Horsens fritstiller Gade

AC Horsens mister sin faste højreback, Per Gade, der har valgt at prioritere sin civile karriere.



Per Gade har valgt at sætte tempoet ned på karrieren. Spilleren kom til AC Horsens fra FC Nordjylland (i dag Ålborg Chang, red.) i 2004 og har været symbolet på AC Horsens optur med hårdtarbejdende relativt anonyme spillere.

– Per Gade har været i klubben i fire år og i den tid har både holdet og Per Gade været inde i en rivende udvikling. Han er en utrolig stabil spiller, som har været bannerfører for AC Horsens’ styrker – både i kampe og til træning. Hvis han udviser samme dedikation og professionelle indstilling i sin nye karriere som han har vist i AC Horsens, så er jeg overbevist om, at han får succes. Jeg ærgrer mig over, at vi må tage afsked med Per Gade, men jeg har også fuld forståelse for hans beslutning og ønsker ham held og lykke, siger Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.

30-årige Per Gade vil fortsætte med at spille fodbold, men på lavere plan.

– Jeg er medejer af en fysioterapeutklinik i Aalborg med 25 ansatte og det kræver mere og mere af mig. Det harmonerer desværre ikke med en tilværelse som fuldtidsprofessionel fodboldspiller og det er selvfølgelig ærgerligt at forlade AC Horsens, men jeg ser også frem til de nye udfordringer. Jeg har haft fire fantastiske år i klubben, hvor det nærmest har været én lang optur og jeg vil selvfølgelig komme til at savne den daglige gang på Langmarksvej, holdkammeraterne og folk omkring holdet. Det har været en hård beslutning at stoppe i AC Horsens, men jeg vil fortsætte med at spille fodbold på et eller andet niveau, selv om mit arbejde vil få førsteprioritet, siger Per Gade.

Per Gade har optrådt 86 gange for den gule fare i SAS Ligaen og scoret et enkelt mål, der blev sat ind i mod SønderjyskE.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De bliver monstersalg til sommer

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Hjulmand og co. taber stort skridt

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Iran kommer med krav før VM

Disse to er færdige i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB