, siger Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.

30-årige Per Gade vil fortsætte med at spille fodbold, men på lavere plan.

– Jeg er medejer af en fysioterapeutklinik i Aalborg med 25 ansatte og det kræver mere og mere af mig. Det harmonerer desværre ikke med en tilværelse som fuldtidsprofessionel fodboldspiller og det er selvfølgelig ærgerligt at forlade AC Horsens, men jeg ser også frem til de nye udfordringer. Jeg har haft fire fantastiske år i klubben, hvor det nærmest har været én lang optur og jeg vil selvfølgelig komme til at savne den daglige gang på Langmarksvej, holdkammeraterne og folk omkring holdet. Det har været en hård beslutning at stoppe i AC Horsens, men jeg vil fortsætte med at spille fodbold på et eller andet niveau, selv om mit arbejde vil få førsteprioritet, siger Per Gade.

Per Gade har optrådt 86 gange for den gule fare i SAS Ligaen og scoret et enkelt mål, der blev sat ind i mod SønderjyskE.





Optakt til fredagens Serie A-opgør mellem Napoli og Cremonese LIVE

LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Niels Frederiksen er en legende!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Så er det officielt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Sønderjyske – FC Nordsjælland

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

OB – Vejle Boldklub

FC København – Randers FC

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Froholdt med vild hæder i Portugal

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid