Magnus Mattsson har taget Holland med storm i denne sæson, og hans imponerende præstationer for NEC Nijmegen har nu også fået FC København til at spærre øjnene op.
Lørdag morgen kunne B.T. melde, at FC København har budt på ham, og at buddet er blevet afvist. Den seneste udvikling stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. FCK's bud skulle være langt fra det, som NEC Nijmegen forlanger for den danske guldfugl.
Skulle det dog lykkes københavnerne at købe den 24-årige offensive midtbanespiller fri, så vil de få en mand med et imponerende slutprodukt. Ti mål og fire oplæg i 18 ligakampe er hans tal i ligaen for denne sæson, og den eksplosive udvikling havde de ikke helt set komme i Holland. Det kan Maikel de Lange, der er chefredaktør for hollandske Soccernews, fortælle Tipsbladet.
– Mattsson har overrasket os i Holland. I sidste sæson var han ok, men i denne er han begyndt at score en masse mål og stadig lave assists. Det startede mod de mindre hold som RKC Waalwijk, FC Utrecht, da de var i krise, og Vitesse, da de også var et stort rod. Men så begyndte han at score mod større hold. AZ og Feyenoord på udebane. Det var store fremskridt, og vi kunne se, at folk på sociale medier begynde at spørge, om ikke Ajax, Feyenoord eller PSV burde kigge på ham, lyder det indledningsvist fra de Lange.
Magnus Mattsson kan snart trylle for FC København, men det kræver, at de hæver deres bud på ham. Foto: Imago.
Magnus Mattssons situation er en smule kringlet. Kontrakten udløber til sommer, men Nijmegen har en option, så de kan forlænge den med et år. Derfor skal Peter Christiansen altså finde pengepungen frem, og det kan godt blive dyrt. Helt konkret vil der helt klart blive tale om et rekordsalg for Nijmegen, spår chefredaktøren.
– Nijmegen har det problem, at de er nummer syv i Eredivisie. For dem er det godt, da det er en playoff-plads om europæisk deltagelse, og det vil være fedt for dem at ende der. Men de har aldrig solgt en spiller for mere end 3,3 millioner euro (24,6 millioner kroner). Det var mere end ti år siden, da Björn Vleminckx blev solgt til Club Brugge, og da de solgte Jasper Cillessen til Ajax var det for mindre. De kan lade Mattsson smutte, men så skal der også et rekordbeløb på bordet, siger han og tilføjer:
– De er nødt til at sælge ham nu her eller til sommer, for han vil ikke forlænge kontrakten. Hans værdi er på tre millioner euro (på Transfermarkt, red.), og den skal vi en del over, tror jeg.
Kan begå sig i Bundesligaen og Serie A
Skulle FC København lykkes med at købe Mattsson, altså en af de store profiler i hollandsk fodbold i denne sæson, så vil det ikke overraske de Lange alverden. Han vil dog også sagtens kunne begå sig i større ligaer.
– FC København er et skridt op fra Nijmegen, så jeg er ikke så overrasket, selv om jeg godt kan se ham på et midterhold i Bundesligaen eller i Serie A. Han er kun 24, så skiftet til FCK vil være stort, og skiftet derfra i fremtiden muligvis endnu større.
Man kan måske stille spørgsmålet, hvorfor Mattsson ikke rygtes til nogle af de største klubber i Holland, når man allerede har set, at han har niveauet til at brænde Eredivisie af. Ifølge de Lange vil han kunne gøre en god figur på nogle af de største klubber, men hos to af dem er springet nok for stort.
– I Eredivisie er der en stor kløft fra PSV, Feyenoord og normalt Ajax og så ned til resten af holdene. Det er nemmere at præstere for en mindre klub. På den anden side har Nijmegen mistet nogle af deres bedste spillere, så du kan argumentere for, at det tæller op for Mattsson, at han har præsteret så godt.
– Jeg er ikke så stor en fan af Kenneth Taylor i Ajax, og i min verden er Mattsson i hvert fald ikke dårligere end ham. Han kunne blive en god spiller for AZ. Men det er klart, at springet op til PSV og Feyenoord er stort, konkluderer Maikel de Lange.
Magnus Mattsson kom til NEC Nijmegen i sommeren 2021, og herunder kan man se hans udvikling i den bedste hollandske række.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE