Magnus Mattsson har taget Holland med storm i denne sæson, og hans imponerende præstationer for NEC Nijmegen har nu også fået FC København til at spærre øjnene op.
Lørdag morgen kunne B.T. melde, at FC København har budt på ham, og at buddet er blevet afvist. Den seneste udvikling stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. FCK's bud skulle være langt fra det, som NEC Nijmegen forlanger for den danske guldfugl.
Skulle det dog lykkes københavnerne at købe den 24-årige offensive midtbanespiller fri, så vil de få en mand med et imponerende slutprodukt. Ti mål og fire oplæg i 18 ligakampe er hans tal i ligaen for denne sæson, og den eksplosive udvikling havde de ikke helt set komme i Holland. Det kan Maikel de Lange, der er chefredaktør for hollandske Soccernews, fortælle Tipsbladet.
– Mattsson har overrasket os i Holland. I sidste sæson var han ok, men i denne er han begyndt at score en masse mål og stadig lave assists. Det startede mod de mindre hold som RKC Waalwijk, FC Utrecht, da de var i krise, og Vitesse, da de også var et stort rod. Men så begyndte han at score mod større hold. AZ og Feyenoord på udebane. Det var store fremskridt, og vi kunne se, at folk på sociale medier begynde at spørge, om ikke Ajax, Feyenoord eller PSV burde kigge på ham, lyder det indledningsvist fra de Lange.
Magnus Mattsson kan snart trylle for FC København, men det kræver, at de hæver deres bud på ham. Foto: Imago.
Magnus Mattssons situation er en smule kringlet. Kontrakten udløber til sommer, men Nijmegen har en option, så de kan forlænge den med et år. Derfor skal Peter Christiansen altså finde pengepungen frem, og det kan godt blive dyrt. Helt konkret vil der helt klart blive tale om et rekordsalg for Nijmegen, spår chefredaktøren.
– Nijmegen har det problem, at de er nummer syv i Eredivisie. For dem er det godt, da det er en playoff-plads om europæisk deltagelse, og det vil være fedt for dem at ende der. Men de har aldrig solgt en spiller for mere end 3,3 millioner euro (24,6 millioner kroner). Det var mere end ti år siden, da Björn Vleminckx blev solgt til Club Brugge, og da de solgte Jasper Cillessen til Ajax var det for mindre. De kan lade Mattsson smutte, men så skal der også et rekordbeløb på bordet, siger han og tilføjer:
– De er nødt til at sælge ham nu her eller til sommer, for han vil ikke forlænge kontrakten. Hans værdi er på tre millioner euro (på Transfermarkt, red.), og den skal vi en del over, tror jeg.
Kan begå sig i Bundesligaen og Serie A
Skulle FC København lykkes med at købe Mattsson, altså en af de store profiler i hollandsk fodbold i denne sæson, så vil det ikke overraske de Lange alverden. Han vil dog også sagtens kunne begå sig i større ligaer.
– FC København er et skridt op fra Nijmegen, så jeg er ikke så overrasket, selv om jeg godt kan se ham på et midterhold i Bundesligaen eller i Serie A. Han er kun 24, så skiftet til FCK vil være stort, og skiftet derfra i fremtiden muligvis endnu større.
Man kan måske stille spørgsmålet, hvorfor Mattsson ikke rygtes til nogle af de største klubber i Holland, når man allerede har set, at han har niveauet til at brænde Eredivisie af. Ifølge de Lange vil han kunne gøre en god figur på nogle af de største klubber, men hos to af dem er springet nok for stort.
– I Eredivisie er der en stor kløft fra PSV, Feyenoord og normalt Ajax og så ned til resten af holdene. Det er nemmere at præstere for en mindre klub. På den anden side har Nijmegen mistet nogle af deres bedste spillere, så du kan argumentere for, at det tæller op for Mattsson, at han har præsteret så godt.
– Jeg er ikke så stor en fan af Kenneth Taylor i Ajax, og i min verden er Mattsson i hvert fald ikke dårligere end ham. Han kunne blive en god spiller for AZ. Men det er klart, at springet op til PSV og Feyenoord er stort, konkluderer Maikel de Lange.
Magnus Mattsson kom til NEC Nijmegen i sommeren 2021, og herunder kan man se hans udvikling i den bedste hollandske række.
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT